Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Aplinkosaugos klausimais konsultuojame:

Iliustracija  Tel. +370 700 02022 (darbo laikas)

Iliustracija  El. p. [email protected]

  Atkreipiame dėmesį, kad apie aplinkosaugos pažeidimus reikia pranešti 112 arba el. paštu [email protected]

Neradote naudingos sau aktualios informacijos? Užduokite klausimą

Lieptas, kaip inžinerinis statinys paviršinio vandens telkinyje, remiantis statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ (toliau – STR) 3 lentelės 3.4 punktu, priskiriamas nesudėtingųjų inžinerinių statinių I ar II grupei (apskaičiuojant statinio matmenų įvertinimo koeficientą (K) ir atsižvelgiant į statinio aukštį).

Pagal STR nurodytą formulę padauginus liepto išorės kontūro vertikalios projekcijos į žemės ir vandens paviršių plotą ir aukštį, matuojamą nuo lieptu užstatyto žemės paviršiaus vidutinės altitudės iki liepto aukščiausio laikančiosios konstrukcijos taško, pakeltu kubu, gautas koeficientas parodys, ar lieptas atitinka statinio požymius. Jeigu koeficientas mažesnis už 10, toks objektas nelaikomas statiniu ir jam netaikomos Statybos įstatymo ir reglamentų nuostatos dėl statinio projektavimo ir statybos, t. y. jam įrengti neprivalomas nei projektas, nei statybą leidžiantis dokumentas (SLD). Jeigu koeficientas didesnis už 10, liepto statybos reikalavimai priklausys nuo to, kuriai – pirmai ar antrai – nesudėtingų statinių grupei jis priskirtinas.

Atvejai, kada nesudėtingajam statiniui statyti privalomas savivaldybės administracijos išduodamas SLD, nurodyti statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“  3 priedo 1 punkte.

Tuo atveju, jeigu SLD liepto statybai neprivalomas, jį (lieptą) teisėtai pasistatyti norimoje vietoje galima ne visada. Kai vandens telkinys yra išnuomotas, reikia gauti jo savininko raštišką sutikimą, o statant valstybinės reikšmės paviršiniame vandens telkinyje – Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) sutikimą.  

Norint statyti lieptą valstybinės reikšmės vandens telkinyje:

- NŽT sutikimas gaunamas Sutikimų statyti ir naudoti valstybinės reikšmės paviršiniuose vandens telkiniuose laikinus nesudėtingus statinius išdavimo taisyklėse, patvirtintose 2012 m. balandžio 19 d. Nr. 1P-(1.3.)-146, nustatyta tvarka. Sutikimas gali būti išduodamas privataus žemės sklypo savininkui, kurio valdomas žemės sklypas ribojasi su valstybinės reikšmės paviršiniu vandens telkiniu, kuriame planuojama statyti laikinąjį nesudėtingą statinį; taip pat  valstybinės žemės naudotojui, kurio naudojamas žemės sklypas ribojasi su valstybinės reikšmės paviršiniu vandens telkiniu, kuriame planuojama statyti laikinąjį nesudėtingą statinį. Sutikimas išduodamas 10 metų laikotarpiui, skaičiuojant nuo sutikimo išdavimo datos;

- jeigu lieptas pagal savo techninius požymius būtų priskiriamas I grupės nesudėtingiesiems statiniams, tai gauti SLD privaloma, jei lieptas būtų statomas kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies;

- jeigu lieptas pagal savo techninius požymius būtų priskiriamas II grupės nesudėtingiesiems statiniams, tai gauti SLD privaloma, jei lieptas būtų statomas mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, valstybinio rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje (jei pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima), Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje), magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies;

- SLD išduoda savivaldybės, kurios teritorijoje planuojama liepto statyba, administracijos direktorius ar jo įgaliotas savivaldybės valstybės tarnautojas.

Statant lieptą būtina laikytis aplinkosaugos reikalavimų – liepto dalis sausumoje negali užtverti praėjimo vandens telkinio pakrantės juosta.

Plaukioti galima plaukiojimo priemone, kurios bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8kW).

Ekrano gamyklos tvenkinys, esantis Panevėžyje, yra 78,6 ha. O ne saugomose teritorijose, didesniuose kaip 10 ha vandens telkiniuose galimas plaukiojimas savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis, kai jų bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8kW,) nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos.

Išimtis: leidžiama plaukioti savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis, kurių bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8 kW), visą plaukiojimo sezoną Panevėžio miesto ir rajono savivaldybių nustatytomis vandens turizmo trasomis, teikiant viešąją paslaugą – pažintinį plaukiojimą pramoginiu laivu.

Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ir jas statyti arčiau kaip 25 metrai nuo vandens telkinio kranto, išskyrus, kai reikia į vandenį nuleisti plaukiojimo priemones arba užvažiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ant paviršinio vandens telkinio ledo, jeigu teisės aktuose tokia veikla šiame telkinyje leidžiama. Plačiau čia.

Atsakymą dėl gręžinio įteisinimo rasite čia.

Eksploatuojamuose vidaus vandenų keliuose ir tam tikruose vandens telkiniuose, kurių sąrašas yra čia

Plaukiojimo priemonių atmintinę rasite čia.

Nendres pjauti galima, suderinus su paviršinio vandens telkinio savininku, valdytoju ar naudotoju bei išsiaiškinus, ar nendrių pjovimas laikinai neuždraustas savivaldos institucijų sprendimais (kreiptis į vietinę savivaldybę). Pjovimas vandens telkiniuose, pelkėse ir užpelkėjusiose žemėse leidžiamas nuo lapkričio 1 d. iki balandžio 18 d. Pjauti reikia statmenai kranto linijai iki 100 m pločio ruožais, tarp jų paliekant tokio paties pločio nepjautus ruožus.

Įrengiant paplūdimius, turi būti užtikrinta, kad nebus:

  1. iškirsti saugotini medžiai, išskyrus atvejus, kai teisės aktų nustatyta tvarka gautas leidimas juos kirsti;
  2. sunaikintos ar keičiamos esamos reljefo formos, sunaikintos ar paveiktos saugomų augalų, gyvūnų ar grybų radavietės ar augavietės, Europos Bendrijos svarbos natūralios buveinės;
  3. pilamas storesnis kaip 40 cm grunto sluoksnis;
  4. keičiama vandens telkinio kranto linija.

Draudžiama įrengti paplūdimį:

  1. kai pakrantės žemės paviršiaus vidutinis nuolydžio / polinkio kampas didesnis kaip 10o;
  2. pelkių ir šaltinynų teritorijose;
  3. natūraliose pievose ir akmenynuose;
  4. potvynių užliejamose teritorijose;
  5. saugomų rūšių radavietėse ir augavietėse, Europos Bendrijos svarbos natūraliose buveinėse;
  6. didesnį kaip 0,5 ha ploto paplūdimį;
  7. valstybės saugomose teritorijose, jei jų įrengimo vietos nenumatytos teritorijų planavimo dokumentuose.

Valstybės saugomose teritorijose paplūdimiai, paskleidžiant mineralinį gruntą (smėlį, žvyrą ir pan.) pakrantėje, nekeičiant kranto linijos, gali būti įrengiami tik šių teritorijų planavimo dokumentuose nustatytose vietose.

Paviršinio vandens telkinio kranto (pakrantės) erozijos prevencijos ir (ar) erozijos padarinių šalinimo, erozijos pažeisto kranto (pakrantės) tvarkymo ir (ar) atkūrimo priemonės taikomos, kai Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme nustatytais atvejais kyla didelis pavojus gyventojų gyvybei, sveikatai, turtui ar aplinkai.

Asmuo, organizuojantis vandens telkinių tvarkymo darbus, pateikia atsakingai institucijai arba direkcijai, jei planuojamas tvarkyti vandens telkinys ar jo dalis yra valstybiniame parke ar biosferos rezervate, valstybinio rezervato ar valstybinio parko buferinės apsaugos zonoje, taip pat Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka jai priskirtuose valstybiniuose draustiniuose, biosferos poligonuose, atkuriamuosiuose ar genetiniuose sklypuose, gamtos paveldo objektuose, taip pat tinklo „Natura 2000“ teritorijose, vieną iš šių dokumentų:

pasirašytą Pranešimą raštu, vykdant vandens telkinių tvarkymo darbus, pagal Aprašo 1 priedo antrojoje skiltyje nurodytą darbų kiekį:

  1. atsakingai institucijai – kai vykdomi vandens telkinių tvarkymo darbai nėra Saugomoje teritorijoje ir išskyrus 25.1.3 papunktyje nurodytą atvejį;
  2. direkcijai – kai vandens telkinių tvarkymo darbai vykdomi Saugomoje teritorijoje;
  3. AAD ([email protected]) – jei, išskyrus Saugomoje teritorijoje. planuojama įrengti ar tvarkyti tik paplūdimį pakrantėje paskleidžiant mineralinį gruntą (smėlį, žvyrą ir pan.), nekeičiant kranto linijos, jei nebus vykdomi vandenyje augančios vandens augalijos pjovimo, vandens telkinio valymo, maudyklos įrengimo ar tvarkymo darbai, paskleidžiant mineralinį gruntą (smėlį, žvyrą ir pan.) vandens telkinio dugne.
  4. Pasirašytą Projektą (raštu ir kopiją skaitmeniniu formatu) pateikia atsakingai institucijai, vykdant vandens telkinio tvarkymo darbus pagal Aprašo 1 priedo trečiojoje skiltyje nurodytus darbų mastus, nepriklausomai ar tvarkomas vandens telkinys ar jo dalis yra Saugomoje teritorijoje, ar nėra Saugomoje teritorijoje.

Paviršinio ir (arba) požeminio vandens išteklių naudojimo apskaita: kas ją turi vykdyti, kam ir kada teikiami duomenys

Iš paviršinių ir (arba) požeminių vandens telkinių išgauto vandens, jo naudojimo ir (arba) perdavimo, perduoto vandens naudojimo, per hidrotechninius statinius praleidžiamo vandens apskaitą savo lėšomis privalo tvarkyti fiziniai ar juridiniai asmenys, kurie:

  1. Aplinkos apsaugos įstatymo nustatyta tvarka privalo gauti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą arba taršos leidimą ir (arba) Žemės gelmių įstatymo nustatyta tvarka privalo gauti leidimą naudoti žemės gelmių išteklius (požeminį vandenį) arba kurie iš gėlo požeminio vandens vandenvietės išgauna ar planuoja išgauti 10 m3 ir daugiau gėlo požeminio vandens per parą, skaičiuojant metinį vidurkį;
  2. vykdo geriamojo vandens viešojo tiekimo veiklą;
  3. per parą iš kitų ūkio subjektų gauna 50 m3 ir daugiau vandens, o jų pagrindinė ekonominė veiklos rūšis yra žemės ūkis, miškininkystė, žuvininkystė, kasyba, karjerų eksploatavimas, apdirbamoji gamyba, elektros energijos, dujų, garo tiekimas, oro kondicionavimas, vandens tiekimas, nuotekų valymas, atliekų tvarkymas ir regeneravimas, statyba. Vandens kiekis apskaičiuojamas per metus gaunamą ar planuojamą gauti vandens kiekį padalijus iš gavimo dienų skaičiaus;
  4. išgauna vandenį iš paviršinio vandens telkinio, įskaitant paviršinio vandens paėmimą energetikai, pramonei, žemės ūkiui, suskystintų gamtinių dujų importo terminalo, žuvininkystės veiklai, per hidrotechninius statinius praleidžiantys paviršinį vandenį ir naudojantys jį hidroenergijai išgauti hidroelektrinėse ar planuojantys tai daryti (svarbu: minėti asmenys, vadovaujantis Vandens įstatymo 9 straipsnio 3 dalies nuostatomis privalo būti įregistruoti paviršinį vandenį naudojančių asmenų registracijos sąraše, registravimo tvarka nustatyta minėto įstatymo 9 straipsnio 6 ir 7 dalyse nustatyta tvarka, išskyrus šio straipsnio 4 dalyje nurodytas išimtis).

 

Vandens išteklių apskaitos ir jos ataskaitų teikimo tvarka nustatyta Vandens naudojimo ir nuotekų tvarkymo apskaitos tvarkos apraše.

Apskaitos duomenys apie paviršinio ir (arba) požeminio vandens išteklių naudojimą teikiami:

  1. už požeminio vandens išteklių naudojimą 1 ir 2 punktuose nurodytų asmenų ne vėliau kaip iki einamųjų metų vasario 1 d. Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos Apraše nustatyta tvarka užpildžius Išgauto požeminio vandens apskaitos metinę ataskaitą naudojantis Žemės gelmių registro elektronine paslauga „Požeminio vandens gavybos duomenų teikimas“. (tiek ataskaitos forma tiek instrukcija kaip ją pildyti nurodyta Apraše ir atitinkamuose jo prieduose). Turint klausimų dėl apskaitos duomenų pateikimo rekomenduojame kreiptis į Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos specialistus tel. Nr. +370 670 7333 arba el. paštu adresu [email protected].
  2. už požeminio ir (arba) paviršinio vandens išteklių naudojimą 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų asmenų ne vėliau kaip iki einamųjų metų vasario 15 d. Aplinkos apsaugos agentūrai Apraše nustatyta tvarka užpildžius Vandens naudojimo apskaitos metinę ataskaitą per informacinę sistemą „Aplinkos informacijos valdymo integruota kompiuterinė sistema“ (tiek ataskaitos forma tiek instrukcija kaip ją pildyti nurodyta Apraše ir atitinkamuose jo prieduose). Detalesnė informacija skelbiama čia.
  3. ūkio subjektai, išgaunantys mažiau kaip 100 m3 per parą vandens iš vieno paviršinio vandens telkinio, taip pat praleidžiantys paviršinį vandenį per hidrotechninius statinius ir naudojantys vandenį išgauti hidroenergiją hidroelektrinėse, privalo tvarkyti išgaunamo ar praleidžiamo per hidrotechninius statinius vandens apskaitą: pildyti laisvos formos žurnalą įrašydami vandens išgavimo datą ir išgauto (arba) sunaudoto vandens kiekį (m3 per parą) arba išgauto (arba) sunaudoto vandens kiekio (m3 per parą) duomenis turi fiksuoti informacinių technologijų priemonėmis (išmaniaisiais skaitikliais, mobiliosiomis programėlėmis ir kt.). Duomenis apie sunaudotą (arba) išgautą vandens kiekį privalo saugoti iki kalendorinių metų pabaigos ir pareikalavus pateikti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams. Šiame punkte išvardyti ūkio subjektai neteikia Vandens naudojimo apskaitos metinės ataskaitos. Turint klausimų dėl apskaitos duomenų pateikimo rekomenduojame kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūros specialistus konsultavimas.gamta.lt

 

SVARBU: vandens kiekio matavimai turi būti atliekami teisės aktų nustatytais metrologijos reikalavimus atitinkančiais vandens apskaitos prietaisais, prie kurių turi būti įrengti naudojimui reikalingi priėjimai.

  1.  

Leidimus naudoti žemės gelmių išteklius išduoda Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Leidimas išduodamas neterminuotam laikotarpiui.

Leidimo naudoti žemės gelmių išteklius nereikia, norint naudoti:

  1. gėlą požeminį vandenį, jeigu asmuo šeimos, namų ūkio reikmėms arba nekomercinei ūkinei veiklai vykdyti išgauna iš požeminio vandens vandenvietės, kurioje yra vienas gręžinys arba keli gręžiniai, mažiau kaip 10 m3 gėlo požeminio vandens per parą, skaičiuojant metinį vidurkį;
  2. gėlą požeminį vandenį, jeigu žemės ūkio veiklą, išskyrus žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ar ne maisto produktų realizavimą, vykdantis asmuo išgauna iš požeminio vandens vandenvietės, kurioje yra vienas gręžinys arba keli gręžiniai, mažiau kaip 100 m3 gėlo požeminio vandens per parą, skaičiuojant metinį vidurkį;
  3. žemės gelmių geoterminę energiją;
  4. mažuosius karjerus.

Pageidaujantis gauti leidimą fizinis ar juridinis asmuo ar šių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, Lietuvos geologijos tarnybai turi raštu pateikti:

  1. Prašymą. Prašyme nurodoma: fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas, juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė ir registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys apie juridinį asmenį, arba fizinių ir (ar) juridinių asmenų grupės, veikiančios pagal jungtinės veiklos sutartį, šalių pavadinimai, jungtinės veiklos sutarties data ir numeris, buveinė, prašomo suteikti naudoti žemės gelmių išteklių telkinio ar jo dalies pavadinimas, vandenvietės pavadinimas ir kodas Žemės gelmių registre;
  2. Jungtinės veiklos sutartį, jeigu prašymą teikia asmenų grupė;
  3. Žemės savininko ir valdytojo, kai numatoma naudoti privačioje žemėje, savivaldybės žemės valdytojo, kai numatoma naudoti savivaldybės žemėje, arba valstybinės žemės patikėtinio, kai numatoma naudoti valstybinėje žemėje, rašytinis sutikimas leisti naudoti požeminio vandens išteklius jų žemėje. Kai valstybinės žemės patikėtinis yra Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba), reikia gauti Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio padalinio pagal žemės buvimo vietą rašytinį sutikimą;
  4. Atrankos dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (toliau – atrankos dėl PAV) išvados, kad planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas (toliau – PAV) neprivalomas arba sprendimo dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai, kad planuojama ūkinė veikla atitinka teisės aktų reikalavimus, data ir numeris, kai pagal Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą turi būti atliktos jame nustatytos procedūros;
  5. Informaciją apie aprobuotus požeminio vandens išteklius ir suderintą požeminio vandens vandenvietės apsaugos zonos projektą.

Planuojant įrengti didesnį kaip 0,1 ha ploto arba bet kokio dydžio nepratekamą dirbtinį vandens telkinį Šiaurės Lietuvos karstiniame regione, kurio teritorijos patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. D1-655 „Dėl Šiaurės Lietuvos karstinio regiono intensyvaus karsto žemių, priskiriant karstinių reiškinių intensyvumo grupėms, nustatymo“, privaloma pateikti Aprašo 14 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos ([email protected]) ir Lietuvos geologijos tarnybai ([email protected]) prie Aplinkos ministerijos.

13. Planuojant įrengti bet kokio dydžio nepratekamą dirbtinį vandens telkinį valstybiniame parke, biosferos rezervate, valstybinio parko ar valstybinio rezervato buferinėje apsaugos zonoje, įskaitant šiose teritorijose esančias tinklo „Natura 2000“ teritorijas, nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimas turi būti suderintas su saugomų teritorijų direkcija. Kai tokį telkinį planuojama įrengti valstybiniame draustinyje, biosferos poligone, atkuriamajame sklype ar tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, kurioje nėra saugomų teritorijų direkcijos,  tokio telkinio įrengimas turi būti suderintas su saugomų teritorijų direkcija, kuriai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2019 m. sausio 21 d. įsakymu Nr. V-9 „Dėl valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų, ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms“ priskirta saugoma teritorija.

14. Asmuo, teikiantis informaciją apie planuojamą įrengti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį Aprašo 12 punkte nurodytoms institucijoms arba norintis suderinti šio telkinio įrengimą su Aprašo 13 punkte nurodytomis institucijomis, turi pateikti prašymą dėl nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo pagal Aprašo priede nustatytą formą (toliau – prašymas) tiesiogiai arba pasirašytą kvalifikuotu elektroniniu parašu, ar suformuotą elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti prašymą teikiantį asmenį. Su prašymu pateikiami šie dokumentai ir informacija:

14.1. nepratekamo dirbtinio vandens telkinio brėžinys, kuriame nurodomi planuojamo įrengti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio parametrai (gylis, plotas, profilis), pakrantės apsaugos juostos (jei planuojamo įrengti vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos patenka į kito asmens nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą, būtina pateikti jo rašytinį sutikimą dėl nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo);

14.2. žemės sklypo planas su pažymėta nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo vieta ir koordinatėmis Lietuvos koordinačių sistemoje;

14.3. nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo metu iškasto grunto ir (arba) derlingojo dirvožemio sluoksnio tvarkymo būdas, žemės sklypo plane pažymėtos iškasto grunto ir (arba) derlingojo dirvožemio sluoksnio paskleidimo vietos. Jeigu iškastą gruntą ir (arba) derlingąjį dirvožemio sluoksnį planuojama tvarkyti kitame nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, nurodomos šio sklypo koordinatės;

14.4. kita su nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimu susijusi informacija, kuri, teikiančio prašymą asmens nuomone, yra svarbi.

15. Asmuo, pateikęs Aprašo 14 punkte nurodytą prašymą su dokumentais ir informacija Aprašo 12 punkte nurodytoms institucijoms, įgyja teisę įrengti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį po 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos, jeigu per šį terminą negauna iš Aprašo 12 punkte nurodytų institucijų motyvuotos neigiamos išvados Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklės), nustatyta tvarka.

16. Aprašo 13 punkte nurodytos saugomų teritorijų direkcijos nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimą derina išvadoje nurodydamos esminę informaciją apie numatomą įrengti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį (gylis, plotas ir vietos koordinatės) arba pateikia neigiamą išvadą nurodydamos motyvus Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka.

17. Planuojant įrengti bet kokio dydžio nepratekamą dirbtinį vandens telkinį melioruotoje žemėje, parengiamas nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo ir melioracijos statinių pertvarkymo projektas (toliau – projektas), kurį rengia Melioracijos įmonių ir specialistų atestavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. gegužės 5 d įsakymu Nr. 3D-258 „Dėl Melioracijos įmonių ir specialistų atestavimo taisyklių patvirtinimo“, nurodyti asmenys. Projektą būtina suderinti su savivaldybės, kurios teritorijoje planuojama įrengti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį, administracija pateikiant prašymą, nurodytą šių taisyklių 14 punkte, nuosavybės teise valdomo žemės sklypo įrodymo dokumentus ir sklypo topografiniame ir inžinerinių tinklų plane masteliu 1:500 pažymėtą nepratekamo dirbtinio vandens telkinio vietą su koordinatėmis Lietuvos koordinačių sistemoje. Dokumentai savivaldybės administracijai pateikiami tiesiogiai arba pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu ar suformuoti elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti prašymą teikiantį asmenį.

18. Savivaldybės administracija projektą derina patvirtinusi prašymą atsakingo asmens parašu arba pateikia neigiamą išvadą nurodydama motyvus Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka.

19. Prie nepratekamų dirbtinių vandens telkinių, kuriems nenustatomos pakrantės apsaugos juostos, draudžiama naudoti augalų apsaugos priemones, mineralines ir skystąsias organines trąšas arčiau kaip 2 m nuo nepratekamo dirbtinio vandens telkinio kranto linijos.

20. Atliekant nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo darbus, iškastas dumblas ir pašalinti vandens augalai turi būti kaupiami ne arčiau kaip 2 m nuo nepratekamo dirbtinio vandens telkinio pakrantės šlaito viršutinės briaunos ir tvarkomi vadovaujantis Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginiais reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. D1-57 „Dėl Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginių reikalavimų patvirtinimo“.

21. Planuojant atlikti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo darbus melioruotoje žemėje, kai nekeičiamas nepratekamo dirbtinio vandens telkinio plotas ar gylis, privaloma informuoti savivaldybę, kurios teritorijoje planuojama tvarkyti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį, administracijai pateikiant informaciją (tikslią telkinio vietą su x ir y koordinatėmis, jo plotą, planuojamų tvarkymo darbų pradžios datą ir darbų trukmę) ir tvarkančių juridinių asmenų kontaktinius duomenis.

22. Planuojant keisti įrengto didesnio kaip 0,1 ha ploto nepratekamo dirbtinio vandens telkinio plotą (mažinti arba didinti) arba likviduoti didesnį kaip 0,1 ha ploto nepratekamą dirbtinį vandens telkinį ar keisti arba likviduoti bet kokio dydžio nepratekamą dirbtinį vandens telkinį Šiaurės Lietuvos karstiniame regione, privaloma pateikti Aprašo 24 punkte nurodytą prašymą, dokumentus ir informaciją Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos.

23. Planuojant keisti įrengto bet kokio dydžio nepratekamo dirbtinio vandens telkinio plotą (mažinti arba didinti) arba jį likviduoti valstybiniame parke, biosferos rezervate, valstybinio parko ar valstybinio rezervato buferinėje apsaugos zonoje, įskaitant šiose teritorijose esančias tinklo „Natura 2000“ teritorijas, ar keisti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio plotą  arba jį likviduoti valstybiniame draustinyje, biosferos poligone, atkuriamajame sklype ar tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, kurioje nėra saugomos teritorijos direkcijos, nepratekamo dirbtinio vandens telkinio ploto keitimo veikla turi būti suderinta su Aprašo 13 punkte nurodytomis saugomų teritorijų direkcijomis.

24. Asmuo, teikiantis informaciją apie nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymą, pakeitimą arba likvidavimą Aprašo 22 punkte nurodytoms institucijoms, arba norintis suderinti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo, pakeitimo ar likvidavimo veiklą su Aprašo 23 punkte nurodytomis institucijomis, turi pateikti prašymą, kurio forma nustatyta Aprašo priede, tiesiogiai arba pasirašytą kvalifikuotu elektroniniu parašu ar suformuotą elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti prašymą teikiantį asmenį. Prašyme nurodoma informacija ir pateikiami dokumentai:

  1. žemės sklypo planas su pažymėta esamo nepratekamo dirbtinio vandens telkinio vieta ir koordinatėmis Lietuvos koordinačių sistemoje;
  2. numatomos veiklos (nepratekamo dirbtinio vandens telkinio keitimas, tvarkymas, likvidavimas) aprašymas ir numatomo tvarkyti vandens telkinio brėžinys, kuriame nurodomi planuojamo nepratekamo dirbtinio vandens telkinio parametrai (gylis, plotas, profilis), pakrantės apsaugos juostos;
  3. jeigu keičiant nepratekamo dirbtinio vandens telkinio dydį jo pakrantės apsaugos juosta patenka į kito asmens nuosavybės teise priklausantį sklypą, būtina pateikti šio sklypo savininko rašytinį sutikimą dėl šio vandens telkinio ploto pakeitimo arba likvidavimo.

25. Asmuo, pateikęs Aprašo 24 punkte nurodytą prašymą ir dokumentus Aprašo 22 punkte nurodytoms institucijoms, įgyja teisę vykdyti prašyme nurodytą veiklą po 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos, jeigu per šį terminą iš Aprašo 22 punkte nurodytų institucijų negauna neigiamos išvados Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka.

26. Aprašo 23 punkte nurodytos saugomų teritorijų direkcijos nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo, pakeitimo arba likvidavimo veiklą derina išvadoje nurodydamos informaciją apie nepratekamo dirbtinio vandens telkinio parametrus ir tvarkymo, likvidavimo vietą (gylį, plotą, profilį, žemės sklypo planą su pažymėta nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo vieta ir koordinatėmis), arba atsisako pateikdamos neigiamą išvadą ir nurodydamos motyvus Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka.

27. Planuojant tvarkyti, keisti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio plotą, gylį arba jį likviduoti melioruotoje žemėje, būtina veiklą suderinti su savivaldybės administracija pateikiant prašymą, nuosavybės teise valdomo žemės sklypo įrodymo dokumentus ir žemės sklypo topografiniame ir inžinerinių tinklų plane masteliu 1:500 pažymėtą planuojamo tvarkyti arba likviduoti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio vietą su koordinatėmis Lietuvos koordinačių sistemoje, nurodyti esminę informaciją apie vandens telkinio parametrus ir įrengimo vietą (gylį, plotą, profilį, iškasto grunto ir (arba) derlingojo dirvožemio sluoksnio paskleidimo vietą). Dokumentai savivaldybės administracijai pateikiami tiesiogiai arba pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu ar suformuoti elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti prašymą teikiantį asmenį.

28. Savivaldybės administracija nepratekamo dirbtinio vandens telkinio tvarkymo arba likvidavimo veiklą derina patvirtinusi prašymą atsakingo asmens parašu arba pateikia neigiamą išvadą nurodydama motyvus Prašymų ir skundų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka.

Galima įrengti nedidesnį kaip 0,1 ha ploto dirbtinį vandens telkinį, laikantis aplinkosauginių reikalavimų, bei nepažeidžiant kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų.

Plaukiojimo sezonas – laikotarpis nuo ledo ištirpimo vandens telkinyje iki ledo dangos susidarymo. Jei nesusidaro pastovi ledo danga, plaukiojimo sezonas trunka nuo balandžio 1 d. iki kovo 15 d.

Plaukiojimas ne saugomose teritorijose savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis

Kai bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8 kW):

- visą plaukiojimo sezoną – didesniuose kaip 100 ha vandens telkiniuose;

- nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos – didesniuose kaip 10 ha vandens telkiniuose.

Kai bendras variklių galingumas 11 AG (9 kW)–20 AG (15 kW):

- visą plaukiojimo sezoną – ne mažesniuose kaip 500 ha vandens telkiniuose;

- nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos – ne mažesniuose kaip 100 ha vandens telkiniuose.

Kai bendras variklių galingumas 21 AG (16 kW)–150 AG (110 kW):

- nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos – didesniuose kaip 200 ha vandens telkiniuose.

Kai bendras variklių galingumas 151 AG (111 kW)–300 AG (220 kW):

- nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos vandens telkiniuose, didesniuose kaip 500 ha ploto, plaukioti vandens telkinio dalimi (akvatorija), patvirtinta teritorijų planavimo dokumentuose.

Plaukiojimas saugomose teritorijose

Draudžiama plaukioti gamtiniuose rezervatuose ir ornitologiniuose draustiniuose esančiuose vandens telkiniuose išimčių ieškot čia.

Savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama plaukioti:

- vandens telkiniuose, esančiuose telmologiniuose, botaniniuose, zoologiniuose ir botaniniuose-zoologiniuose draustiniuose;

- valstybiniuose parkuose esančiuose vandens telkiniuose, išskyrus:

  • kai bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8 kW), galima plaukioti nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos;
  • kai bendras variklių galingumas neviršija 150 AG (110 kW), galima plaukioti visą plaukiojimo sezoną teikiant viešąsias paslaugas tik pažintinio vandens turizmo trasomis, nustatytomis valstybinių parkų, valstybinių draustinių ir (ar) jų dalių tvarkymo planuose, kituose teritorijų planavimo dokumentuose.

Keturtakčiais varikliais, kai bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8 kW), varomomis plaukiojimo priemonėmis nuo birželio 1 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos leidžiama plaukioti seliavų ir ežerinių stintų verslinę žvejybą vykdantiems ūkio subjektams tuose valstybinių parkų ežeruose, kuriuose, vadovaujantis Lietuvos Respublikos žuvininkystės įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi ir 14 straipsnio 1 dalimi, aplinkos ministro įsakymu einamiesiems metams nustatomi seliavų ar ežerinių stintų sugavimo verslinės žvejybos įrankiais limitai, išskyrus Vandens telkinių, kuriuose plaukiojimas tam tikromis plaukiojimo priemonėmis draudžiamas ar ribojamas, sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. D1-337 „Dėl Vandens telkinių, kuriuose plaukiojimas tam tikro tipo plaukiojimo priemonėmis draudžiamas ar ribojamas, sąrašo patvirtinimo“ nurodytuose vandens telkiniuose.

Upėse savaeigėmis transporto priemonėmis plaukioti draudžiama. Pastebėtina, kad šis aplinkosauginis draudimas negalioja vidaus vandens keliuose, kurie įrengti ir kai kurių upių ruožuose. Visais klausimais, susijusiais su laivyba vidaus vandens keliuose, rekomenduojame pagal kompetenciją kreiptis į Lietuvos transporto saugos administraciją ar Vidaus vandenų kelių direkciją.

Savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama plaukioti upėse. Plačiau čia.

Vandens telkiniuose, kuriuose draudžiama plaukioti tam tikro galingumo savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis, taip pat draudžiama: 

  • Laikyti ir ne plaukiojimo tikslais naudoti plaukiojimo priemones*. 
  • Plaukioti išjungus leidžiamą galingumą viršijančius variklius, išskyrus: 
  1. Perplaukimą į kitą vandens telkinį, kuriame tokio galingumo varikliu leidžiama plaukioti, ir grįžimą. 
  2. Plaukiojimą vandens telkiniuose, kuriuose yra nustatyti vidaus vandenų keliai. 
  3. Nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos vandens telkiniuose, kuriuose nedraudžiamas plaukiojimas nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis, kai plaukiama vidaus degimo variklius iškėlus iš vandens ir užfiksavus aukščiausioje padėtyje. 

Dėl vandens kelių ir visos susijusios informacijos, turėtumėte klausti Lietuvos transporto saugos administracijos ir/ar Vidaus vandenų kelių direkcijos.

Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama: statyti pastatus mažesniu kaip 50 metrų atstumu iki paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos, išskyrus atvejus, kai:

  • atstatomi identiški buvusios sodybos pastatai;
  • statomi pastatai miestuose, miesteliuose ir kaimų kompaktiškai užstatytose teritorijose, sodybose, savivaldybių ar jų dalių bendruosiuose planuose numatytose urbanizuoti teritorijose kaime;
  • už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos statoma ne daugiau kaip viena ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnė kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtis be rūsio sodyboje ar kitos paskirties žemės rekreacinių teritorijų naudojimo būdo žemės sklype.

Atvejai kai reikia statybos leidimo pavėsinės statybai šiame straipsnyje.

Jei vieta kurioje norima statyti vagonėlį patenka į paviršinio vandens telkinio apsaugos zoną, statyti vagonėlį yra draužiama, kadangi pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 99 str. 1 d. 10 p paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama laikyti ir naudoti apgyvendinimui, nakvynei, maitinimui ar kitiems tikslams vagonėlius ar kitus šioje dalyje nurodytai paskirčiai naudojamus kilnojamuosius objektus arba įrenginius, išskyrus atvejus, kai tokie objektai laikomi ir naudojami:

  • sodybose (ne daugiau kaip vienas vagonėlis);
  • kempinguose;
  • prie statomų ir (ar)rekonstruojamų statinių jų statybos metu, turint Statybos įstatymo nustatyta tvarka išduotą statybą leidžiantį dokumentą ir kai šie objektai numatyti statinio projekte;
  • mokslo institucijų vykdomiems moksliniams tyrimams atlikti;
  • turint savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą leidimą - viešiesiems renginiams rengti;
  • kaip įregistruotų bitynų kilnojamosios bitidės;
  • nustatytose vietose ir laiku vykdant verslinę žvejybą.

Paviršinių vandens telkinių apsaugos zona nustatoma vadovaujantis Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašu.

Planuojant įrengti nepratekamą dirbtinį vandens telkinį Šiaurės Lietuvos karstiniame regione, kurio teritorijos patvirtintos LR aplinkos ministro 2008 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. D1-655 „Dėl Šiaurės Lietuvos karstinio regiono intensyvaus karsto žemių, priskiriant karstinių reiškinių intensyvumo grupėms, nustatymo“, Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos privaloma pateikti šiuos dokumentus ir informaciją:

  1. Prašymą dėl nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo pagal šią formą tiesiogiai arba pasirašytą kvalifikuotu elektroniniu parašu, ar suformuotą elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti prašymą teikiantį asmenį.
  2. Nepratekamo dirbtinio vandens telkinio brėžinį, kuriame nurodomi planuojamo įrengti nepratekamo dirbtinio vandens telkinio parametrai (gylis, plotas, profilis), pakrantės apsaugos juostos (jei planuojamo įrengti vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos patenka į kito asmens nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą, būtina pateikti jo rašytinį sutikimą dėl nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo).
  3. Žemės sklypo planą su pažymėta nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo vieta ir koordinatėmis Lietuvos koordinačių sistemoje.
  4. Nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimo metu iškasto grunto ir (arba) derlingojo dirvožemio sluoksnio tvarkymo būdą, žemės sklypo plane pažymėtos iškasto grunto ir (arba) derlingojo dirvožemio sluoksnio paskleidimo vietos. Jeigu iškastą gruntą ir (arba) derlingąjį dirvožemio sluoksnį planuojama tvarkyti kitame nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, nurodomos šio sklypo koordinatės.
  5. Kitą su nepratekamo dirbtinio vandens telkinio įrengimu susijusią informaciją, kuri, teikiančio prašymą asmens nuomone, yra svarbi.

Savaeigėmis ir nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama plaukioti gamtiniuose rezervatuose ir ornitologiniuose draustiniuose esančiuose vandens telkiniuose, išskyrus ornitologiniuose draustiniuose esančius vandens telkinius, į kuriuos išduoti leidimai naudoti žvejybos plotą. Ornitologiniuose draustiniuose esančiuose vandens telkiniuose, į kuriuos išduoti leidimai naudoti žūklės plotą, leidžiama žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1 d.

Nesavaeigė plaukiojimo priemonė – vidaus degimo variklio neturinti plaukiojimo priemonė (burinė jachta, baidarė, kanoja, vandens dviratis, irklinė valtis, guminė valtis, kajakas, katamaranas ir kt.). Plaukiojimas elektros variklį turinčiomis plaukiojimo priemonėmis prilyginamas plaukiojimui nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis;

Savaeigė plaukiojimo priemonė – vidaus degimo variklį turinti plaukiojimo priemonė, taip pat laivas su oro pagalve, oro sraigtu varomas laivas ir kt.

Daugiau informacijos rasite Plaukiojimo priemonių atmintinėje

Pelenų tvarkymo ir naudojimo bendrieji reikalavimai:

  1. pelenų pakrovimui, iškrovimui, pervežimui naudojamas transportas turi būti pritaikytas atsižvelgiant į pelenų būklę (dulkingi, birūs ir kt.). Vežant neapdorotus pelenus, jie turi būti uždengti;
  2. tręšimas pelenais turi būti atliekamas mažiausiai 50 m atstumu nuo atvirų vandens telkinių ar įmirkusių plotų;
  3. skleidžiant pelenus dirvos paviršiuje, jie turi būti paskleidžiami tolygiai;
  4. turi būti laikomi ir tvarkomi taip, kad esant įvairioms gamtinėms sąlygoms jų nenešiotų vėjas, tiesiogiai ar netiesiogiai veikiant krituliams ar atodrėkiui pelenai negalėtų patekti į požeminius ir (ar) paviršinius vandenis.

Pelenų darytojas, perduodamas pelenus pelenų priėmėjui arba pelenų tvarkytojui, kartu turi pateikti pelenų tyrimų rezultatus. Cheminių medžiagų kiekis pelenuose, kai pelenai naudojami žemės ūkyje turi neviršyti 1 lentelėje pateiktų didžiausiųjų leidžiamųjų koncentracijų.

Prieš pirmą tręšimą pelenais dirvožemis turi būti ištirtas pagal šiuos reikalavimus:

Dirvožemio tyrimų atlikimą organizuoja pelenų tvarkytojas arba pelenų priėmėjas. Dirvožemio tyrimų rezultatai pateikiami Plano priede. Dirvožemio tyrimai atliekami ne vėliau kaip 4 mėnesiai prieš pirmą tręšimą pelenais.

Energinių augalų auginimo teritorijose dirvožemio tyrimai vykdomi ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus.

Dirvožemio tyrimai gali būti neatliekami, kai panaudojama ne daugiau kaip 0,5 t/ha pelenų per metus.

Draudžiama naudoti pelenus, jeigu sunkiųjų metalų koncentracija dirvožemyje viršija 70% didžiausiosios leidžiamosios sunkiųjų metalų koncentracijos, nurodytos šių Taisyklių 2 lentelėje.

Specialieji reikalavimai pelenų naudojimui žemės ūkyje:

Smėlžemiuose, šlapynėse, eroduojančiuose dirvožemiuose pelenus naudoti draudžiama.

Pelenų naudojimas žemės ūkio laukuose atliekamas prieš pagrindinį žemės dirbimą, nuėmus auginamų augalų derlių arba laikant pūdymą. Draudžiama skleisti pelenus ant įšalusios ir įmirkusios dirvos ir kitais atvejais, kai yra pavojus, jog pelenai gali patekti į vandens telkinius.

Norint sureguliuoti dirvožemio rūgštingumą, žemės ūkio laukų tręšimas pelenais turi būti atliekamas kas 3–4 metai, išskyrus atvejus, kai dirvožemio tyrimais įrodoma, jog kalkinimas pelenais gali būti atliekamas dažniau.

Tręšimas pelenais neatliekamas pievų, ganyklų, daugiamečių žolių pasėlių teritorijose, taip pat teritorijose, kur ariamojo sluoksnio pHKCl didesnis nei 7,0.

Su pelenais naudojamo grynojo fosforo (P) kiekis neturi viršyti 40 kg/ha per metus arba fosforo oksido (P2O5) kiekis neturi viršyti 90 kg/ha per metus.

1 lentelė. Didžiausiosios leidžiamosios cheminių medžiagų koncentracijos pelenuose, naudojamuose miškų ūkyje, žemės ūkyje, pažeistų teritorijų rekultivavimui

Miškų ūkyje

Žemės ūkyje/pažeistų teritorijų rekultivavimui

Medžiaga

DLK, mg/kg sausojoje masėje

Boras (B)

200

250

Vanadis (V)

150

150

Nikelis (Ni)

20

30

Chromas (Cr)

20

30

Kadmis (Cd)

3

5

Švinas (Pb)

40

50

Varis (Cu)

100

200

Cinkas (Zn)

1000

1500

Arsenas (As)

3

3

Gyvsidabris (Hg)

0,2

0,2

Benz(a)pirenas, µg/kg

0,5

0,5

2 lentelė. Didžiausioji leidžiamoji sunkiųjų metalų koncentracija (DLK) dirvožemyje

Dirvožemio granulio-metrinė sudėtis

Sunkiųjų metalų koncentracija, mg/kg

Pb

Cd

Cr

Cu

Ni

Zn

Hg

Smėliai, priesmėliai

5

1,0

50

50

50

160

0,6

Priemoliai, moliai

80

1,5

80

80

60

260

1,0


3 lentelė. Leistinas tręšimo pelenais kiekis IV grupės (ūkiniuose) miškuose

Miško augavietė

Didžiausias pelenų kiekis, t/ha

Azoto kiekis, kg/ha

Nae, Na

2,0

70

Nb

3,0

90

Nc Nd

3,5

120

Pan, Pbn

2,5

70

Pcn

3,0

90

4 lentelė. Leidžiamas naudoti žemės ūkyje pelenų kiekis (t/ha)

Dirvožemio ariamojo sluoksnio granuliometrinė sudėtis

pH

< 4,6

4,6–5,0

5,1–5,5

5,6–6,0

6,1–6,5

6,6–7,0

Priesmėliai

3,0

2,5

2,0

1,5

1,0

-

Lengvi ir vidutinio sunkumo priemoliai

3,5

3,0

2,5

2,0

1,5

1,0

Sunkūs priemoliai ir moliai

4,0

3,5

3,0

2,5

2,0

1,5

Šie reikalavimai nustato aplinkos apsaugos reikalavimus asmeninio naudojimo skystojo kuro degalinių bei asmeninio naudojimo skystojo kuro talpyklų statybai, joms įrengti ir naudoti. Reikalavimai privalomi asmenims, projektuojantiems, statantiems, naudojantiems, rekonstruojantiems Degalines ir asmeninio naudojimo skystojo kuro talpyklas.

Skystojo kuro degalinė (toliau – Degalinė) tai ne prekybai skystuoju kuru skirta stacionari (įskaitant konteinerinę) degalinė (inžinerinis statinys), kurios kuro rezervuarų bendras tūris yra ne didesnis kaip 30 m3 arba metinė kuro apyvarta mažesnė kaip 200 m3. Degalinėms taip pat priskiriamos stacionariai įrengtos vietos, kuriose, neįrengiant kuro kolonėlių, vykdomas kuro priėmimas, saugojimas bei perpylimas į autotransporto priemonių, žemės ūkio technikos, kitų mobiliųjų mechanizmų kuro bakus.

Įrengiant ir naudojant Degalinę turi būti laikomasi leistinų sanitarinių atstumų iki kitų statinių bei objektų, nurodytų Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, Statybos techniniame reglamente STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 705, Statybos techniniame reglamente STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. D1-338.

Degalinė turi būti suprojektuota, įrengta ir naudojama taip, kad būtų kuo mažiau teršiamas aplinkos oras, o išsiliejęs kuras negalėtų patekti į požeminius vandenis bei už jai skirtos teritorijos ribų, taip pat paviršinės nuotekos iš aplinkinių teritorijų negalėtų patekti į Degalinės teritoriją.

Kuras į Degalinės rezervuarus turi būti pilamas ir iš jų išpilamas tik uždaru būdu (sandariomis jungtimis prijungiamais vamzdžiais arba žarnomis). Degalinė turi būti įrengta taip, kad visą jos naudojimo laikotarpį rezervuarai ir sistemos išliktų sandarios (nebūtų kuro patekimo į aplinką) bei būtų sudarytos sąlygos jas saugiai naudoti – įrengiant turi būti naudojamos tinkamos medžiagos, antikorozinės priemonės, tinkama įranga, sandarios jungtys ir pan. Pagal rezervuarų ir kitų Degalinės ar talpyklos sistemų elementų gamintojų techninės priežiūros sąlygas ir naudojimo dokumentaciją turi būti atliekama periodinė techninė patikra ir sandarumo išbandymai.

Vietoje, kurioje vykdomas (numatomas vykdyti) kuro įpylimas į transporto priemonių ar kitų mechanizmų kuro bakus ir (ar) kilnojamąsias talpyklas (kanistrus), turi būti įrengta ne mažesnio kaip 10 m2 ploto padengta kieta danga (asfaltbetoniu, betonu ar pan.) aikštelė su paviršinių nuotekų surinkimo ir organizuoto nuvedimo per kontrolinį šulinį sistema (aikštelė turi būti įrengta taip, kad ant jos negalėtų pritekėti paviršinės nuotekos iš aplinkinių teritorijų, o nuotekos nuo aikštelės galėtų nutekėti tik per nuotekų surinkimo sistemą). Minėtos kuro perpylimo operacijos gali būti vykdomos tik aikštelės teritorijoje.

Antžeminių rezervuarų, išskyrus rezervuarų su dvigubomis sienelėmis ir konteinerinių degalinių, kurių konstrukcijoje yra numatytos avarinės talpos, aikštelė turi būti nelaidi kurui ir apipylimuota arba numatytos kitos priemonės, užtikrinančios, kad išsiliejęs kuras nepatektų už aikštelės ribų. Apipylimavimo tūris turi būti ne mažesnis kaip didžiausio rezervuaro tūris su 0,2 m pylimo (arba kitokio sandaraus aptvaro) aukščio atsarga. Aikštelėje susidarančioms paviršinėms nuotekoms išleisti turi būti įrengta skysčių (paviršinių nuotekų) nuvedimo įranga (išleistuvas) su techniškai tvarkinga uždarymo armatūra, kuri turi būti atidaroma tik išleidžiant susikaupusį švarų kritulių vandenį, o išsiliejusiam kurui surinkti aikštelėje turi būti įrengtas šulinėlis su nuolydžiais į jį.

Įrengiant požeminį rezervuarą, jo projektinė dugno altitudė turi būti virš gruntinio vandens (tyrimais ar kitais būdais nustatyto) aukščiausiojo lygio. Po vienasieniu rezervuaru (apimant visą jo projekciją) turi būti įrengtas kurui nelaidus lovys su skysčių nuvedimo per kontrolinį šulinį sistema. Lovys ir skysčių nuvedimo sistema turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad iš rezervuaro ištekėjęs kuras negalėtų patekti į aplinką ne per kontrolinį šulinį. Po rezervuarais su dvigubomis sienelėmis įrengti nelaidų lovį nebūtina.

Norime pabrėžti, kad Degalinėse turi būti absorbentų ar kitų priemonių, kuriomis galima lokalizuoti ir surinkti ne mažiau kaip 0,1 m3 išsiliejusio bet kurio Degalinėje laikomo kuro.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad draudžiama kilnojamosiose talpose arba nesilaikant Reikalavimų įrengtose stacionariose talpose laikyti daugiau kaip 1 m3 skystojo kuro.

Degalines įrengti ir naudoti draudžiama paviršinio vandens telkinių pakrantės apsaugos juostose, užliejamose teritorijose (žemiau aukščiausios potvynio 1 proc. tikimybės lygio altitudės), požeminio vandens vandenviečių (gręžinių vandeniui tiekti) griežto režimo ir apribojimo juostose, kaip tai numatyta jų apsaugą reglamentuojančiuose teisės aktuose, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme ir kitais teisės aktų numatytais atvejais.

Monitoringas vykdomas laikantis Aplinkos monitoringo įstatyme, šiame Nuostatų skyriuje ir 1 priede nustatytų reikalavimų.

Ūkio subjektai privalo stebėjimus, laboratorinius tyrimus ir matavimus (toliau – matavimai) atlikti ir imti ėminius laboratoriniams tyrimams atlikti pagal teisės aktuose nustatytus metodus. Jei teisės aktuose nėra nustatytų metodų – pagal Lietuvos, Europos ar tarptautinių standartų reikalavimus, jei nėra ir šių reikalavimų – pagal parengtas matavimų ir ėminių ėmimo procedūras.

Jei nei teisės aktuose, nei metode, kurį privaloma taikyti pagal teisės akto reikalavimus, nenurodyta matavimų neapibrėžtis ar paklaida, vykdant monitoringą taikomi šie reikalavimai:

  1. vykdant ūkio subjektų poveikio paviršiniam ir požeminiam vandeniui ir nuotekų, išleidžiamų į gamtinę aplinką, matavimus, taikomų metodų išplėstinė matavimo neapibrėžtis turi būti ne didesnė kaip 50 %, taikant daugiklį k=2, kuris atitinka apie 95 % pasikliovimo lygmenį; mažiausia nustatoma teršalo koncentracija (teršalo nustatymo riba) turi būti mažesnė arba lygi 30 % to teršalo didžiausiai leistinai koncentracijai (toliau – DLK);
  2. jeigu paviršiniame ir (ar) požeminiame vandenyje (poveikio paviršiniam ir požeminio vandeniui monitoringas), į gamtinę aplinką išleidžiamose nuotekose išmatuota teršalo koncentracija yra mažesnė už taikomu metodu nustatomą ribą, pateikiant monitoringo duomenis įrašoma taikomo metodo nustatymo riba ir pažymima, kad išmatuota teršalo koncentracijos vertė yra mažesnė.

Jei nėra metodo, atitinkančio Nuostatų 1 ir 2 papunkčiuose nustatytus reikalavimus, monitoringas vykdomas taikant atitinkamus geriausius galimus ir prieinamus Europos, tarptautinius ar nacionalinius metodus.

Vykdant ūkio subjektų taršos šaltinių išleidžiamų teršalų monitoringą, vadovaujamasi šiais reikalavimais:

  • ėminių ėmimo automatiniais ėminių semtuvais kokybė užtikrinima tikrinant siurbiamąją žarną ir jos padėtį, automatinės ėminių ėmimo įrangos ir ėminių indų švarą, ėminių laikymo temperatūrą;

Automatiniais ėminių semtuvais paimti ėminiai laikomi netinkamais, jeigu:

  1. baigiant imti paros ėminius per surinkimo indo kraštus išsiliejo nuotekos;
  2. paros ėminių ėmimas nebaigtas per 24 ± 2 valandas;
  3. tikrinant ėminių tūrį, konstatuojama, kad nuokrypis tarp apskaičiuoto paimti tūrio ir išmatuoto tūrio didesnis kaip 5 %.

Monitoringą vykdantys ūkio subjektai privalo užtikrinti, kad:

  1. monitoringo programoje numatytus taršos šaltinių išmetamų ir (ar) išleidžiamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose (ore, vandenyje, dirvožemyje) tyrimus ir (ar) matavimus atliktų, ėminius laboratoriniams tyrimams imtų laboratorijos, atitinkančios Lietuvos Respublikos aplinkos monitoringo įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus;
  2. žemės gelmių geologinius tyrimus atliktų, požeminio vandens ėminius imtų asmenys, turintys leidimą, išduotą LGT Žemės gelmių įstatyme nustatyta tvarka, ir suteikiantį teisę atlikti požeminio vandens paiešką ir žvalgybą ir (ar) ekogeologinį tyrimą.

Stacionarių taršos šaltinių išmetamų į aplinkos orą teršalų ir teršalų aplinkos ore ėminių laboratoriniams tyrimams atlikti ėmimui, matavimų ir tyrimų atlikimui taikomos Stacionarių taršos šaltinių išmetamų į aplinkos orą teršalų ir teršalų aplinkos ore ėminių laboratoriniams tyrimams atlikti ėmimo, matavimų ir tyrimų atlikimo taisyklės, patvirtintos aplinkos ministro 2004 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. D1-68 „Dėl Stacionarių taršos šaltinių išmetamų į aplinkos orą teršalų ir teršalų aplinkos ore ėminių laboratoriniams tyrimams atlikti ėmimo, matavimų ir tyrimų atlikimo taisyklių patvirtinimo“.

Stacionarių aplinkos oro taršos šaltinių išmetamų teršalų tyrimai naudojant automatines matavimo sistemas vykdomi pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 86:2007 „Stacionarūs aplinkos oro taršos šaltiniai. Automatinės matavimo sistemos ir tyrimo metodai“, patvirtinto aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. D1-654 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 86:2007 „Stacionarūs aplinkos oro taršos šaltiniai. Automatinės matavimo sistemos ir tyrimo metodai“ patvirtinimo“ reikalavimus.

Ūkio subjktai monitoringo duomenis ir informaciją privalo saugoti:

  1. technologinių procesų monitoringo – 2 metus;
  2. išmetamų ir (ar) išleidžiamų teršalų monitoringo nenuolatinių matavimų ir poveikio aplinkai monitoringo – 10 metų;

Išmetamų ir (ar) išleidžiamų teršalų monitoringo nuolatinių matavimų:

  1. monitoringo programoje nustatytų privalomų saugoti matavimų rezultatus – 10 metų;
  2. visų matavimų rezultatus, ėminių laboratoriniams tyrimams atlikti ėmimo dokumentus – 2 metus.

Ūkio subjektai aplinkos monitoringo duomenis ir informaciją privalo pateikti AAA, kitoms monitoringo programoje nurodytoms institucijoms tokia tvarka (jei monitoringo programoje nenustatyta kitaip):

  1. einamųjų kalendorinių metų praėjusių ketvirčių technologinių procesų monitoringo ir taršos šaltinių išmetamų ir (ar) išleidžiamų teršalų monitoringo duomenys, nurodyti Nuostatų 3 priede, saugomi ūkio subjekte ir pateikiami AAA ir AAD pareikalavus;
  2. pagal Nuostatų 4 priede pateiktą formą kalendoriniams metams pasibaigus rengiama ūkio subjektų aplinkos monitoringo ataskaita (toliau – monitoringo ataskaita), kurioje:
  3. pateikiami monitoringo praėjusių kalendorinių metų Nuostatų 4 priedo II ir III skyriuose nurodyti poveikio aplinkai monitoringo duomenys, šių duomenų analizė ir išvados;
  4. kas 5 metus arba motyvuotu monitoringo programas derinančių institucijų sprendimu ar motyvuotu ūkio subjekto prašymu kitais terminais pateikiama Nuostatų 4 priedo IV skyriuje nurodyta informacija – apibendrinta poveikio požeminiam vandeniui monitoringo ataskaita su duomenų analize ir išvadomis (toliau – apibendrinanti ataskaita). Apibendrinanti ataskaita teikiama LGT per Valstybinės požeminio vandens informacinės sistemos elektronines paslaugas, el. paštu ar kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis arba popieriniu formatu (susegta ar surišta) ir skaitmeninėje laikmenoje;
  5. praėjusių kalendorinių metų monitoringo ataskaita iki kitų metų kovo 1 d. pateikiama AAA per IS „AIVIKS“, el. paštu ar kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis. Teikiant monitoringo ataskaitą el. paštu ar kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis, ataskaita teikiama su lydraščiu, pasirašytu kvalifikuotu elektroniniu parašu arba suformuota elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir identifikuoti aplinkos monitoringo ataskaitą teikiantį asmenį. Jei monitoringo ataskaita pateikiama ne per IS „AIVIKS“, AAA ją persiunčia AAD. Poveikio požeminiam vandeniui monitoringo duomenys, parengti pagal Nuostatų 4 priedo II skyriaus 3 lentelę, pateikiami LGT per Valstybinės požeminio vandens informacinės sistemos elektronines paslaugas, el. paštu ar kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis;
  6. praėjusių kalendorinių metų ŠESD ataskaita, parengta vadovaujantis 2018 m. gruodžio 19 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2018/2066 dėl išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio stebėsenos ir ataskaitų teikimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/87/EB, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos reglamentas (ES) Nr. 601/2012, teikiamos Šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų išdavimo ir prekybos jais tvarkos aprašo, patvirtinto aplinkos ministro 2004 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. D1-231 „Dėl Šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų skyrimo ir prekybos jais tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

Vertinat oro taršą, norime rekomenduoti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 4 d. įsakymą Nr. V-885 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“ ir kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisyklių patvirtinimo“ (Suvestinė redakcija nuo 2020-06-18 iki 2023-12-31).

  Kvapų kontrolė atliekama (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atitinkamo departamento)  gavus asmens (asmenų) skundą, kuriame asmuo (asmenys) skundžiasi iš ūkinėje komercinėje (tai ne kieto kuro ar kitokio katilo kūrenimas privačios valdos teritorijoje) veikloje naudojamų stacionariųjų taršos šaltinių  skleidžiamais kvapais gyvenamosios aplinkos ore. Šnekamojoje kalboje anglies monoksidas kartais vadinamas „smalkėmis“. Krosnyje esant aukštai temperatūrai bei deguonies trūkumui degančios medžiagos oksiduojasi ne iki galo. Tokios sąlygos susidaro, pavyzdžiui, per anksti užstūmus krosnies sklendę. Anglies monoksidas susidaro kaip šalutinis degimo produktas tose vietose, kur kuras sudega nepilnai. Anglies monoksidą išskiria ne tik įvairūs dujiniai prietaisai, bet ir kitos šiuo metu naudojamos kuro rūšys. Netvarkingos krosnys, kieto, skysto bei dujinio kuro židiniai, katilai, boileriai, dujinės viryklės, kepsninės tampa potencialiais anglies monoksido šaltiniais. Anglies monoksidas yra labai degi, už orą lengvesnė bespalvė dujinė medžiaga, neturinti specifinio kvapo, skonio ir spalvos.

           Vadovaujantis 1999 m. lapkričio 4 d. Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatymo Nr. VIII-1392 (Suvestinė redakcija nuo 2021-01-01) 2 straipsnio 13 punktu: kuras – dujinė, skysta arba kieta degioji medžiaga, naudojama energijai gauti degimo įrenginiuose. Kuru nelaikomos pavojingos atliekos ir iš anksto neapdorotos buitinės atliekos, nepaisant to, ar jose yra degiųjų medžiagų. 13 straipsnis nurodo, kad Lietuvos Respublikoje naudoti galima tik tokį kurą ir tokius degalus, kurie atitinka Energetikos, Aplinkos ir Susisiekimo ministerijų nustatytus sudėties ir kokybės reikalavimus poveikio žmogaus sveikatai ir aplinkai vertinimo atžvilgiu, bei kuro degimo įrenginiuose galima deginti tik tą kurą, kurį nurodo įrenginio gamintojas įrenginio techniniuose ar eksploatacijos dokumentuose ir kurio sudėtis bei kokybėatitinka šio straipsnio 1 dalies reikalavimus. Kurui naudoti malkas, akmens anglį, durpes ir kt. medžiagas nedraudžiama.

Jeigu yra įtarimas, kad kaimyno kieto kuro katile yra deginamas netinkamas kuras (atliekos, plastmasės, klijuota drožlių plokštė, dažyta mediena ar panašiai) reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu – 112

Prašymą, pareiškimą ar skundą, kuriame asmuo skundžiasi iš ūkinėje komercinėje veikloje naudojamų stacionarių taršos šaltinių skleidžiamais kvapais gyvenamosios aplinkos ore, nagrinėja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Prašome kreiptis el. paštu [email protected].

Įmonės, vykdančios veiklą Lietuvos Respublikoje ir gaminančios OAM, importuojančios OAM į Europos Bendriją, eksportuojančios jas iš Europos Bendrijos, naudojančios OAM kaip žaliavą ar technologijos agentus, naikinančios OAM privalo kasmet Europos Komisijai teikti ataskaitą, jos kopiją – Aplinkos ministerijai Reglamento (EB) Nr. 1005/2009 27 straipsnyje nustatyta tvarka. Ataskaitos apie F-dujas ar OAM teikiamos internetu tiesiogiai duomenis įvedant į informacinę sistemą „Aplinkos informacijos valdymo integruota kompiuterinė sistema“ (IS „AIVIKS“). Prieiga prie IS „AIVIKS“ suteikiama nemokamai užpildžius interneto svetainėje nurodytą paraišką ir ją pateikus Aplinkos apsaugos agentūrai. Plačiau čia.

Pradėjus eksploatuoti naują įrenginį ar jo dalį, susijusią su teršalų išmetimu į aplinkos orą, inventorizacija atliekama per vienerius metus nuo įrenginio ar jo dalies paleidimo (veiklos pradžios) datos, apie kurią veiklos vykdytojas nedelsiant turi raštu pranešti Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos (el. paštu [email protected]) ir Aplinkos apsaugos agentūrai (el. paštu [email protected]), kuri, atsižvelgdama į argumentuotus apskrities visuomenės sveikatos centro pasiūlymus, gali oficialiu raštu nurodyti atlikti inventorizaciją per trumpesnį, bet ne mažiau kaip 6 mėnesiai, laiką.

Ūkio subjekto vykdoma veikla privalo atitikti TIPK ar TL nurodytas veiklos sąlygas. Tais atvejais, kai veiklą ar jos apimtis planuojama išplėsti, ūkio subjektas turi kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą (el. paštu [email protected]) prašydamas pakeisti TIPK ar TL veiklos sąlygas.

Išmetamų teršalų iš kurą deginančių įrenginių normų LAND 43-2013, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013-04-10 įsakymu Nr. D1-244 14 punktu nustatyta, kad Taršos šaltinių išmetamų į aplinkos orą teršalų matavimus ir tyrimus gali atlikti laboratorijos, kurios turi leidimą tokiems matavimams atlikti pagal Leidimų atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus išdavimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-711.

Sąrašą laboratorijų, turinčių leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų ir (arba) išleidžiamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose (ore, vandenyje, dirvožemyje) laboratorinius tyrimus ir (ar) matavimus ir (ar) imti ėminius laboratoriniams tyrimams atlikti rasite čia.

Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklių 57 punktas nurodo, jog įmonė iki veiklos vykdymo nutraukimo arba iki veiklos išregistravimo privalo naudodamasi GPAIS pateikti Agentūrai metinę ataskaitą. Jei įmonė veiklą nutraukia arba išregistruojama metų eigoje, už laikotarpį, kai įmonė veiklą vykdė, pateikiama metinė ataskaita.  Į GPAIS taip pat reikia įvesti „atliekų susidarymo vietos“ apskaitos vykdymo pabaigos datą.

Taip, tokia galimybė GPAIS yra numatyta.

Apskaičiuojant su paviršinėmis nuotekomis išleistą į aplinką BDSmetinį taršos kiekį, kai TIPK ar taršos leidimuose nustatyta didžiausia momentinė koncentracija, tačiau nėra nustatyta vidutinė metinė leidžiama teršalo koncentracija  (bendrųjų teritorijų paviršinėms nuotekoms), metinė leidžiama tarša apskaičiuojama pagal didžiausią momentinę koncentraciją. 

Pildant Mokesčio už aplinkos teršimą iš stacionariųjų taršos šaltinių deklaracijos formos FR0522 9 laukelį „Mokestinio laikotarpio normatyvas, t“, įrašomas teršalo kiekis, apskaičiuotas taikant TIPK ar taršos leidime nustatytą didžiausią leistiną momentinę teršalo koncentraciją.

 

Organiniuose tirpikliuose esantys apmokestinamieji teršalai identifikuojami pagal Saugos duomenų lapuose esančią informaciją. Deklaruoti būtina visus išmestus į aplinkos orą teršalus, nurodytus Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priede, ir teršalus, pagal šį įstatymą priskirtus vienai iš šio įstatymo 1 priede nurodytų teršalų grupių pagal jų kenksmingumą aplinkai. Apmokestinamieji teršalai priskiriami teršalų grupėms, nustatytoms įstatymu, nurodyti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. gruodžio 17 D. įsakyme Nr. D1-789 „Dėl apmokestinamųjų teršalų priskyrimo teršalų grupėms, nustatytoms Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymu“.

Prie deklaruojamo teršalo kaip lakieji organiniai junginiai, išskyrus metaną, nediferencijuoti pagal sudėtį (atskirus junginius) (LOJ, identifikuojantis kodas 009), turėtų būti priskiriami tik tie teršalai, kurie nėra nurodyti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 priede ar nėra priskirti vienai iš apmokestinamųjų teršalų grupių.

Faktinis išmestas į aplinkos orą teršalų kiekis apskaičiuojamas pagal organinių tirpiklių sąnaudas per metus, išskaičiuojant konkrečių medžiagų/teršalų procentinę dalį, nurodytą Saugos duomenų lapuose. 

Nuo 2023 m. sausio 1 d. atliekų darytojams atliekų susidarymo apskaitoje fiksuoti mišrių komunalinių atliekų nereikia.

Iš įrenginio, kuriam privalomas organinius tirpiklius naudojančio įrenginio įregistravimas, į aplinkos orą patekusi tarša gali būti deklaruojama įrenginiui arba pagal taršos šaltinius, deklaruojant iš jų į orą patekusius teršalus, t. y. mokesčio mokėtojas gali pasirinkti jam patogesnį deklaracijos FR0522 formos pildymo būdą. Tai numato Mokesčio už aplinkos teršimą iš mobiliųjų taršos šaltinių deklaracijos FR0521 formos ir Mokesčio už aplinkos teršimą iš stacionariųjų taršos šaltinių deklaracijos FR0522 formos pildymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 2008-12-08 įsakymu Nr. VA-61/D1-658, 18.5 papunkčio nuostatos.

Vadovaujantis 2018-01-31 Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos įsakymu Nr. D1-73 „Dėl Tvarkos, kai negalima naudotis vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema, aprašo patvirtinimo” (toliau – Įsakymas), GPAIS veiklos sutrikimo ar neveikimo dėl kitų GPAIS techninių kliūčių metu duomenis ir informaciją, kuriuos būtina suvesti į GPAIS, ūkio subjektas pažymi ir saugo popieriniu arba elektroniniu formatu laisva forma arba pildo dokumentus ar formas, kurias reikalauja pildyti Lietuvos Respublikos ir (ar) tarptautiniai teisės aktai (pvz., tarptautiniai atliekų vežimai) arba šis Įsakymas. Pradėjus veikti GPAIS, duomenys ir informacija, kurie pažymėti ir saugoti popieriniu arba elektroniniu formatu laisva forma ar dokumentuose ar formose, kurias reikalauja pildyti Lietuvos Respublikos ir (ar) tarptautiniai teisės aktai arba šis Įsakymas, į GPAIS suvedami ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo informacijos apie GPAIS veiklos sutrikimų ar kitų GPAIS techninių kliūčių pašalinimo laiko.

Laikino atliekų vežimo lydraščio, laikino gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančio dokumento ir laikino susiejančio paliudijimo formos pavyzdžius bei pildymo instrukcijas rasite šiuo adresu.

Informacija apie GPAIS veiklos sutrikimus ir kitas GPAIS technines kliūtis, nurodant šių sutrikimų priežastį (jei žinoma), kokia GPAIS dalis, posistemė, funkcionalumas neveikia ar veikia iš dalies, veiklos sutrikimų, kitų techninių kliūčių atsiradimo ir pašalinimo dieną ir laiką, atsižvelgiant į gedimo ar kitų priežasčių pobūdį, viešai skelbiama GPAIS interneto svetainėje  ir (ar) Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

Gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai gali būti išrašomi tik už Lietuvos Respublikos teritorijoje surinktą gaminių ar pakuočių atliekų kiekį.

Įrodantys dokumentai išrašomi:

  1. Pakuočių ir (ar) gaminių atliekų naudotojai (perdirbėjai) ir (ar) eksportuotojai, patvirtina pakuočių ir (ar) gaminių atliekų perdirbtą ir (ar) panaudotą energijai gauti kiekį gamintojams ir (ar) importuotojams, atliekų surinkėjams, atliekų rūšiuotojui ir (ar) laikytojui, per einamuosius kalendorinius metus, bet ne vėliau kaip per 22 dienas nuo kalendorinių metų pabaigos;
  2. Pakuočių ir (ar) gaminių atliekų surinkėjai, patvirtina surinktą, perdirbtą ir (ar) panaudotą energijai gauti kiekį gamintojams ir (ar) importuotojams, kai atliekų tvarkymo organizavimas vykdomas individualiai, tvarkant savo reikmėms sunaudotų pakuočių atliekas, ir gamintojas ir (ar) importuotojas šias atliekas perduoda ne tiesiogiai pakuočių atliekų naudotojui (perdirbėjui) ir (ar) eksportuotojui, bet pakuočių atliekų surinkėjui, per einamuosius kalendorinius metus, bet ne vėliau kaip per 32 dienas nuo kalendorinių metų pabaigos;
  3. Organizacija, remdamasi atliekų surinkėjų pateiktais Įrodančiais dokumentai, patvirtina pavedimo davėjams perdirbtą ir (ar) panaudotą energijai gauti kiekį per einamuosius kalendorinius metus, bet ne vėliau kaip per 42 dienas nuo kalendorinių metų pabaigos.

GPAIS yra įdiegta papildoma patikra, atliekų darytojams formuojant lydraštį turi būti užfiksuotos atliekos atliekų susidarymo apskaitos žurnale ir atnaujinti atliekų likučiai. Norimos perduoti atliekos likutis turi būti teigiamas.

Taip pat gali būti, kad pildant lydraštį nebuvo pasirinkta atliekų gavėjo atliekų tvarkymo vieta.

Atliekų susidarymo apskaitą atskirai GPAIS turi vykdyti įmonės, įmonių struktūriniai padaliniai (filialai, atstovybės) ir pagal suteiktus įgaliojimus atskiri įmonių padaliniai (įmonės skyriai, neturintys atskiro kodo Juridinių asmenų registre) (toliau – atskiri įmonių padaliniai (skyriai)), atitinkantys bent vieną iš nurodytų kriterijų:

  • kurie pagal Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-528 „Dėl Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“, vykdomai ūkinei veiklai privalo gauti Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (toliau – TIPK) leidimą arba pagal Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. D1-259 „Dėl Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“, vykdomai ūkinei veiklai privalo gauti Taršos leidimą ir kurių veikloje per kalendorinius metus susidaro pavojingųjų atliekų (išskyrus pavojingas komunalines atliekas) ir (ar) daugiau nei 6 tonos nepavojingųjų atliekų (į šį kiekį neįskaičiuojamos mišrios komunalinės atliekos, kurios nurodytos Atliekų tvarkymo taisyklių 1 priedo IV skyriuje  (toliau – atliekų sąrašas), pažymėtų atliekų kodu 20 03 01);
  • kurių veikloje per kalendorinius metus susidaro pavojingųjų atliekų (išskyrus pavojingas komunalines atliekas) ir (ar) daugiau nei 12 tonų nepavojingųjų atliekų (į šį kiekį neįskaičiuojamos mišrios komunalinės atliekos, atliekų sąraše pažymėtos kodu 20 03 01);
  • kurios atlieka transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą, kai šios veiklos vykdymo metu susidaro atliekos;
  •  kurios turi 10 ir daugiau darbuotojų ir vykdo žmonių ir (ar) gyvūnų sveikatos priežiūros ir (ar) vaistinių, ruošiančių ir (ar) parduodančių vaistus, veiklą, kai šios veiklos vykdymo metu susidaro atliekos;
  • kurių veikloje susidaro alyvos atliekos;
  • kurios įpareigotos vykdyti Statybinių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-637 „Dėl Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės), nustatytą atliekų apskaitą;
  • kurios vykdo maisto gamybos (ruošimo) (viešbučiai, moteliai, restoranai, kavinės, kitos viešojo maitinimo ir maisto gamybos įstaigos) ir (ar)  maisto prekybos (didmeninės ar mažmeninės prekybos ir kitos maisto prekybos įstaigos) veiklą ir kuriose per kalendorinius metus susidaro daugiau nei 5 tonos viešojo maitinimo (maisto) atliekų ir (ar) vartoti netinkamų maisto produktų atliekų;
  • pakuotes savoms reikmėms sunaudojantys gamintojai ir importuotojai, vykdantys savoms reikmėms sunaudotų pakuočių apskaitą Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka, išskyrus tuos gamintojus ir (ar) importuotojus, kurie, vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 6 straipsnio 7 dalimi, atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą vienkartinių pakuočių atliekomis;

Atliekų tvarkymo apskaitą GPAIS privalo vykdyti šie atliekų tvarkytojai:

  • vykdantys atliekų apdorojimą;
  • vykdantys atliekų išvežimą (eksportą) iš Lietuvos Respublikos ir (ar) įvežimą (importą) į Lietuvos Respubliką;
  • atliekų susidarymo vietoje pavojingąsias atliekas laikantys ilgiau kaip šešis mėnesius, o nepavojingąsias – ilgiau kaip vienerius metus;
  • surenkantys ir (ar) vežantys atliekas;
  • prekiautojai atliekomis ir (ar) tarpininkai.

Nuo 2022-05-01 įsigalioja Atliekų kiekio nustatymo taisyklės, patvirtintos Aplinkos apsaugos ministro 2021 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. D1-574, kuriose pateikiama į kaupą supiltų ar talpyklose laikomų atliekų kiekio nustatymo metodika. Taikant skaičiavimą pagal tūrį nuotekų dumblui (statistiniai kodai 11.11 ir 11.12), kiekis turi būti skaičiuojamas naudojant sausos medžiagos tankį, gali būti remiamasi įrenginio techninio reglamento sausos medžiagos masės balanso schema.

Atliekų susidarymo apskaita nuo 2023 metų ketvirčiais nebeskirstoma. Visus metus reikia pildyti vieną metinį atliekų susidarymo žurnalą, jo būsena visus metus turi būti „Rengiamas žurnalas“. Suvestinę už kalendorinius metus reikės suformuoti, kai baigsite visų 2023 metų apskaitą ir norėsite suformuoti ir pateikti metinę atliekų susidarymo apskaitos ataskaitą.

Pasibaigus ketvirčiams suvestinių formuoti ir kurti naujų žurnalų nereikia (tai taikoma tik atliekų susidarymo apskaitai - gaminių, pakuočių ir atliekų tvarkymo apskaita, kaip ir anksčiau, yra skirstoma į atskirus ketvirčius).

  • Informacinėje sistemoje GPAIS (gpais.eu) spauskite mygtuką Prisijungti prie GPAIS. 
  • Atsivėrusiame lange spauskite mygtuką Prisijungti ir prisijunkite per Elektroninės valdžios vartus.  
  • Sėkmingai prisijungę pasirinkite reikiamą subjektą iš Subjektų sąrašo, spauskite mygtuką Pasirinkti ir tada spauskite Atliekų darytojai.  
  • Spauskite Transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir techninės pagalbos paslaugų teikėjo deklaracijos.  
  • Spauskite Registruoti ir atsivėrusiame lange įveskite reikalingą informaciją. Dar kartą spauskite Registruoti ir Jūsų deklaracija bus pateikta.  
  • Pateikus deklaraciją, duomenys apie paslaugų teikėją įtraukiami į Viešą transporto priemonių priežiūros ir remonto paslaugas teikiančių įmonių sąrašą. 

 

Jeigu vykdote atliekų susidarymo apskaitą, tai pateikti (atnaujinti) deklaracijos duomenis reikia ir prie Atliekų susidarymo vietos: 

  • Skiltyje Atliekų darytojai pasirinkite reikiamą atliekų susidarymo vietą ir spauskite mygtuką Peržiūrėti.  
  • Atsivėrusiame lange spauskite Keisti ir laukelyje Transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir techninės pagalbos paslaugų teikėjo deklaracija pasirinkite reikiamą deklaraciją.  
  • Išsaugokite atnaujintą informaciją.  

Kilus klausimų, susijusių su GPAIS naudojimu, prašome kreiptis į informacinės sistemos administratorius el. paštu [email protected]

Kai nėra techninių galimybių naudotis ir (ar) teikti duomenis per GPAIS (GPAIS veiklos sutrikimo ar kitų GPAIS techninių kliūčių atvejais ar GPAIS duomenų teikėjui dėl techninių gedimų, nesusijusių su GPAIS veikimu, ar kitų objektyvių aplinkybių neturint galimybės pateikti duomenų teisės aktuose nustatyta tvarka ir terminais), GPAIS duomenys pateikiami taikant Tvarkos, kai negalima naudotis vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema, apraše patvirtintame 2018 m. sausio 31 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-73 (toliau – Tvarka) nustatytus reikalavimus.

Vadovaujantis Tvarkos 12 punktu atliekų tvarkytojai, turintys teisę išrašyti gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus (toliau – Įrodantys dokumentai), susiejančius paliudijimus, licencijuotos gamintojų ir importuotojų organizacijos ir užstato už vienkartines pakuotes sistemos administratoriai, turintys teisę išrašyti patvirtinimus apie gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą, tačiau negalintys to padaryti teisės aktuose nustatyta tvarka, Įrodančius dokumentus, susiejančius paliudijimus išrašo pildydami laikiną gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančio dokumento formą (Tvarkos 3 priedas), laikiną susiejančių paliudijimų formą (Tvarkos 4 priedas), laikiną patvirtinimo apie gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą formą (Tvarkos 5 priedas).

Pašalinus GPAIS veiklos sutrikimus, duomenys iš laikinų formų į GPAIS turi perkelti (perkeliant duomenis iš laikinos formos, GPAIS formos skiltyje Pastaba nurodoma „Techninis duomenų suvedimas“ ir laikinosios formos numeris, sudarytas iš 20 ženklų):

  1. atliekų naudotojai (perdirbėjai) ir eksportuotojai – per 20 darbo dienų nuo informacijos paskelbimo;
  2. atliekų naudotojai, atliekantys pradinį apdorojimą (būtent rūšiavimą) ar atliekų laikymą – per 40 darbo dienų nuo informacijos paskelbimo;
  3. atliekų surinkėjai ir atliekų tvarkytojai, apdorojantys surinktas mišrias komunalines atliekas, atskiriant gaminių ir (ar) pakuočių atliekas su tikslu jas perdirbti ir (arba) kitaip panaudoti – per 60 darbo dienų nuo informacijos paskelbimo;
  4. licencijuotos gamintojų ir importuotojų organizacijos ir užstato už vienkartines pakuotes sistemos administratoriai – per 80 darbo dienų nuo informacijos paskelbimo.

Atliekų susidarymo apskaitą GPAIS privaloma vykdyti visais atvejais, kuomet įmonės veiklos metu susidaro pavojingųjų atliekų (išskyrus tuos atvejus, kai įmonės veikloje susidaro tik pavojingosios komunalinės atliekos, pavyzdžiui: kompiuteriai, monitoriai, spausdintuvų kasetės, elektriniai virduliai, šviestuvai ir pan.), nepriklausomai nuo susidariusio pavojingųjų atliekų kiekio. Šis „nulinis“ minimalaus susidariusių pavojingųjų atliekų kiekio slenkstis taikomas nuo 2017-01-01, pakeitus nacionalines atliekų apskaitos taisykles po pakartotinių EK nurodymų Lietuvai tinkamai perkelti ES teisės aktų reikalavimus.

Kai medžioklėje varant vieno varymo metu arba medžioklėje tykojant, kurioje dalyvauja daugiau kaip vienas medžiotojas, sumedžiojama daugiau medžiojamųjų gyvūnų, kurių medžioklė yra limituojama, nei yra limito šiems gyvūnams sumedžioti likutis, medžioklės lape nedelsiant (medžioklėje varant - pasibaigus varymui) įrašomas atitinkamas įrašas apie šį atvejį ir surašomas nustatytos formos aktas (1 priedas), kuris ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną pateikiamas AAD elektroniniu paštu ([email protected]). Plačiau čia.

Įvykdęs pažeidimus, nurodytus LR administracinių nusižengimų kodekso 209 straipsnio 17 dalyje.

Teisės medžioti atėmimas nuo 11 mėnesių iki 1 metų 6 mėnesių gresia už: 

  • medžiotojo buvimą medžioklės plotuose su į dėklą neįdėtu medžiokliniu ginklu, kai tam medžioklės plotų vienetui išduotame medžioklės lape nėra įrašo apie šį medžiotoją ir gyvūnas nesumedžiotas, arba medžiojimą teritorijose, kuriose medžiotojas neturi teisės medžioti, kai gyvūnas nesumedžiotas;  
  • neblaivaus (nuo 0,41 promilės iki 1,5 promilės) medžiotojo dalyvavimą medžioklėje. 

Teisės medžioti atėmimas nuo 1 metų 3 mėnesių iki 2 metų gresia už: 

  • pakartotinį neblaivaus (nuo 0,41 promilės iki 1,5 promilės) medžiotojo dalyvavimą medžioklėje. 

Teisės medžioti atėmimas nuo1 metų 8 mėnesių iki 2 metų 6 mėnesių gresia už: 

  • medžiojimą ar buvimą medžioklės plotuose su medžioklei naudojamais įrankiais (šaunamaisiais ginklais, spąstais) ar priemonėmis (vėliavėlėmis, naktinio matymo prietaisais, kilnojamaisiais bokšteliais), kai tai daro teisės medžioti neturintis asmuo, arba neteisėtą sumedžioto gyvūno dorojimą ar gabenimą; 
  • neblaivaus (nuo 1,51 promilės iki 2,5 promilės) medžiotojo dalyvavimą medžioklėje. 

Teisės medžioti atėmimas nuo 2 metų 3 mėnesių iki 3 metų gresia už: 

  • pakartotinį neblaivaus (nuo 1,51 promilės iki 2,5 promilės) medžiotojo dalyvavimą medžioklėje. 

Teisės medžioti atėmimas nuo 3 metų iki 5 metų gresia už: 

  • medžiojimą draudžiamais įrankiais, priemonėmis, draudžiamais medžioklės būdais, nustatytais Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse
  • pakartotinį medžiojimą draudžiamais įrankiais, priemonėmis, draudžiamais medžioklės būdais, nustatytais Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse; 
  • gyvūno, kurį sumedžioti medžiotojas neturi teisės, sumedžiojimą arba neteisėtą sumedžioto gyvūno gabenimą ar dorojimą; 
  • neblaivaus (nuo 2,51 promilės ir daugiau) ar apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų medžiotojo dalyvavimą medžioklėje; 
  • medžioklėje dalyvaujančio medžiotojo, kuris įtariamas neblaivumu ar apsvaigimu nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, atsisakymą pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. 

Teisės medžioti atėmimas nuo 4 metų iki 5 metų gresia už: 

  • pakartotinį neblaivaus (nuo 2,51 promilės ir daugiau) ar apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų medžiotojo dalyvavimą medžioklėje; 
  • pakartotinį medžioklėje dalyvaujančio medžiotojo, kuris įtariamas neblaivumu ar apsvaigimu nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, atsisakymą pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. 

Paėmimu iš gamtos laikomas gyvūnų sumedžiojimas, sužvejojimas, sugavimas tam pritaikytomis priemonėmis ar be jų, taip pat gyvūnų, augalų ar grybų rinkimas ar kitoks paėmimas iš gamtinės aplinkos, taip pat jų sunaikinimas. Paimti saugomas rūšis, įrašytas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių ir Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus, iš gamtos, filmuoti, fotografuoti, stebėti, kai saugomos rūšies gyvūnai yra trikdomi, naudoti  saugomas rūšis mokslo tiriamiesiems darbams, tvarkyti ir ardyti laukinių paukščių lizdus leidžiama fiziniam asmeniui, juridiniam asmeniui ir kitai organizacijai, jų atstovybei ir filialui, turint Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis. Plačiau čia.
Pribaigus saugomos rūšies laukinį gyvūną reikėtų nedelsiant apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu - 112.

2024 m. liepos 1 d. įsigaliojus Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimams, medžiotojams nebeprivaloma kas trejus metus atlikti saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimo. Tačiau medžiotojų klubus ar būrelius vienijančios asociacijos ir toliau organizuos šiuos patikrinimus. Svarbu paminėti, kad įsigaliojus minėtiems pakeitimams, teisės medžioti turėjimas nebesiejamas su prievole būti atlikusiam saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimą.

Medžioklės lapas pildomas tvarkingai ir aiškiai. Jei padaroma klaida, klaidingas įrašas perbraukiamas tiesia horizontalia linija, šalia užrašoma teisingai, taisymo data, pasirašoma. Jeigu taisomas įrašas apie sumedžiotą gyvūną, medžioklės vadovas nedelsdamas, prieš taisydamas, tel. +370 5 273 2995 informuoja Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Pranešimų priėmimo tarnybą, kuri šią informaciją vertina ir priima sprendimą dėl informacijos patikrinimo, informaciją perduoda toje teritorijoje gyvūnijos išteklių naudojimo kontrolę vykdančiam AAD pareigūnui, o jo nedarbo metu – AAD būdraujančiam pareigūnui. Plačiau čia.

Visą informaciją rasite atmintinėje.

Visą informaciją rasite atmintinėje.

Medžioklės egzaminas organizuojamas ne rečiau kaip du kartus per kalendorinius metus nuo kovo 1 d. iki gegužės 31 d. ir nuo rugsėjo 1 d. iki lapkričio 30 d.

Informacija, apie organizuojamus medžioklės egzaminus, visada paskelbiama iš anksto Aplinkos apsaugos departamento interneto svetainės skiltyje „Naujienos“.

Prašymai suteikti teisę medžioti ir išduoti medžiotojo bilietą turi būti teikiami per Policijos elektroninių paslaugų sistemą (PEPS).

Iliustracija

Iliustracija

Neturint galimybės naudotis PEPS sistema, prašymus galima pateikti paštu arba atvykus į departamento padalinį.

Teikiant prašymus per PEPS, paštu arba atvykus į departamento padalinį, kartu reikia pateikti (įkelti) ir šiuos dokumentus:

  • pažymėjimo apie baigtus medžiotojų mokymo kursus ir stažuotę pagal Medžiotojų mokymo kursų ir stažuotės programą kopiją (pdf, jpgpng arba adoc formatais, kai keliama į PEPS).
  • arba aukštojo ar aukštesniojo mokslo diplomo, liudijančio įgytą biomedicinos mokslų studijų srities išsilavinimą, ir diplomo priedo kopiją, kuri patvirtina, kad studijų metu buvo išklausytas specialus medžioklės kursas bei išlaikytas atitinkamas egzaminas (pdfjpgpng arba adoc formatais, kai keliama į PEPS).

Visi pateikti prašymai yra nagrinėjami etapais (į kitą etapą pereinama tik gavus teigiamą sprendimą ankstesniame etape).

Eiga per PEPS sistemą

PiktogramaPirmasis etapas – prašymo ir dokumentų, reikalingų teisei medžioti ir išduoti medžiotojo bilietą, pateikimas
Į PEPS įkeliamas minėtas prašymas ir dokumentai. Komisija, per 5 darbo dienas patikrinusi pateiktus asmens dokumentus ir nenustačiusi neatitikimų, informuoja asmenį apie medžioklės teorijos egzamino laiką ir vietą, pranešimą išsiųsdama per PEPS.
PiktogramaAntrasis etapas – medžioklės teorijos egzaminas
PEPS užpildomas prašymas laikyti teorijos egzaminą ir atliekamas apmokėjimas už egzaminą. Pasibaigus medžioklės teorijos egzaminui, komisija per 5 darbo dienas per PEPS praneša apie egzamino rezultatus ir suteikia galimybę pradėti kitą etapą arba pakartoti tą patį, jei teorijos egzaminas buvo nesėkmingas.
PiktogramaTrečiasis etapas – medžioklės šaudymo egzaminas
Asmuo, per PEPS inicijavęs prašymą leisti laikyti medžioklės šaudymo egzaminą, kartu atlieka apmokėjimą per PEPS ir per 5 darbo dienas gauna informaciją apie egzamino laiką ir vietą. Pasibaigus šaudymo egzaminui, komisija per 5 darbo dienas per PEPS praneša apie egzamino rezultatus ir galimybę pradėti kitą etapą arba pakartoti tą patį, jei egzaminas buvo nesėkmingas.

Teisės laikyti medžioklės egzaminą mokestis

  • Medžioklės teorijos egzamino laikymas (perlaikymas) – 64 Eur
  • Medžioklės praktinio egzamino laikymas (perlaikymas) – 39 Eur

Apmokėti už egzaminus galima prisijungus per PEPS arba į VMI sąskaitas (įmokos kodas 5710):

  • AS „Citadele bankas“ Lietuvos filialas sąskaitos Nr. LT78 7290 0000 0013 0151
  • AB SEB bankas sąskaitos Nr. LT05 7044 0600 0788 7175
  • AB Šiaulių bankas sąskaitos Nr. LT32 7180 0000 0014 1038
  • Luminor Bank AS Lietuvos skyrius sąskaitos Nr. LT74 4010 0510 0132 4763
  • AB „Swedbank“ sąskaitos Nr. LT24 7300 0101 1239 4300
  • UAB „Medicinos bankas“ sąskaitos Nr. LT42 7230 0000 0012 0025

Sprendimai išlaikiusiems egzaminą

Sėkmingai išlaikius teorijos ir praktikos egzaminus, komisija per 5 darbo dienas per PLVIS patikrina, ar asmuo atitinka Medžioklės įstatymo reikalavimus ir ar nėra priežasčių, dėl kurių teisė medžioti negalėtų būti suteikta (pvz., bausmė už nusikalstamą veiką). Jei komisija nusprendžia nesuteikti teisės medžioti ir neišduoti medžiotojo bilieto, asmeniui nurodomos konkrečios priežastys. Tik pasikeitus Medžioklės įstatymo 14 str. 2 dalyje nurodytoms aplinkybėms, asmuo gali per PEPS pakartotinai inicijuoti prašymą dėl medžiotojo bilieto išdavimo.

Jeigu tokių aplinkybių nėra, asmuo informuojamas apie sėkmingą egzamino išlaikymą ir el. medžiotojo bilieto suteikimą. Egzaminus išlaikiusiam asmeniui, nemokamai išduodamas elektroninis medžiotojo bilietas.

    Detalesnė informacija teikiama

    • Kauno komisijoje – tel. +370 682 47730
    • Klaipėdos komisijoje – tel. +370 612 61468
    • Panevėžio komisijoje – tel. +370 686 48407
    • Vilniaus komisijoje – tel. +370 686 49176

    Taip. Dviejų režimų nakties/dienos funkcionalumą turintys taikikliai traktuojami kaip naktiniai taikikliai.

     

    Užsienio šalies medžiotojo bilietas į lietuvišką nekeičiamas. Tokiu atveju reikės laikyti medžioklės egzaminą Lietuvoje.

    Naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant. Naktinius taikiklius ar jų priedus, pritvirtintus prie optinių taikiklių, naudoti galima medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

    TeorijaPraktika (šaudymas)
    Kovo 4 d.Kovo 18 d.
    Balandžio 8, 9 d.Balandžio 29, 30 d.
    Gegužės 8 d.Gegužės 29 d.
    Spalio 1, 2 d.Spalio 21, 22 d.
    Spalio 30 d.Lapkričio 19 d.

    Lankymosi miške taisyklės nurodo: fiziniams asmenims draudžiama paleisti miške šunį be antsnukio. Antsnukis nebūtinas, kai šuo vedamas už pavadėlio.

    Galima medžioti svečio teisėmis fiziniam asmeniui, turinčiam Lietuvos Respublikoje išduotą medžiotojo bilietą arba užsienio šalyse išduotą analogišką dokumentą, pripažįstamą Lietuvos Respublikoje.

    Asmuo, kuriam teisė medžioti buvo atimta, siekdamas ją susigrąžinti, pasibaigus teisės medžioti atėmimo terminui, per Policijos elektroninių paslaugų sistemą (ePolicija.lt) turi užpildyti prašymą „Prašymo laikyti medžioklės egzaminą ir privalomų dokumentų pateikimas“ ir išlaikyti medžioklės egzaminą.

    prasymas-epolicija-medziokles-egzaminas.png

    Asmenims, kurie padarė administracinį nusižengimą, susijusį su medžioklę ar žvejybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nesilaikymu, neteisėtu ginklo panaudojimu, teisė medžioti suteikiama ir medžiotojo bilietas išduodamas, jeigu nuo administracinės nuobaudos ar administracinio poveikio priemonės įvykdymo pabaigos praėjo ne mažiau kaip 1 metai.

    15.3. medžioklės plotų naudotojai, norėdami nutraukti sužeisto, sužaloto arba akivaizdžiai sergančio medžiojamojo gyvūno, kuriam nustatytas jo medžiojimo terminas, ne šio termino metu, arba medžiojamojo gyvūno, kuriam nenustatytas jo medžiojimo terminas, kančias, turi teisę bet kuriuo metu sumedžioti šį medžiojamąjį gyvūną laikydamiesi šių reikalavimų:

    15.3.1. medžioklės plotų naudotojas apie sužeisto, sužaloto arba akivaizdžiai sergančio medžiojamojo gyvūno sumedžiojimą nedelsdamas įrašo antrojoje medžioklės lapo pusėje, vaizdo fiksavimo priemonėmis užfiksuoja gyvūno sužeidimo, sužalojimo ar ligos požymius ir telefonu 8 (5) 273 2995 informuoja AAD Pranešimų priėmimo tarnybą, kuri šią informaciją nedelsdama perduoda toje teritorijoje gyvūnijos išteklių naudojimo kontrolę vykdančiam AAD pareigūnui, o jo nedarbo metu – AAD pasyviai budinčiam namie pareigūnui (toliau – pareigūnas);

    15.3.2. pareigūnas, gavęs informaciją apie sužeisto, sužaloto arba akivaizdžiai sergančio medžiojamojo gyvūno sumedžiojimą, ne vėliau kaip per 1 valandą telefonu apklausia medžioklės plotų naudotoją apie įvykio aplinkybes ir suteikia leidimą doroti sumedžiotą gyvūną arba praneša apie būtinybę atidėti dorojimą laikotarpiui, kuris negali būti ilgesnis kaip 4 val. Pareigūnas gali prašyti medžioklės plotų naudotojo elektroninėmis priemonėmis jam atsiųsti vaizdo fiksavimo priemonėmis užfiksuotus gyvūno sužalojimo ar ligos požymius;

    15.3.3. gavęs pareigūno leidimą doroti sumedžiotą gyvūną, medžioklės plotų naudotojas turi teisę pradėti doroti sumedžiotą gyvūną laikydamasis Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimų, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. 485/550 „Dėl Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimų patvirtinimo“ (toliau ‒ Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimai). Gavęs pareigūno nurodymą dorojimą atidėti, medžioklės plotų naudotojas sumedžiotą gyvūną nugabena į medžiojamųjų gyvūnų pirminio apdorojimo aikštelę ar medžiojamųjų gyvūnų pirminio apdorojimo patalpą, kur jis laikomas, kol pareigūnas savarankiškai arba kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinio padalinio atstovu ne vėliau kaip per nustatytą dorojimo atidėjimo terminą apžiūrės sumedžiotą gyvūną ir, surašę laisvos formos aktą, patvirtins sumedžiojimo pagrįstumą. Jeigu per nustatytą dorojimo atidėjimo laiką pareigūnas neatvyks apžiūrėti sumedžioto gyvūno, medžioklės plotų naudotojas turi teisę pradėti doroti sumedžiotą gyvūną;

    15.3.4. sumedžiojęs sužeistą, sužalotą arba akivaizdžiai sergantį medžiojamąjį gyvūną, kuriam nenustatytas jo medžiojimo terminas, medžioklės plotų naudotojas apie tai nedelsdamas įrašo antrojoje medžioklės lapo pusėje, užpildo atitinkamą aktą (2 priedas) ir telefonu 8 (5) 273 2995 informuoja AAD Pranešimų priėmimo tarnybą. Jeigu pareigūnas atvyksta apžiūrėti ir įvertinti gyvūno sumedžiojimo pagrįstumo pagal Medžioklės taisyklių 15.3.3 papunktį, medžioklės plotų naudotojas jam pateikia surašytą aktą (2 priedas), šį pareigūnas įvertina ir priima sprendimą dėl gyvūno sumedžiojimo pagrįstumo. Ne vėliau kaip kitą darbo dieną AAD informuoja mokslo įstaigas, atliekančias laukinių gyvūnų tyrimus, ir pateikusias atitinkamus išankstinius prašymus skirti tokių gyvūnų ar jų dalių tyrimams, ir pasiūlo šiuos gyvūnus ar jų dalis panaudoti mokslo tyrimams. Jei mokslo įstaigos atsisako paimti gyvūną ar jo dalis tyrimams, AAD informuoja medžioklės plotų naudotoją, kad jis gali naudoti šį gyvūną ar jo dalis savo reikmėms. Jeigu medžioklės plotų naudotojas ketina tokį gyvūną ar jo dalis naudoti savo reikmėms, o pareigūnas nebuvo atvykęs apžiūrėti ir įvertinti gyvūno sumedžiojimo pagrįstumo pagal Medžioklės taisyklių 15.3.3 papunktį, medžioklės plotų naudotojas privalo surašytą aktą (2 priedas) ir artimiausią darbo dieną pristatyti pareigūnui, kuris vertina gautą informaciją ir priima sprendimą dėl gyvūno sumedžiojimo pagrįstumo Aktą medžioklės plotų naudotojas saugo ir naudoja kaip gyvūno teisėtą paėmimą iš gamtos įrodantį dokumentą;

    15.3.5. kai medžioklės plotų naudotoją pareigūnas iškviečia nutraukti autoįvykio ar kito įvykio metu sužeisto ar sužaloto medžiojamojo gyvūno kančias, jis apie sužeisto ar sužaloto medžiojamojo gyvūno kančių nutraukimą šį gyvūną sumedžiojant įrašo į medžioklės lapo antroje pusėje ir užpildo atitinkamą aktą (2 priedas). Kiti Medžioklės taisyklių 15.3.1‒15.3.3 papunkčiuose nurodyti reikalavimai netaikomi.

    2024–2025 m. medžioklės sezono limitus galite rasti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

    Išnuomotų vandens telkinių sąrašas pagal rajonus skelbiamas ALIS (aplinkosaugos leidimų informacinė sistema). Pasirinkus savivaldybę ir vandens telkinį sistema parodys ar Jus dominantis vandens telkinys yra išnuomotas ar ne. 

    Vienos žvejybos metu leidžiama sugauti 2 vnt. lydekų, kurių ilgis ne mažesnis nei 50 cm. ir ne didesnis nei 80 cm. (dydžių ribojimas netaikomas žvejojant Taisyklių 2 priede nurodytose upėse ir jų ruožuose).

    Taisyklių 2 priedas:
     

    UPĖS, KURIOSE MĖGĖJŲ ŽVEJYBA UŽDRAUSTA NUO SPALIO 1 D. IKI GRUODŽIO 31 D.

     

    Eil. Nr.

    Upė

    Vyresnysis vandentakis

    Baseinas

    1.

    Avirė

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    2.

    Bilsinyčia

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    3.

    Dievogala

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    4.

    Gauja

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    5.

    Karklė

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    6.

    Kerupė

    Dievogala

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    7.

    Lapainia (kelias Nr. 129–žiotys)

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    8.

    Mara

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    9.

    Medukštėlė

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    10.

    Merkys (aukščiau Ožkelaičių tilto)

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    11.

    Ova

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    12.

    Ratnyčia

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    13.

    Rėvuona

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    14.

    Samė

    Verknė

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    15.

    Skirpstauja

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    16.

    Strūzda

    Verknė

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    17.

    Šustis

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    18.

    Šyša (aukščiau Katyčių)

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    19.

    Verknė (Aukštadvario HE–Gripiškės)

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    20.

    Viešvilė

    Nemunas

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    21.

    Žvirgždė

    Karklė

    Nemuno mažųjų intakų (su Nemunu)

    22.

    Beržūna

    Šalčia

    Merkio

    23.

    Beržupis

    Merkys

    Merkio

    24.

    Cirvija

    Merkys

    Merkio

    25.

    Derežna

    Merkys

    Merkio

    26.

    Derežnytė

    Merkys

    Merkio

    27.

    Duobupis D

    Merkys

    Merkio

    28.

    Geluža

    Merkys

    Merkio

    29.

    Graužupis

    Merkys

    Merkio

    30.

    Grūda

    Merkys

    Merkio

    31.

    Lukna

    Merkys

    Merkio

    32.

    Maltupis

    Šalčia

    Merkio

    33.

    Mažoji Kena

    Merkys

    Merkio

    34.

    Nedzingė

    Merkys

    Merkio

    35.

    Pasgrinda

    Verseka

    Merkio

    36.

    Skroblus

    Merkys

    Merkio

    37.

    Spengla

    Merkys

    Merkio

    38.

    Taurupis

    Verseka

    Merkio

    39.

    Turė

    Merkys

    Merkio

    40.

    Ūla

    Merkys

    Merkio

    41.

    Uosupis

    Ūla

    Merkio

    42.

    Vardauka

    Merkys

    Merkio

    43.

    Verseka

    Merkys

    Merkio

    44.

    Bezdonė

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    45.

    Bražuolė

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    46.

    Dūkšta

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    47.

    Juodė

    Vokė

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    48.

    Kamaja

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    49.

    Kena

    Vilnia

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    491.

    Vilnia (nuo žiočių iki Kenos žiočių)

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    50.

    Laukysta

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    51.

    Lokys

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    52.

    Lomena

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    53.

    Manierka

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    54.

    Mozūriškanka

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    55.

    Musė (nuo žiočių iki Bartkuškio užtvankos)

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    56.

    Nemenčia

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    57.

    Riešė

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    58.

    Rudamina

    Vokė

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    59.

    Saidė

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    60.

    Strūna

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    61.

    Strūna

    Strečia

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    62.

    Šešuva

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    63.

    Taurija

    Vilnia

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    64.

    Veršupis

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    65.

    Vokė (Mūrinė Vokė–žiotys)

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    66.

    Žalesa

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    67.

    Žiežmara

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    671.

    Žeimena (nuo žiočių iki Lakajos žiočių)

    Neris

    Neries mažųjų intakų (su Nerimi)

    68.

    Jusinė

    Žeimena

    Žeimenos

    69.

    Lakaja (Lakajos ež.–žiotys)

    Žeimena

    Žeimenos

    70.

    Luknelė

    Žeimena

    Žeimenos

    71.

    Mera

    Žeimena

    Žeimenos

    72.

    Peršokšna

    Lakaja

    Žeimenos

    73.

    Petruškė

    Žeimena

    Žeimenos

    74.

    Saria

    Žeimena

    Žeimenos

    75.

    Skerdiksna

    Žeimena

    Žeimenos

    76.

    Skirda

    Žeimena

    Žeimenos

    77.

    Armona (Dovydiškių užtv.–žiotys)

    Šventoji

    Šventosios

    78.

    Grabuosta

    Siesartis

    Šventosios

    79.

    Nevėža

    Virinta

    Šventosios

    80.

    Pelyša

    Šventoji

    Šventosios

    81.

    Siesartis nuo (Želvos–Balninkų tilto iki kelio

    Nr. 2803 tilto)

    Šventoji

    Šventosios

    82.

    Storė

    Šventoji

    Šventosios

    83.

    Taurožė

    Šventoji

    Šventosios

    84.

    Virinta

    Šventoji

    Šventosios

    85.

    Želva

    Siesartis

    Šventosios

    86.

    Dratvinys

    Dubysa

    Dubysos

    87.

    Gynėvė

    Dubysa

    Dubysos

    88.

    Kirkšnovė

    Dubysa

    Dubysos

    881.

    Kražantė (Kelmės miesto I tvenkinys – žiotys)

    Dubysa

    Dubysos

    89.

    Lapišė

    Dubysa

    Dubysos

    90.

    Luknė

    Dubysa

    Dubysos

    91.

    Mūkė

    Dubysa

    Dubysos

    92.

    Šventupis

    Dubysa

    Dubysos

    93.

    Agluona

    Šešuvis

    Jūros

    94.

    Aitra

    Jūra

    Jūros

    95.

    Akmena

    Jūra

    Jūros

    96.

    Ančia

    Šešuvis

    Jūros

    97.

    Apusinas

    Šešuvis

    Jūros

    98.

    Balčia

    Šešuvis

    Jūros

    99.

    Bebirva

    Šaltuona

    Jūros

    100.

    Bremena

    Akmena

    Jūros

    101.

    Egluona

    Agluona

    Jūros

    102.

    Ežeruona

    Jūra

    Jūros

    103.

    Giluvė

    Jūra

    Jūros

    104.

    Irtuona

    Ežeruona

    Jūros

    105.

    Ižnė

    Akmena

    Jūros

    106.

    Lokysta

    Jūra

    Jūros

    107.

    Šaltuona

    Šešuvis

    Jūros

    108.

    Šešuvis

    Jūra

    Jūros

    109.

    Šunija

    Jūra

    Jūros

    110.

    Trišiūkštė

    Šešuvis

    Jūros

    111.

    Upyna

    Šešuvis

    Jūros

    112.

    Upynikė

    Trišiūkštė

    Jūros

    113.

    Vėžus

    Jūra

    Jūros

    114.

    Agluona

    Minija

    Minijos

    115.

    Aisė

    Veiviržas

    Minijos

    116.

    Alantas

    Minija

    Minijos

    117.

    Ašva

    Veiviržas

    Minijos

    118.

    Babrungas

    Minija

    Minijos

    119.

    Blendžiava

    Salantas

    Minijos

    120.

    Didžioji Sruoja

    Minija

    Minijos

    121.

    Dirsteika

    Veiviržas

    Minijos

    122.

    Gerdaujė

    Minija

    Minijos

    123.

    Graumena

    Šalpė

    Minijos

    124.

    Judrė

    Graumena

    Minijos

    125.

    Kapupis

    Sausdravas

    Minijos

    126.

    Karkluoja

    Alantas

    Minijos

    127.

    Lukna

    Minija

    Minijos

    128.

    Minija (Didovo ež.–Salanto žiotys)

    Nemunas

    Nemuno

    129.

    Mišupė

    Minija

    Minijos

    130.

    Pala

    Minija

    Minijos

    131.

    Salantas

    Minija

    Minijos

    132.

    Šalpė

    Veiviržas

    Minijos

    133.

    Sausdravas

    Minija

    Minijos

    134.

    Šilupis

    Sausdravas

    Minijos

    135.

    Skinija

    Minija

    Minijos

    136.

    Šlužmė

    Veiviržas

    Minijos

    137.

    Šviekšnelė

    Ašva

    Minijos

    138.

    Trumpė

    Želsva

    Minijos

    139.

    Upita

    Šlužmė

    Minijos

    140.

    Veiviržas (kelio Veiviržėnai–Švėkšna tiltas–ištakos)

    Minija

    Minijos

    141.

    Vieštovė

    Minija

    Minijos

    142.

    Žvelesys

    Ašva

    Minijos

    143.

    Žvelsa

    Minija

    Minijos

    144.

    Apšė

    Bartuva

    Lietuvos pajūrio upių

    145.

    Babrūnė

    Akmena Danė

    Lietuvos pajūrio upių

    146.

    Bonalė

    Akmena Danė

    Lietuvos pajūrio upių

    147.

    Darba

    Žyba

    Lietuvos pajūrio upių

    148.

    Degalas

    Akmena Danė

    Lietuvos pajūrio upių

    149.

    Juodupis

    Šventoji

    Lietuvos pajūrio upių

    150.

    Kaltis

    Apšė

    Lietuvos pajūrio upių

    151.

    Kulšė

    Šventoji

    Lietuvos pajūrio upių

    152.

    Luknė

    Šventoji

    Lietuvos pajūrio upių

    153.

    Luoba

    Bartuva

    Lietuvos pajūrio upių

    154.

    Ringelis

    Akmena Danė

    Lietuvos pajūrio upių

    155.

    Sartis

    Apšė

    Lietuvos pajūrio upių

    156.

    Šata

    Bartuva

    Lietuvos pajūrio upių

    157.

    Smeltalė

    Kuršių marios

    Lietuvos pajūrio upių

    158.

    Smeltaitė (nuo žiočių iki Jonušų k. Durpyno g. tilto)

    Smeltalė

    Lietuvos pajūrio upių

    159.

    Žyba

    Šventoji

    Lietuvos pajūrio upių

    160.

    Lūšė

    Venta

    Ventos

    161.

    Šerkšnė

    Venta

    Ventos

    162.

    Višetė

    Venta

    Ventos

     

    Vienos žvejybos metu leidžiama sugauti ne daugiau kaip 5 kg bendro svorio žuvų.

    SMS žinute galima užsisakyti tik žvejo mėgėjo bilietą, suteikiantį teisę žvejoti neišnuomotuose vandens telkiniuose ir galiojantį dvi paras. SMS žinutę reikia siųsti trumpuoju numeriu 1670, įrašius raktinį žodį ALIS ir nurodžius vardą, pavardę ir visą asmens kodą (* – žymi asmens kodo skaičius). Pavyzdžiui, ALIS Vardenis Pavardenis ***********. Užsisakę leidimą, gausite žinutę su išduoto leidimo numeriu.

    Per ALIS galima nupirkti žvejybos leidimą kitam asmeniui, išskyrus žvejo mėgėjo kortelę lašišoms ir šlakiams. Perlo terminale, Maxima parduotuvėse galima visų tipų leidimus užsakyti kitam asmeniui, nurodžius jo asmens duomenis.

    Jei užsienio šalies pilietis nesinaudoja Lietuvoje veikiančių bankų paslaugomis, per ALIS žvejybos leidimus jam gali nupirkti Lietuvos pilietis, leidimo užsakymo metu pažymėjęs, kad leidimas bus išduodamas ne Lietuvos Respublikos piliečiui,  tuomet vietoje asmens kodo nurodęs užsieniečio gimimo datą. Užsienio šalių piliečiai taip pat gali įsigyti leidimus Perlo terminale, jie terminalo operatorei turėtų nurodyti savo gimimo datą, informuoti, kokio leidimo nori, kada pageidauja žvejoti.

    Tokiai žvejybai reikalinga žvejo mėgėjo kortelė, kuri išduodama 1 parai, savaitei arba mėnesiui. Žvejoti leidžiama 1 tinkliniu samčiu, kurio skersmuo – ne didesnis kaip 3 m, o tinklo akys – ne mažesnės kaip 10 mm ir ne didesnės kaip 20 mm tinklo, pakeliant šį tinklą iš vandens. Žvejybos laikas – nuo lapkričio 1 d. iki birželio 1 d. Per vieną žvejybą leidžiama sugauti ne daugiau kaip 15 kg stintų. Draudžiama prie medinių tilto turėklų tvirtinti tinklinių samčių metalinius keltuvus ir kitus įrenginius, palikti be priežiūros tinklinį samtį.

    Baltijos jūroje vienu metu vienas žvejys gali naudoti ne daugiau kaip 5 mėgėjų žvejybos įrankius, kurių bendras vienu metu naudojamų kabliukų skaičius negali viršyti 15 vienetų. Reikalingas žvejo mėgėjo bilietas arba nemokamą žvejybos teisę patvirtinantis dokumentas.

    Povandeninė žvejyba leidžiama Baltijos jūros priekrantėje, išskyrus rekreacines zonas, kuriose žvejyba leidžiama laikotarpiu nuo spalio 31 d. iki balandžio 15 d.

    Vienu metu galima naudoti ne daugiau kaip 5 bučiukus ar samtelius vėžiams gaudyti ir 4 kitus mėgėjų žvejybos įrankius,  iš jų ne daugiau kaip 2 įrankius (netaikoma stintų žvejybai), kuriais žvejojama masalui naudojant žuvelę ar jos gabalėlį. Žvejodamas iš vandens transporto priemonės, vienas žvejys vienu metu gali naudoti ne daugiau kaip 2 meškeres, išskyrus atvejus, kai žvejojama iš inkaru ar kitomis priemonėmis sustabdytos vandens transporto priemonės. Plačiau čia.

    Žvejo mėgėjo bilietas – suteikia teisę žvejoti visuose valstybiniuose neišnuomotuose telkiniuose, kuriuose neorganizuojama limituota žvejyba. Galima įsigyti Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemoje ALIS, Maximos kasose, Perlas terminale, SMS žinute.

    Žvejybos leidimas – suteikia teisę žvejoti valstybiniame išnuomotame telkinyje, kuriame neorganizuojama limituota žvejyba. Galima įsigyti Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemoje ALIS arba tiesiai iš nuomininko.

    Žvejo mėgėjo kortelė – suteikia teisę žvejoti valstybiniame telkinyje, kuriame organizuojama limituota žvejyba. Galima įsigyti Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemoje ALIS arba Perlas terminale.

    Draudžiama veikla: naudoti masalui gyvūnus, įrašytus į Invazinių rūšių sąrašą, ir Taisyklių 11.1–11.3 (įskaitant karpius) papunkčiuose išvardintas žuvis. Plačiau čia.

    Žvejyba draudžiama Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, Kniaupo įlankoje ir Nemuno priešakinės deltos gamtiniame rezervate, kurių ribas galima pasitikrinti čia.

    Žvejoti nemokamai, be mėgėjų žvejybos leidimų, turi teisę fiziniai asmenys iki 18 metų, valstybinio socialinio draudimo pensininkai ir asmenys su negalia, jeigu turi tokią teisę patvirtinantį dokumentą. Taip pat žvejybos plotų naudotojai turi teisę išduoti mėgėjų žvejybos leidimą nemokamai. 

    Vasario 16 d., kovo 11 d., liepos 6 d. ir rugpjūčio 15 d. visuose valstybiniuose vandens telkiniuose, kuriuose mėgėjų žvejyba nedraudžiama ir kuriuose neorganizuojama limituota žvejyba, visi asmenys turi teisę žvejoti nemokamai.

    Nuo 2023 metų gegužės 1 dienos mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse įsigaliojo draudimas žvejoti naudojant plūdrius mėgėjų žvejybos įrankius, kurie nepritvirtinti prie meškerykočio ir kuriais žvejojama naudojant kabliuką (išskyrus žvejybą nuo ledo). Taigi "skrituliai" ir kiti plūdrūs mėgėjų žvejybos įrankiai, kurie yra nepritvirtinti prie meškerės yra draudžiami. Šis draudimas negalioja žvejojant nuo ledo.

    Siekiant įsigyti ne mėgėjų žvejybos įrankį reikia gauti įsigijimo leidimą, kurį išduoda Aplinkos apsaugos agentūra ([email protected]). Ne mėgėjų žvejybos įrankių prekybos vietas rasite čia.

    Visų tipų laikomi ar naudojami verslinės žvejybos įrankiai (išskyrus įrankius laikomus prekybos ar gamybos vietose) ir žvejybos įrankiai, kurie nustatyta tvarka naudojami specialiojoje žvejyboje turi būti pažymėti plombomis. 

    Asmenys, norintys gauti Įsigijimo leidimą, Aplinkos apsaugos agentūrai ([email protected]) pateikia:

    1. prašymą raštu, kuriame nurodo savo vardą, pavardę, gimimo datą, deklaruotą gyvenamąją vietą – jei fizinis asmuo, arba įmonės pavadinimą, juridinio asmens kodą, buveinės adresą, registracijos vietą – jei juridinis asmuo, kontaktinius duomenis (telefoną, elektroninio pašto adresą), numatomų įsigyti Žvejybos įrankių tipą, kiekį, jų ilgį, akių dydį, kitus būdingus požymius;
    2. žemės sklypo, kuriame yra privatus Asmeniui nuosavybės teise priklausantis vandens telkinys, kadastrinį arba unikalų numerius (jeigu Įsigijimo leidimą pageidauja gauti privataus vandens telkinio savininkas ar jo įgaliotas asmuo);

    Asmenys, turintys teisę laikyti ir naudoti verslinės žvejybos įrankius (legaliai įsigiję nemėgėjų žvejybos įrankį), patys juos ženklina plombomis, nurodytomis šiuo įsakymu patvirtintame plombos aprašyme. Plombas asmenims, turintiems teisę laikyti ir naudoti verslinės žvejybos įrankius, išduoda Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD). Plombas pageidaujantis gauti asmuo AAD pateikia prašymą raštu ar el. paštu ([email protected]), kuriame nurodo: žvejybos įrankio tipą, ilgį, aukštį, akių dydį, žvejybos įrankių skaičių.

    Plačiau: plombos aprašymas ir prekybos ne mėgėjų žvejybos įrankiais tvarkos aprašas.

    Reikalingas žvejo mėgėjo bilietas. Įsigyti galite čia.

    Visi nurodyti draudimai galioja ir pirmąją, ir paskutiniąją nurodyto termino dieną, t. y. imtinai.

    Vienos žvejybos (per dieną) metu vienam žvejui leidžiama paimti ne daugiau kaip: vieną lašišą Salmo salar (tik su nukirptu riebaliniu peleku), vieną šlakį Salmo trutta trutta, vieną syką Coregonus lavaretus, penkis otus Psetta maxima, penkis sterkus Sander lucioperca. Žvejojant lašišas ir šlakius, viename laive gali būti naudojama ne daugiau kaip dvylika vienetų įrankių, skirtų šių žuvų žvejybai, ir į laivą leidžiama paimti ne daugiau kaip šešias šių rūšių žuvis. Vienos žvejybos (per dieną) metu vieno žvejo sugautų leidžiamų gaudyti žuvų bendras svoris neturi būti didesnis kaip 15 kg., neskaitant paskutinės sugautos žuvies svorio, ir išskyrus atvejus, kai vienos žuvies svoris yra didesnis nei šiame punkte nustatyta norma. Į laimikį neįskaitomos žuvys, kurios sugautos gyvybingos nedelsiant paleidžiamos atgal į vandens telkinį. Juodažiočių grundalų (Neogobius melanostomus) sugavimo kiekiai neribojami.

    Draudžiama tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius arba sunaikinti lizdus. Kai lizdas jau yra užbaigtas, traktuojama, kad tai yra svarbi veisimosi vieta paukščiui ir jo naikinimas paukščio perėjimo metu yra neteisėtas, už kurį gresia administracinė atsakomybė.

    Plačiau tai detalizuojama Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo 15 straipsnyje.

    Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama: tverti tvoras, kitais statiniais, įrenginiais ir įveisiamais želdiniais, medžių ir krūmų liekanomis kliudyti pakrante praeiti asmenims paviršinio vandens telkinio apsaugos zonos dalyje, apimančioje 5 metrus nuo vandens (kranto) linijos (esant vidutiniam vandens lygiui). Plačiau čia.

    Nutrenkus, radus sužeistą ar nugaišusį laukinį gyvūną reikia kreiptis skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112, kurie nukreipia į Aplinkos apsaugos departamentą. 

    Draudžiama paimti medžioklės plotų vienete rastus nugaišusius, susidūrus su transporto priemonėmis, žemės ūkio technika ar dėl kitų priežasčių žuvusius medžiojamuosius gyvūnus ar jų dalis iš radimo vietos prieš tai nepranešus medžioklės plotų naudotojui, Aplinkos apsaugos departamentui ir negavus leidimo paimti šiuos gyvūnus ar jų dalis. Jei gyvūnas ar jo dalys paimami apie tai nepranešus nustatyta tvarka, laikoma, kad gyvūnas ar jo dalys paimti neteisėtai. 

    Asmenims leidžiama rinkti vynuogines sraiges ir naudoti vynuoginių sraigių išteklius, kai vynuoginių sraigių kiauto skersmuo ne mažesnis kaip 28 mm. Asmenys, prieš supirkdami vynuogines sraiges, atlieka vynuoginių sraigių rūšiavimą pagal skersmenį (toliau – Rūšiavimas) vynuoginių sraigių supirkimo vietose (toliau – Supirkimo vietos). Supirkimo vietose po Rūšiavimo esančių vynuoginių sraigių kiekyje negali būti daugiau kaip 5 procentai mažesnių nei leidžiama naudoti vynuoginių sraigių.

    Asmenims leidžiama rinkti ir supirkti vynuogines sraiges nuo sraigių vegetacijos pradžios iki liepos 1 d.

    Vynuoginių sraigių supirkimo laikotarpio metu, asmenys prieš 5 darbo dienas iki vynuoginių sraigių supirkimo pradžios turi raštu arba el. paštu [email protected] informuoti Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos apie supirkimo vietas.

    Plačiau Vynuoginių sraigių išteklių naudojimo taisyklėse

    Leidimo turėtojai kiekvienais metais iki sausio 10 d. raštu arba el. paštu pagal Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių 7 priede nustatytą ataskaitos formą teikia Aplinkos apsaugos departamentui duomenis apie aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose laikomus laukinius gyvūnus. Ataskaitą galima pateikti el. paštu [email protected] arba atnešti popierinį variantą į artimiausią valdybą. 

    • Kauno valdybos adresas Rotušės a. 12, Kaunas
    • Klaipėdos valdybos adresas Birutės g. 16, Klaipėda
    • Panevėžio valdybos adresas Žvaigždžių g. 21, Panevėžys
    • Šiaulių valdybos adresas M. K. Čiurlionio g. 3, Šiauliai
    • Vilniaus valdybos adresas Žemaitės g. 6, Vilnius

    Pranešti Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybai skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112 ir jie priims sprendimą dėl tolimesnių veiksmų.

    Gandrai yra priskiriami saugomajai rūšiai, todėl yra draudžiama tyčia naikinti, sunaikinti arba pažeisti jų lizdus ar kiaušinius. Tačiau, gavus leidimą, galima visą laukinio paukščio lizdo medžiagą ar jos dalį perkelti į kitą vietą artimoje aplinkoje (esančioje ne toliau kaip 100 metrų atstumu nuo pirminės lizdo vietos). Leidimas gali būti išduodamas, jeigu kyla pavojus žmonių sveikatai ir saugai ar oro saugai, siekiant apsaugoti nuo didelės žalos pasėlius, naminius gyvulius, miškus, žuvų išteklius, akvakultūrą ir vandenis. Taip pat dėl floros ir faunos apsaugos, mokymo ir mokslo tiriamųjų darbų, populiacijos atkūrimo ar būtino veisimo tikslais. Kadangi gandrai irgi priskiriami saugomajai rūšiai, tvarkyti ir perkelti jų lizdus nuo privataus asmens valdose esančio elektros stulpo reikalingas leidimas.

    Norint gauti leidimą, pirmiausia Aplinkos apsaugos agentūrai pateikiamas prašymas (el. paštu [email protected] arba paštu adresu A. Juozapavičius g. 9, 09311 Vilnius), kuriame nurodoma informacija apie atramos, nuo kurios planuojama nukelti gandralizdį, identifikacinį numerį. Taip pat reikia pateikti elektros energijos skirstymo operatoriaus pritarimą, informaciją apie suderintą darbų vykdytoją dėl perkėlimo darbų.

    Gandralizdžio perkėlimo darbus draudžiama vykdyti baltųjų gandrų veisimosi metu – nuo balandžio 1 d. iki rugpjūčio 31 d.

    Neperspektyvių bebraviečių ardymui leidimas nereikalingas. Jei tai medžioklės plotai, reikia kreiptis į to medžioklės ploto naudotoją. Jei norima reguliuoti bebrų populiacijos gausą ne medžioklės plotuose, reikėtų kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD) raštu (el. paštu [email protected]) dėl jų populicijos gausos reguliavimo tikslingumo išvados išdavimo. Išvadai gauti fiziniai ar juridiniai asmenys, siekiantys reguliuoti populiacijos gausą, AAD turi pateikti prašymą, kuriame turi būti nurodyta vardas ir pavardė, adresas (juridinio asmens – pavadinimas, buveinė), gyvūno, kurio populiacijos gausą siekiama reguliuoti, rūšies pavadinimas, kokioje teritorijoje bus vykdomas populiacijos gausos reguliavimas, tikslas, populiacijos gausos reguliavimo priemonės, laikotarpis.

    Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodiką apskaičiuoja atitinkamos savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta nuostolių skaičiavimo komisija. Kreiptis į vietinę savivaldybę.

    Rastus žuvusius saugomų rūšių egzempliorius paimti draudžiama, išskyrus atvejus, kai:

    1. jie surenkami ir sunaikinami Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų gaišenų tvarkymą, nustatyta tvarka;

    2. kai egzempliorius bus naudojamas mokslo, mokymo įstaigose ar saugomų teritorijų direkcijose mokslo ar mokymo tikslais ir jo paėmimo faktas nurodomas Aplinkos apsaugos departamento išduotoje pažymoje;

    3. egzempliorius tiesiogiai pristatomas ir atiduodamas į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų ar Lietuvos jūrų muziejų.

    Asmuo, radęs ir paėmęs saugomos rūšies egzempliorių, ne vėliau kaip per 7 darbo dienas raštu arba el. paštu kreipiasi į Aplinkos apsaugos departamentą, kad šis išduotų pažymą dėl rasto žuvusio saugomos rūšies egzemplioriaus. Pažyma išduodama tik pristačius egzempliorių ar įsitikinus vietoje arba iš pateiktų nuotraukų, kad jis žuvęs. Ši pažyma yra teisėtą įsigijimą patvirtinantis dokumentas. Ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po pažymos išdavimo saugomos rūšies egzempliorius perduodamas pažymoje nurodytai įstaigai. Taigi, leidimai pasidaryti iškamšą asmeniniams tikslams nenumatyti ir neišduodami.

    Informacijos, kur kreiptis radus sužeistą ar sergantį laukinio gyvūno jauniklį, rasite čia.

    Lizdų pašalinimui reikalingas leidimas. Asmenys, siekdami reguliuoti paukščių populiacijos gausą, tvarkyti ir ardyti lizdus, turi pateikti prašymą, kuriame nurodo asmens vardą, pavardę, gyvenamąją vietą (telefono ir (arba) fakso numerius, elektroninio pašto adresą); juridinio asmens pavadinimą, kodą, buveinės adresą (telefono ir (arba) fakso numerį, el. paštą), paukščių rūšies pavadinimą, atsakingą asmenį ir vykdytojus, paukščių populiacijos gausos reguliavimo, lizdų tvarkymo ir ardymo tikslus, paėmimo būdus ir priemones, laiką, vietą. Pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai el. paštu [email protected].

    Pilkasis vilkas yra įrašytas į draudžiamų prekiauti laukinių gyvūnų sąrašą. Plačiau čia.

    Fiziniai ar juridiniai asmenys, kitos organizacijos, jų atstovybės ir filialai, norintys voljeruose, aptvaruose ar kituose statiniuose laikyti laukinius gyvūnus, privalo gauti leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus. Prašymo formą galite atsisiųsti čia (4 priedas). Prašymą reikia siųsti el. paštu [email protected].

    Įsigijus laikymui aptvaruose, voljeruose ar kituose statiniuose laukinius gyvūnus, būtina turėti jų kilmę (t. y. paėmimo iš gamtinės aplinkos, išveisimo ar įvežimo į Lietuvos Respubliką aplinkybes) ir teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus. Įvežant juos iš kitų valstybių, būtina turėti leidimus, išduotus pagal Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklių reikalavimus.

    Žymėti privaloma visus nelaisvėje laikomus saugomus gyvūnus, įrašytus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos I ir II priedus ir 1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 „Dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą“ A, B, C priedus.

    Leidimo turėtojai privalo tvarkyti registrą, kuriame įrašomi duomenys apie laikomus laukinius gyvūnus (rūšis, laukinių gyvūnų skaičius, amžius, lytis, sveikata, gimimo ir gaišimo datos, įsigijimo šaltinis, informacija apie laukinių gyvūnų perkėlimą, pervežimą į kitą vietą). Registre įrašai daromi apie kiekvieną gyvūną, įrašai atnaujinami per 14 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo. Draudžiama į registrą įtraukti neteisingus duomenis apie nelaisvėje laikomus laukinius gyvūnus. Registras ir Leidimas turi būti pateikiamas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams paprašius.

    Neturint teisėtą įgijimą patvirtinančių dokumentų ir Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais, parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti gyvus ar negyvus paukščius, jų lengvai atpažįstamas dalis ir gaminius iš jų, yra draudžiama.

    • Draudžiama prekiauti gyvūnais, jų dalimis ir gaminiais iš jų, jeigu tai prieštarautų Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklių nuostatoms, Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) nuostatoms ir papildomų CITES konvencijos rezoliucijų reikalavimams. 
    • Draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti gyvus ar negyvus paukščius, jų lengvai atpažįstamas dalis ir gaminius iš jų, jeigu šie paukščiai priskiriami bet kuriai Europos Sąjungos teritorijoje natūraliai paplitusiai paukščių rūšiai;
    • Draudžiama parduoti ar mainyti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti ar mainyti gyvus ar negyvus gyvūnus, jų lengvai atpažįstamas dalis ir gaminius iš jų, jei jie pagauti ar kitaip paimti iš gamtos europinėje valstybių narių, kurioms taikoma sutartis, teritorijoje ir priskiriami bet kuriai rūšiai, įtrauktai į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurioms reikalinga griežta apsauga, sąrašą.
    • Draudžiama prekiauti į Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 A priedą įtrauktų rūšių egzemplioriais neturint Tarybos reglamente (EB) 865/2006 48 straipsnyje nurodytų komercinio naudojimo sertifikatų.
    • Draudžiama prekiauti laukiniais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų neturint teisėtą įsigijimą patvirtinančių dokumentų (jeigu jie reikalingi).
    • Leidimą prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais, tokiais gyvūnais ar jų dalimis išduoda Aplinkos apsaugos agentūra, el. p. [email protected].

    Kokie yra teisėto įsigijimo dokumentai?

    • Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse, numatyti leidimai ir kiti dokumentai (jų kopijos) medžiojamajam gyvūnui sumedžioti, jei jiems sumedžioti būtinas toks leidimas.
    • Žvejybos leidimai ir (ar) limitai arba išrašai iš šių gyvūnų žvejybos žurnalų – žuvims ir vėžiagyviams.
    • Laisvos formos laukinių gyvūnų veisimą nelaisvėje patvirtinančios pažymos ar aktai, išduoti Aplinkos apsaugos departamento, – nelaisvėje išveistiems gyvūnams ir nurodyti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos apraše;
    • Laisvos formos pažymos ar aktai, patvirtinantys dirbtinį laukinių augalų ir grybų padauginimą tam pritaikytoje kontroliuojamoje aplinkoje, išduoti Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos.
    • Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos laisvos formos pažymos apie rastus žuvusius saugomų rūšių egzempliorius, išduotos vadovaujantis Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašu.
    • Leidimas naudoti laukinius gyvūnus ar saugomų rūšių laukinius gyvūnus, augalus ir grybus, jei toks leidimas būtinas vadovaujantis Laukinės gyvūnijos įstatymu, Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių ar kitų teisės aktų reikalavimais.
    • Pirkimo ir pardavimo dokumentai su tiksliai nurodytais įsigytų laukinių gyvūnų, augalų ir grybų jų dalių ir gaminių iš jų kilme, rūšimis, požymiais ir kiekiu.
    • 2006 m. gegužės 4 d. Komisijos Reglamento (EB) Nr. 865/2006, nustatančio išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą įgyvendinimo taisykles, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 m. vasario 6 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 2019/220 (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 865/2006), nustatyti dokumentai (leidimai, sertifikatai, etiketės).
    • Pažyma, atitinkanti 2015 m. spalio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2015/1850, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento (EB) Nr. 1007/2009 dėl prekybos produktais iš ruonių įgyvendinimo taisyklės (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 2015/1850), reikalavimus ir išduota įstaigos, įtrauktos į Europos Komisijos pripažintų įstaigų sąrašą, atitinkanti Komisijos Reglamente (ES) Nr. 2015/1850 nustatytus reikalavimus.
    • Perdavimo–priėmimo aktas, nurodytas Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų ar negyvų laukinių augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimo mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais tvarkos apraše.
    • Kiti teisės aktuose nustatyti dokumentai (pvz., sąskaita faktūra, kurioje nurodytas Reglamente (ES) Nr. 2015/1850 nurodytos pažymos numeris).

    Taip. Jeigu laukinių gyvūnų ataskaitinio laikotarpio pabaigoje nelaikoma, ataskaitoje (lentelės laukelyje Kiekvienos leidime nurodytos laukinių gyvūnų rūšies individų skaičius) įrašykite „0“. 

    Jeigu laukinių gyvūnų nelaikote ir nebeplanuojate laikyti, prašome kreiptis į leidimus laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus išduodančią Aplinkos apsaugos agentūrą dėl turimo leidimo panaikinimo. 

    Daugiau informacijos apie Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaitą.

    Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaita turi būti pateikiama kiekvienais metais iki sausio 10 dienos. 

    Daugiau informacijos apie Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaitą.

    Užpildyta ir pasirašyta Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaita teikiama Aplinkos apsaugos departamentui el. paštu [email protected] arba raštu (tiesiogiai atvykus į Aplinkos apsaugos departamentą). 

    Daugiau informacijos apie Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaitą.

    Laikinai paimti laukinius gyvūnus iš jų natūralių buveinių (gamtinės aplinkos) laikinos globos ir gydymo tikslais ir juos laikyti nelaisvėje leidžiama be leidimo naudoti laukinius gyvūnus. Nelaisvėje laikomiems laukiniams gyvūnams, paimtiems iš buveinių globos ir gydymo tikslais, turi būti sudaromos tinkamos sąlygos išgijimui vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu ir Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių 5 priedo 5 lentelės laikymo reikalavimais.

    Jeigu nėra galimybės įvertinti individų skaičiaus ar masės (dėl amžiaus, egzempliorių pažeidžiamumo, fiziologinių savybių, jautrumo ar veisimosi ypatybių (pvz., dėlių), ataskaitoje galima pateikti praėjusių metų (t. y. metais anksčiau nei metai, už kuriuos teikiama ataskaita) apytikslį išveistų ir užaugintų suaugusiųjų individų skaičių ir datą, kada individai buvo suskaičiuoti. Apytikslį skaičių ir datą įrašykite lentelės laukelyje Pastabos

    Daugiau informacijos apie Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose laikomų laukinių gyvūnų ataskaitą.

    Radę paukštį ar kitą laukinį gyvūną pirmiausia įsitikinkite, ar jam reikalinga pagalba. Pasikonsultuoti galite su Laukinių gyvūnų globos centru (LSMU) tel. +370 605 72837, el. paštu [email protected]. Tik įsitikinę, kad pagalba reikalinga, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.

    Asmenys, ketinantys laikyti laukinius gyvūnus nelaisvėje, Aplinkos apsaugos agentūrai įteikia tiesiogiai (A. Juozapavičiaus g. 9, Vilnius), išsiunčia paštu, el. paštu [email protected] ar kitomis elektroninio ryšio priemonėmis nustatytos formos prašymą leidimui laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus gauti.

    Prašyme nurodomi pageidaujamų nelaisvėje laikyti laukinių gyvūnų moksliniai lietuviški ir (arba) lotyniški pavadinimai. Su prašymu pateikiami asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai ar jų kopijos, žemės nuosavybės teisę ar kitą valdymo teisę patvirtinantys dokumentai ar jų kopijos, žemės sklypo (statinio) planas su numatomo įrengti aptvaro schema. Jei žemės sklypas priklauso bendrosios nuosavybės teise, prie prašymo pridedami žemės sklypo bendraturčių sutikimai. Jeigu aptvarą ar voljerą numatoma įrengti miške, pateikiamas savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimas apriboti fizinių asmenų lankymąsi toje teritorijoje. 

    Mokesčio už teisę naudoti žvejybos plotą dydis, sąskaita ir mokėjimo terminai nurodomi leidime naudoti žvejybos plotą. Plačiau čia.

    Žuvys įveisiamos vadovaujantis patvirtinta Valstybine programa ar Vandens telkinio tvarkymo planais. Pagal Vandens telkinio tvarkymo planą į vandens telkinį leidžiama įveisti žuvų kiekį ne daugiau kaip du kartus viršijant kiekį, numatytą Vandens telkinio tvarkymo plane. Jeigu į vandens telkinį numatoma įleisti Valstybinėje programoje  nenurodytų žuvų rūšių arba žuvų kiekis du ir daugiau kartų viršija kiekį, numatytą patvirtintoje Valstybinėje programoje, asmuo privalo apie tai raštu informuoti Žemės ūkio ministeriją, kuri per 5 darbo dienas raštu privalo pateikti išvadą apie tokio įveisimo galimybes. Jei įveisiamos tos pačios žuvų rūšies kito amžiaus nei Valstybinėje programoje ar Vandens telkinio tvarkymo plane numatytos žuvys, – jų kiekis perskaičiuojamas proporcingai pagal Minimalių žuvų ir vėžių įveisimo normų sąraše nurodytas žuvų įveisimo normas. Plačiau čia.

    Be aukciono priimamas sprendimas suteikti teisę naudoti žvejybos plotą:

    • paskutiniam žvejybos ploto naudotojui, tinkamai vykdžiusiam leidimo naudoti žvejybos plotą įpareigojimus;
    • asmeniui, užsiimančiam akvakultūra ir naudojančiam vandenį iš tų žuvininkystės vandens telkinių žuvininkystės tvenkiniams užpildyti, žuvims veisti ar auginti; 
    • ne mažesnės negu pusė to žuvininkystės vandens telkinio dalies savininkui. 

    Kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą el. paštu [email protected].

    Įžuvintojai, kurie privalo pranešti apie planuojamą įžuvinimą, turi jungtis prie naujos interneto svetainės, adresu zuvinimas.biip.lt ir joje užpildyti pranešimo formą, o atlikus įžuvinimą, užpildyti aktą. Pirmą kartą jungiantis, asmuo identifikuojamas per Elektroninius valdžios vartus.

    Įžuvintojui reikia su savimi turėti šiuos dokumentus: žuvų vežimo važtaraštį, žuvų įsigijimo dokumentus, deklaraciją dėl žuvų ligų, veterinarijos sertifikatus (jei taikoma).

    Išleidus žuvis į vandens telkinį, Asmuo surašo žuvų įveisimo aktą, kurį pasirašo dalyvavęs pareigūnas, Asmuo ir savivaldybės atstovas. Jeigu žuvys įveisiamos nedalyvaujant pareigūnui, žuvų įveisimo aktą pasirašo Asmuo ir dar bent du dalyvaujantieji asmenys.

    Daugiau informacijos rasite čia ir Žuvivaisos valstybiniuose vandens telkiniuose taisyklėse.

    Neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais gali tapti Lietuvos Respublikos piliečiai, sulaukę 18 metų, turintys nepriekaištingą reputaciją aplinkos apsaugos srityje (per paskutiniuosius 7 metus nebuvo baustas už šiurkščius medžioklės ar verslinės žvejybos reikalavimų pažeidimus, taip pat mėgėjų ar limituotos žvejybos reikalavimų pažeidimus, padarytus draudžiamais žvejybos įrankiais ar draudžiamu būdu, ar asmeniui nebuvo panaikinti neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus įgalinimai dėl piktnaudžiavimo suteiktais įgalinimais, dėl neetatinio inspektoriaus vardo diskreditavimo ar netekus institucijos, kuriai jis atstovavo, pasitikėjimo), neturintys teistumo už sunkius, labai sunkius nusikaltimus ar nusikaltimus aplinkai, taip pat kuriems per paskutinius vienerius metus nebuvo įsiteisėjęs teismo apkaltinamasis nuosprendis už baudžiamuosius nusižengimus aplinkai, nebausti administracinėmis nuobaudomis už teisės pažeidimus aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos, istorijos ir kultūros paminklų apsaugos srityje, norintys saugoti aplinką bei šalies gamtinius išteklius nuo neteisėtos veikos, išlaikę egzaminus pagal aplinkos ministro nustatytą programą.

    Asmenys, norintys tapti neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais, Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos pateikia:

    • motyvuotą prašymą suteikti neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus įgalinimus;
    • asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;
    • dvi nuotraukas (3x4 cm formato);
    • statutinio pareigūno pažymėjimo kopiją (jeigu neetatiniu aplinkos apsaugos inspektoriumi nori tapti statutinis pareigūnas).

    Daugiau informacijos rasite čia

    Nemuno deltos regioninio parko žemėlapį galima rasti čia.

    Fizinis asmuo norintis dirbti su automobilių oro kondicionavimo sistemomis privalo būti baigęs Darbuotojų, surenkančių F-dujas iš tam tikrų motorinių transporto priemonių oro kondicionavimo sistemų, mokymo programa (valstybinis kodas 260071115) ir turėti tai patvirtinantį pažymėjimą.  Tam, kad galėtų užpildyti techniškai tvarkingą oro kondicionavimo įrangą. Visais atvejais, jeigu sistema dirba netinkamai tai yra prastai vėsina, ar šildo greičiausiai yra sistemoje nuotėkis, todėl įranga nėra techniškai tvarkinga ir būtina atlikti oro kondicionavimo sistemos remonto darbus, tam, kad būtų pašalinti nesandarumai sistemoje pro kuriuos fluorintos dujos pasišalina iš sistemos ir patenka į atmosferą. Todėl asmuo, kuris nori atlikti įrangos remontą turi turėti patirties atliekant transporto priemonių remontą arba būti baigęs atitinkamus mokymus ir žinoma turi turėti pažymėjimą, patvirtinantį, kad asmuo baigė mokymus. Šiuo metu mokymus vykdo UAB "SOTERUS" ir Nacionalinė šaltininkų asociacija. Daugiau informacijos rasite čia: https://www.aikos.smm.lt/paieska/_layouts/15/Asw.Aikos.RegisterSearch/ObjectFormSubsearchResult.aspx?o=PROG&f=9271e61c-65bc-4216-92d6-b03c145999e6&key=1693&searchCode=InstProg&ro=11854&ctx_sbfr=sbfr&ctx_of=GDi4izKuPiUq6cmiw7l1swKN0wY%3d&pt=osr

    Asmenys, kurie bus skirti atlikti oro kondicionavimo sistemų remonto darbus privalo turėti pažymėjimą pagrindžiantį, kad jie baigė darbuotojų, surenkančių F-dujas iš tam tikrų motorinių transporto priemonių oro kondicionavimo sistemų, mokymo programą. 

    Gamybos liekanos gali būti laikomos šalutiniais produktais ir nepriskiriamos atliekoms, jeigu atitinka šias sąlygas ir visus šiuos kriterijus:

    1. Gamybos liekana yra gamybos proceso sudėtinė dalis;

    2. Tolesnis gamybos liekanų naudojimas yra žinomas;

    3. Gamybos liekanos gali būti panaudotos tiesiogiai, be jokio papildomo apdirbimo, išskyrus, jeigu tai yra atliekama įprastos pramoninės praktikos būdu;

    4. Tolesnis gamybos liekanos naudojimas yra teisėtas (gamybos liekanos atitinka visus svarbiausius produkto, aplinkos ir sveikatos apsaugos reikalavimus konkretaus naudojimo atveju ir nedaro neigiamo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai).

    • Gamybos liekanos gali būti priskirtos prie šalutinių produktų, jei jos gali būti naudojamos be jokio papildomo apdirbimo (pvz., taisymo, rūšiavimo, pavojingų sudėtinių dalių atskyrimo, kuris gali būti sietinas su atliekų naudojimu ar šalinimu), išskyrus atvejus, kai tai atliekama įprastos gamybinės praktikos būdu.
    •  Įprastu gamybos praktikoje apdirbimu (paruošimu naudoti) gali būti laikomas medžiagos ar daikto smulkinimas mechaniniu būdu, plovimas, sausinimas, rafinavimas, homogenizavimas, skiedimas ir panašus paruošimas naudoti.
    • Paruošimą naudoti gali atlikti tiek šalutinio produkto darytojas, tiek šalutinio produkto naudotojas.
    • Gamybos liekanų atitiktis Tvarkos aprašo 4.1.3 punkte nurodytam kriterijui gali būti įrodyta šalutinio produkto naudotojo parašu patvirtintu dokumentu, technologinio proceso aprašymu ar kito įmonės dokumento, kuriame nurodomas šalutinio produkto naudojimo faktas (pvz., techninio reglamento, Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo ar kitokio leidimo), išrašu.

    Gamybos liekanų naudojimas laikomas teisėtu, jei:

    1. gamybos liekanos atitinka techninius reikalavimus, būtinus tokių medžiagų ar daiktų naudojimui (pvz., tankis, priemaišų kiekis ir pan.). Jei specialūs techniniai reikalavimai medžiagai ar daiktui nekeliami, toks naudojimas turi būti bent jau neuždraustas teisės aktų;
    2. gamybos liekanų naudojimas atitinka teisės aktuose joms nustatytus aplinkos apsaugos normatyvus vandens, oro ar dirvožemio taršai, nedaro reikšmingo neigiamo poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai, neviršija teisės aktuose nustatytų triukšmo ar kvapų normatyvų, nedaro reikšmingo neigiamo poveikio kraštovaizdžiui ar aplinkosauginiu, gamtiniu ir (ar) kultūriniu požiūriu svarbioms vietovėms ir atitinka kitus aplinkos, sveikatos apsaugos ir veterinarinius reikalavimus.

    Gamybos liekanų naudojimas laikomas neteisėtu, jei:

    1. gamybos liekanos arba iš jų gauti produktai neatitinka jiems keliamų techninių reikalavimų (pvz., skalda, kuri neatitinka specifinių reikalavimų, negali būti naudojama keliams tiesti ir turi būti laikoma atlieka);
    2. gamybos liekanų naudojimas teisės aktų uždraustas arba tokia medžiaga ar daiktas, vadovaujantis teisės aktų reikalavimais, privalo būti naudojami ar šalinami kaip atliekos.

    Gamybos liekanų atitiktis Tvarkos aprašo 4.1.4 punkte nurodytam kriterijui gali būti įrodyta šalutinio produkto naudotojo parašu patvirtintu dokumentu, technologinio proceso aprašymu ar kito įmonės dokumento, kuriame nurodomas medžiagos ar daikto naudojimo teisėtumas (pvz., techninio reglamento, Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo ar kitokio leidimo), išrašu.

    Rekreacinių objektų žemėlapį galite rasti paspaudę šią nurodą.

    Planinio patikrinimo metu į Jūsų įmonę atvyks pranešime nurodyti aplinkos apsaugos pareigūnai, kurie tikrins, kaip yra laikomasi vienai ar kelioms aplinkosaugos sritims (nuotekų tvarkymui, atliekų laikymui ir kt.) keliamų reikalavimų, įtvirtintų teisės aktuose. Kokios sritys bus tikrinamos nurodoma įmonei iš anksto siųstame pranešime. Taip pat pranešime pateikiamas sąrašas dokumentų, kuriuos aplinkos apsaugos pareigūnai paprašys pateikti patikrinimo metu. Atkreiptinas dėmesys, kad nurodomas sąrašas yra preliminarus, todėl kilus klausimų ar neaiškumų, aplinkos apsaugos pareigūnai turi teisę paprašyti ir kitų, su tikrinamomis sritimis susijusių, dokumentų.

    Prieš prasidedant patikrinimui turite paskirti atsakingą asmenį, kuris viso inspekcinio vizito metu lydės aplinkos apsaugos pareigūnus įmonės teritorijoje.

    Gamtos paveldo objektų teritorijose, gamtos paveldo objektų buferinės apsaugos zonos fizinės apsaugos pozonyje draudžiama perkelti į kitą vietą riedulius (akmenis).*

    Gamtiniuose ir kompleksiniuose draustiniuose draudžiama: rinkti, perkelti į kitą vietą už sklypo ribų, sprogdinti, pjaustyti ar kitaip naikinti didesnius kaip 0,5 kubinio metro riedulius (akmenis), riedulynuose – visus akmenis; upėse ir ežeruose rinkti didesnius kaip vieno kubinio decimetro natūralius akmenis, juos pašalinti ar perkelti į kitą vietą.**

    Geologiniuose draustiniuose draudžiama naikinti, žaloti, rinkti, atkasti, užkasti, perkelti į kitą vietą riedulius (akmenis).

    Paviršiniuose vandens telkiniuose draudžiama šalinti iš vandens telkinių dugno riedulius (akmenis), išskyrus vykdant tam tikras veiklas, nurodytas įstatymo 98 straipsnio 7 punkte.

    Kitais atvejais akmenis perkelti galima.

    * išskyrus atvejus, kai šie darbai susiję su gamtos paveldo objektų atkūrimu, eksponavimu ar tvarkymu ir jiems vykdyti yra gautas už gamtos paveldo objekto teritorijos apsaugą atsakingos institucijos pritarimas.

    ** išskyrus atvejus, kai akmenų vandens telkiniuose perkėlimas būtinas vykdant draustiniuose leidžiamą veiklą arba šios veiklos vykdymui taikomos išimtys pagal šio straipsnio nuostatas ir šiems darbams vykdyti yra gautas už gamtinio ar kompleksinio draustinio apsaugą atsakingos institucijos pritarimas.

    1. Valstybinėje žemėje sulą leisti galima iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po 5 metų ir ne plonesnių kaip 20 cm skersmens. Jeigu medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių medžių.
    2. Toje vietoje, kur bus gręžiama skylė, leidžiama, nepažeidžiant luobo, nudrožti žiauberį. Skylės sulai leisti gręžiamos ne aukščiau kaip 1 m nuo žemės paviršiaus. Skylių skersmuo neturi viršyti 2 cm, o jų gylis medienoje – 3 cm. Tarpai tarp išgręžtų skylių turi būti ne mažesni kaip 10 cm. Baigus leisti sulą, skylės turi būti užkemšamos.
    3. Privačios žemės savininkams, leidžiantiems sulą asmeniniam naudojimui, apribojimai netaikomi. Asmenims, ketinantiems leisti sulą privačioje žemėje, leidžiama leisti sulą tik gavus žemės savininko sutikimą.

    Administracinė atsakomybė numatyta administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnio 1 ir 2 dalyse:

    3042 straipsnis. Invazinių rūšių neteisėtas naudojimas ir valdymo priemonių nevykdymas.

    1. Invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymas užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 100 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 200 eurų.
    2. Invazinių rūšių laikymas, auginimas, veisimas, dauginimas, mainymas, įvežimas į Lietuvos Respubliką, išvežimas iš Lietuvos Respublikos, vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją ar kitoks naudojimas pažeidžiant nustatytą tvarką užtraukia baudą asmenims nuo 200 iki 400 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 600 eurų.

    Naikinti Sosnovskio barštį jį iškasant, kol jis ką tik „prabudęs“ po žiemos ir yra neaukštas, – draugiškiausias aplinkai ir nesudėtingas metodas, bet tinka tik tada, kai augalų nedaug arba kai tik taip įmanoma apsaugoti gamtines vertybes ar aplinką. Iškasus Sosnovskio barštį, jis užtikrintai sunaikinamas. 

    Renkantis naikinimo priemones ir laiką, būtina atsižvelgti ne tik į Sosnovskio barščio gausumą, teritorijos dydį, bet ir galimus apribojimus, susijusius su vandens telkinių, gyvenviečių apsauga, saugomomis vertybėmis ir kitus aspektus. Šis vienas iš pavojingiausių aplinkai ir žmonių sveikatai invazinių augalų sunkiai įveikiamas, todėl turi būti naikinamas iškasant ar herbicidais, kol yra nedidelis, siekia apie 30 cm. 

    Sosnovskio barštis šienaujamas tik siekiant sustabdyti plitimą sėklomis, kai nėra kito tinkamo būdo arba jis derinamas su kitomis rekomenduojamomis kontrolės priemonėmis. Atkreipiame dėmesį, kad šienaujamo augalo žiedai neturi būti pradėję brandinti sėklų, nes ir nupjautas iš savo vidinių resursų jis gali subrandinti sėklas ir toliau plisti. 

    Moksliniais duomenimis, vien šienaujant Sosnovskio barščio naikinimas gali užtrukti ir iki 12 metų. Sosnovskio barštis kaupia medžiagas iki sužydėjimo 4–5 metus, paskui žydi, išbarsto sėklas ir tada nunyksta. Todėl, jeigu tik šienaujama, jis išlieka gyvybingas, stengiasi atauginti nupjautą antžeminę dalį, sužydėti ir išbarstyti sėklas. 

    Sosnovskio barštis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi ir įrašytas į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą, o visos valstybės narės įpareigotos valdyti jo plitimą. Kasmet savivaldybėms skiriamos Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos, kurias galima panaudoti ir invazinėms rūšims naikinti. Jos pačios sprendžia, ar imtis veiksmų ir skirti tam pinigų.  

    Vadovaujantis Komisijos reglamentu (ES) 2020/1149, kuris papildė REACH reglamento XVII priedą, nuo 2023 m. rugpjūčio 24 d. bus draudžiama pramoniniame ir profesionaliame sektoriuje naudoti diizocianatus – atskirus bei esančius kitų cheminių medžiagų ar mišinių sudėtyje, nebent:

    • apskaičiuota diizocianatų koncentracija yra mažesnė nei 0,1 % masės;
    • prieš naudojant cheminę medžiagą pramoninis ar profesionalus naudotojas yra pabaigęs kursus apie saugų diizocianatų naudojimą.

    Įsigalioję SDL pakeitimai susiję su produkto identifikatoriumi, nanoforma, SDL teikėjo identifikavimo duomenimis, konkrečiomis koncentracijos ribomis, M faktoriais, ūmaus toksiškumo įverčiais, endokrininės sistemos ardomosiomis savybėmis, detaliomis fizikinėmis ir cheminėmis savybėmis, informacija apie vežimą, informacija apie cheminės medžiagos/mišinio reglamentavimą.

    Šiuo metu cheminių medžiagų tiekimą rinkai (tarp jų ir importą, nes jis laikomas tiekimu į rinką) ir naudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatymas ir jo poįstatyminiai teisės aktai, ir tiesioginio taikymo Europos Sąjungos teisės aktai. Cheminių medžiagų tvarkymo srities teisės aktai nustato reikalavimus chemines medžiagas saugiai tiekti rinkai ir naudoti, bet nereglamentuoja išmetimų į aplinkos orą, nuotekas, atliekų tvarkymo ir kt. Skiriami bendrieji cheminių medžiagų tvarkymo reikalavimai ir specialieji, kurie skirti konkrečioms cheminių medžiagų grupėms, pvz., biocidams, plovikliams, trąšoms, ozono sluoksnį ardančioms medžiagoms ir kt.

    Bendrieji cheminių medžiagų tiekimo rinkai ir naudojimo reikalavimai, kaip jau minėta aukščiau, nustatyti Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme ir jo poįstatyminiuose teisės aktuose bei tiesioginio taikymo Europos Sąjungos teisės aktuose, kurių pagrindiniai yra:

    1) Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas) (2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą (ECHA), iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p. 1, su pataisymais OL 136 L, 2007, p. 281);

    2) 2020 m. birželio 18 d. Komisijos reglamentas (ES) 2020/878, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) II priedas;

    3) Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (toliau – CLP reglamentas) (2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiančio ir panaikinančio direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiančio Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (OL 2008 L 353, p. 1).

    Tiekiamos rinkai ir naudojamos cheminės medžiagos turi būti tinkamai (pagal teisės aktų reikalavimus) suklasifikuotos, supakuotos, jų pakuotės paženklintos, turėti saugos duomenų lapus, atitikti nustatytas tiekimo rinkai ir naudojimo draudimų / ribojimų sąlygas, taip pat

    REACH reglamente nustatyta tvarka užregistruotos ir autorizuotos. Be to, įmonės turi vesti cheminių medžiagų ir mišinių apskaitą ir teikti informaciją pagal Duomenų ir informacijos apie chemines medžiagas ir cheminius mišinius teikimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. D1-362 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. spalio 12 d. įsakymo Nr. D1-462 „Dėl duomenų ir informacijos apie Lietuvos Respublikoje gaminamas, importuojamas, platinamas, eksportuojamas ir pramoninėje, profesinėje ar kitoje ūkinėje veikloje naudojamas chemines medžiagas ir preparatus, jų savybes, galimą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai teikimo, rinkimo, kaupimo bei tolesnio paskirstymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“, Aplinkos apsaugos agentūrai.

    Kokius konkrečius cheminių medžiagų tvarkymo reikalavimus turi vykdyti įmonė priklauso nuo to, ar įmonė chemines medžiagas importuoja (t. y. įsigyja / perka ne iš Europos Sąjungos valstybių, pvz., Rusijos, Kinijos, Japonijos, JAV ir kt.), ar perka iš ES / Lietuvos tiekėjo, ar pati įmonė importuoja (yra importuotojas), ar tik naudoja chemines medžiagas (perka iš tiekėjų).

    Būtina išskirti cheminių medžiagų importą iš ne Europos Sąjungos valstybių ir cheminių medžiagų įvežimą iš Europos Sąjungos valstybių.

    Jokie leidimai tiekti rinkai (t. y. ir importuoti) ir naudoti chemines medžiagas neišduodami. Tokios prievolės nenustato nacionaliniai teisės aktai, priskirti Aplinkos ministerijos kompetencijos sričiai (žr. Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatymą).

    Tačiau, jeigu cheminės medžiagos priklauso nuodingųjų medžiagų grupei (žr. Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymą), būtina gauti leidimą, pagal Leidimų vykdyti veiklą, susijusią su nuodingosiomis medžiagomis, išdavimo, atsisakymo juos išduoti, jų patikslinimo, pakeitimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir galiojimo panaikinimo taisykles (patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. 302 „Dėl leidimų vykdyti veiklą, susijusią su nuodingosiomis medžiagomis, išdavimo, atsisakymo juos išduoti, jų patikslinimo, pakeitimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“).

    Jeigu cheminė medžiaga importuojama į Lietuvą:

    · ją reikės užregistruoti Europos cheminių medžiagų agentūroje Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas) (2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą (ECHA), iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p. 1, su pataisymais OL 136 L, 2007, p. 281) nustatyta tvarka,

    · įtraukta į REACH reglamento XIV priedą – reikės Europos Komisijos suteiktos autorizacijos (leidimo), išduoto REACH reglamente nustatyta tvarka,

    · priskiriama ozono sluoksnį ardančioms medžiagoms – reikalinga Europos Komisijos išduota licencija Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1005/2009 dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų nustatyta tvarka,

    · priskiriama biocidams – biocidų autorizacija ir registracija vykdoma Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka,

    · yra augalų apsaugos produktas – reikalinga autorizacija Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką ir panaikinančio Tarybos direktyvas 79/117/EEB ir 91/414/EEB nustatyta tvarka.

    Privaloma registruoti visas chemines medžiagas, nepriklausomai nuo to, ar jos pavojingos ar ne, t. y., jeigu gamintojas pagamina arba importuotojas importuoja cheminės medžiagos daugiau negu 1 toną per metus, jis turi užregistruoti cheminę medžiagą.

    Registruoti reikia: atskiras chemines medžiagas, chemines medžiagas esančias mišinių sudėtyje ir gaminių sudėtyje esančias naudojimo metu išsiskiriančias chemines medžiagas.

    Registracijos procedūrai palengvinti ir vengti kitų sričių teisės aktų dubliavimo yra nustatytos išimtys, t. y. tam tikrų cheminių medžiagų nereikia registruoti:

    · Reglamento IV priede „Cheminės medžiagos, kurių nereikia registruoti pagal 2 straipsnio 7 dalies a punkto nuostatas” išvardinamos cheminės medžiagos, apie kurias žinoma pakankamai informacijos, kad jos nekelia rizikos žmonių sveikatai ir aplinkai; šios išimtys nustatytos remiantis šiuo metu galiojančia praktika, įgyvendinant dabar galiojančius cheminių medžiagų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus;

    · Reglamento V priede „Cheminės medžiagos, kurių nereikia registruoti pagal 2 str. 7 dalies b punkto nuostatas” išvardinami cheminių medžiagų tipai, kurių registracija nėra tikslinga (gamtinės kilmės, chemiškai nemodifikuotos pavienės medžiagos ar jų grupės, kurios nekelia pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai);

    · polimerai;

    · jeigu regeneracijos metu gaunama cheminė medžiaga jau buvo užregistruota anksčiau;

    · kitais teisės aktais reglamentuojamos cheminės medžiagos;

    · tarpiniams produktams sumažinti registracijos reikalavimai;

    · cheminių medžiagų, naudojamų produktų ir technologiniams tyrimams ir plėtrai, registracijos terminas yra nukeliamas 5 metams (galima dar pratęsti);

    · augalų apsaugos priemonių ir biocidinių produktų veikliosios medžiagos laikomos užregistruotomis.

    Visų pirma, reikia išskirti cheminių medžiagų importą iš ne Europos Sąjungos valstybių ir cheminių medžiagų įvežimą iš Europos Sąjungos valstybių. Dažnai įmonės painioja importą į Lietuvą su įvežimu į Lietuvą.

    Atkreiptinas dėmesys, kad Cheminių medžiagų ir cheminių mišinių importas – tai cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įvežimas (Lietuvos Respublikoje įforminant cheminių medžiagų ar cheminių mišinių išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūrą) iš Europos Sąjungos muitų teritorijai nepriskiriamų valstybių ar jų teritorijų, t. y. įvežimas iš ne Europos Sąjungos valstybių (pvz., Rusijos, Baltarusijos, Kinijos, Japonijos, JAV ir kt.). Įvežimu į Lietuvą laikomas cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įvežimas iš Europos Sąjungos valstybių narių.

    Dažniausiai įmonės, pateikdamos šį klausimą, nurodo tik cheminės medžiagos ar cheminio mišinio prekinį pavadinimą ar KN (Kombinuotosios nomenklatūros) kodą. Tokiu atveju, neturint tikslios informacijos apie cheminę medžiagą, sunku išsamiai ir konkrečiai atsakyti, kokie reikalavimai taikomi tos cheminės medžiagos / mišinio importui. Norint aiškiai žinoti, kokie konkretūs teisės aktų reikalavimai taikomi, reikia žinoti cheminės medžiagos CAS numerį (Cheminių medžiagų santrumpų tarnybos registracijos numeris) ar cheminį pavadinimą pagal IUPAC nomenklatūrą (Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjungos cheminių medžiagų nomenklatūra), mišinio cheminę sudėtį – komponentų cheminius pavadinimus pagal IUPAC nomenklatūrą ir CAS numerius.

    Jei cheminė medžiaga ar mišinys įvežamas iš Europos Sąjungos valstybių ir jeigu tai bus pavojingas krovinys, vežėjas turės laikytis pavojingų krovinių vežimo taisyklių. Specialių reikalavimų pagal cheminių medžiagų tvarkymo teisės aktus – nėra, tačiau krovinio gavėjas –

    cheminės medžiagos ar mišinio naudotojas privalės laikytis atitinkamų cheminių medžiagų tvarkymo teisės aktų.

    Tuo atveju, kai cheminė medžiaga importuojama ne iš Europos Sąjungos valstybių, cheminę medžiagą – atskirą, esančią mišinio ar tam tikrais atvejais gaminio sudėtyje – reikės užregistruoti Europos cheminių medžiagų agentūroje Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas) (2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą (ECHA), iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p. 1, su pataisymais OL 136 L, 2007, p. 281) nustatyta tvarka. Neregistruotas chemines medžiagas draudžiama tiekti į rinką, nebent nustatytos išimtys arba tos cheminės medžiagos vienas importuotojas importuoja mažiau negu 1 toną per metus arba medžiaga preliminariai užregistruota (pastaruoju atveju leidžiama vėliau registruoti).

    Be to, tiekiamos rinkai (t. y. ir importuojamos) cheminės medžiagos (mišiniai) turi būti tinkamai (pagal teisės aktų reikalavimus) suklasifikuotos, supakuotos, jų pakuotės paženklintos, turėti saugos duomenų lapus, atitikti nustatytas tiekimo rinkai ir naudojimo draudimų / ribojimų sąlygas (nustatytas REACH reglamento XVII priede). Būtina pasitikrinti, ar konkreti cheminė medžiaga yra draudžiamų / ribojamų cheminių medžiagų sąrašuose (REACH Reglamento XVII priede ir tolesniuose jo pakeitimuose) ir jeigu yra, privaloma laikytis draudimo arba ribojimo sąlygų.

    Atkreiptinas dėmesys, kad draudžiamų / ribojamų cheminių medžiagų sąrašas dažnai atnaujinamas / papildomas. Taip pat reikėtų pasitikrinti, ar Jums rūpimai cheminei medžiagai netaikoma tiekimo rinkai ir naudojimo autorizacija pagal REACH reglamentą (XIV priedas); atkreiptinas dėmesys, kad šis sąrašas taip pat dažnai atnaujinamas / papildomas.

    Nuo 2008 m. birželio 1 d. neregistruotų cheminių medžiagų negalima tiekti rinkai (importuoti, parduoti, perduoti kitam asmeniui už mokestį arba nemokamai), nebent jos buvo preliminariai užregistruotos (daugumoje atvejų iki 2008 m. gruodžio 1 d.) arba joms nustatytos išimtys pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas).

    Visa reikalaujama Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas) surinkta ir sukomplektuota registracijai teiktina informacija apie cheminę medžiagą pristatoma elektroniniu būdu Europos cheminių medžiagų agentūrai (www.echa.europa.eu).

    Registruotojai įpareigojami nedelsiant atnaujinti registracijai pateiktąją informaciją ir pateikti ją Europos cheminių medžiagų agentūrai, atsiradus bet kokiai naujai informacijai apie užregistruotą cheminę medžiagą.

    Duomenis ir informaciją apie chemines medžiagas ir mišinius reikia pateikti aplinkos apsaugos agentūrai, jeigu per kalendorinius metus cheminės medžiagos ar mišinio buvo pagaminta, importuota, pateikta rinkai ir (ar) sunaudota pramoninėje, profesinėje ar kitoje ūkinėje veikloje 1000 kg ir daugiau.

    Taip, mazutas, kiti iš žalios naftos cheminiu būdu gauti produktai (pvz., reaktyviniai degalai ir kitos kuro rūšys) turi būti užregistruoti pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH reglamentas) nustatytą tvarką.

    Taip, cheminės medžiagos neatleidžiamos nuo (preliminariosios) registracijos dėl to, kad jos patenka į Reglamento (EB) Nr. 1005/2009 dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų taikymo sritį.

    Taip, reikia registruoti cheminę medžiagą, nepriklausomai nuo to, ar ją jau užregistravo kitas gamintojas ar importuotojas. Jeigu gamintojas pagamina arba importuotojas importuoja cheminės medžiagos daugiau negu 1 toną per metus, jis turi užregistruoti cheminę medžiagą.

    Nuo 2023 m. sausio 1 d. baigėsi pereinamasis laikotarpis ir cheminių medžiagų\mišinių tiekėjai saugos duomenų lapus privalo atnaujinti pagal 2020 m. birželio 18 d. Komisijos reglamente (ES) 2020/878 nurodytus reikalavimus.

    REACH reglamentas – tai 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą (ECHA), iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p. 1, su pataisymais OL L 136, 2007, p. 281).

    REACH reglamento reikalavimai įsigaliojo nuo 2007 m. birželio 1 d. palaipsniui.

    Šis teisės aktas (Reglamentas) Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybės narėse, taikomas tiesiogiai ir jo reikalavimų privalo laikytis atitinkamai pramonės įmonės ir valstybės institucijos. Už REACH reglamento reikalavimų nevykdymą arba netinkamą vykdymą taikomos sankcijos pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymą ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

    Jį galite rasti čia.

    Cheminės medžiagos ar mišinio tiekėjas turi pateikti cheminės medžiagos ar mišinio gavėjui saugos duomenų lapą, jei:

    • cheminė medžiaga arba mišinys atitinka cheminių medžiagų klasifikavimo pavojingomis kriterijus, arba
    • cheminė medžiaga yra patvari, bioakumuliacinė ir toksiška (PBT) arba labai patvari ir didelės bioakumuliacijos (vPvB), arba
    • cheminė medžiaga įtraukta į Kandidatinį autorizuotinų medžiagų sąrašą.

    Tiekėjas turi pateikti gavėjui pastarojo prašymu saugos duomenų lapą, jei mišinys neatitinka klasifikavimo pavojingais kriterijų, tačiau savo sudėtyje turi:

    • bent vieną žmonių sveikatai ar aplinkai pavojingą cheminę medžiagą, kurios koncentracija ne dujiniame mišinyje yra lygi arba didesnė nei 1 % masės, o dujiniame mišinyje – lygi arba didesnė nei 0,2 % tūrio, arba
    • bent vieną cheminę medžiagą, kuri yra patvari, bioakumuliacinė ir toksiška arba labai patvari ir didelės bioakumuliacijos arba buvo įtraukta į Kandidatinį autorizuotinų medžiagų sąrašą, ir kurios koncentracija ne dujiniame mišinyje yra lygi arba didesnė nei 0,1 % masės, arba
    • cheminę medžiagą, kuriai Europos Sąjungoje yra nustatyta ribinė vertė darbo aplinkoje.

    Saugos duomenų lapo pateikti nebūtina, jei pavojingos medžiagos ar mišiniai siūlomi ar parduodami plačiajai visuomenei kartu pateikiant pakankamai informacijos, leidžiančios naudotojams imtis būtinų priemonių žmonių sveikatai ir aplinkai apsaugoti bei saugai užtikrinti, nebent tokio saugos duomenų lapo prašo tolesnis naudotojas ar platintojas.

    Saugos duomenų lapai pateikiami oficialia valstybės (-ių) narės (-ių), kurioje (-iose) cheminė medžiaga ar mišinys tiekiami rinkai, kalba, nebent atitinkama (-os) valstybė (-ės) narė (-ės) nusprendžia kitaip. Tiekiant chemines medžiagas ar mišinius Lietuvos rinkai, saugos duomenų lapai gavėjams teikiami lietuvių kalba.

    Nuo 2023 m. sausio 1 d. baigėsi pereinamasis laikotarpis ir cheminių medžiagų/mišinių tiekėjai saugos duomenų lapus privalo teikti atnaujintus pagal 2020 m. birželio 18 d. Komisijos reglamente (ES) 2020/878 nurodytus reikalavimus.

    Jeigu įmonė savo ūkinėje komercinėje (arba savo pramoninėje ar profesionalioje) veikloje tik naudoja chemines medžiagas (t. y. jų negamina, pati neimportuoja arba netiekia rinkai), tuomet privaloma laikytis tiekėjo nurodytų cheminės medžiagos naudojimo saugos sąlygų, taikyti tiekėjo rekomenduotas saugos priemones. Šios saugos priemonės (arba rizikos valdymo rekomendacijos) nurodomos iš tiekėjų gautuose saugos duomenų lapuose bei jų prieduose pateiktuose poveikio scenarijuose. Jeigu jūsų cheminės medžiagos naudojimo būdas neaprašytas poveikio scenarijuje, laiku praneškite apie tai savo tiekėjui, kad jis poveikio scenarijuje numatytų jūsų naudojimo būdui taikytinas rizikos mažinimo / saugos priemones, arba jums teks patiems parengti cheminės saugos ataskaitą (atlikus cheminės saugos vertinimą). Tai reiškia, kad jūsų cheminės medžiagos naudojimo būdas turi būti užregistruotas (tai daro tiekėjas).

    Tam tikrais atvejais gali tekti kreiptis autorizacijos į Europos cheminių medžiagų agentūrą, t. y. jeigu naudojama ypač pavojinga cheminė medžiaga, įrašyta į Autorizuotinų cheminių medžiagų sąrašą (REACH reglamento XIV priedas), nustatyta tvarka ir atvejais reikės gauti autorizaciją, kurią suteikia Europos Komisija (paraiškos pristatomos Europos cheminių medžiagų agentūrai). Jei cheminei medžiagai reikalinga autorizacija, toliau ją galėsite naudoti tik jeigu suteikta autorizacija apims jūsų naudojimo būdą.

    Pažymėtina, kad pagal REACH reglamento sąvokas chemines medžiagas – atskiras ar esančias mišinio sudėtyje – savo pramoninėje ar profesionalioje veikloje naudojanti įmonė yra tolesnis naudotojas ir privalo vykdyti tolesnio naudotojo prievoles.

    Taip, nes REACH reglamentas nustato keletą įpareigojimų / prievolių ūkio subjektams pagal REACH reglamentą. Registracijos reikalavimai taikomi tik cheminėms medžiagoms, kurių pagaminama arba importuojama 1 tona ar daugiau per metus (1-as gamintojas / importuotojas (arba registrantas)). Tačiau jeigu cheminė medžiaga gaminama / importuojama mažesniais kiekiais nei 1 tona per metus (1-am registrantui), kiti REACH reglamento reikalavimai vis tiek gali būti taikomi, jei cheminė medžiaga patenka į REACH reglamento taikymo sritį. Reikalavimai, taikytini nepriklausomai nuo kiekio, apima įpareigojimus, susijusius su cheminių medžiagų naudojimu, apribojimais, autorizacija ir saugos informacijos perdavimu tiekimo grandinėje, pvz., nuostatos dėl saugos duomenų lapų.

    Atliekų tvarkymas – atliekų surinkimas, vežimas, paruošimas naudoti, įskaitant pradinį apdorojimą, naudojimas ir šalinimas, šių veiklų organizavimas ir stebėsena, šalinimo vietų vėlesnė priežiūra, įskaitant, kai minėtus veiksmus atlieka prekiautojas atliekomis ar tarpininkas.

    Už pavojingųjų atliekų vežimą atsakingi įmonių darbuotojai turi būti išklausę atliekų tvarkymo specialistų mokymo kursus pagal aplinkos ministro patvirtintas Atliekų tvarkymo specialistų mokymo programas ir gavę jų žinias atitinkamoje atliekų tvarkymo srityje patvirtinantį pažymėjimą. Specialistai, turintys pažymėjimą, privalo ne rečiau kaip kas treji metai tobulinti kompetenciją specialistų mokymo kursuose aplinkos ministro nustatyta tvarka.

    Atliekas vežant Lietuvos Respublikos teritorijoje, privaloma turėti Lydraštį (jis gali būti užpildytas atliekų siuntėjo ar atliekų gavėjo). Šis reikalavimas netaikomas tarpvalstybiniams atliekų vežimams. Tarpvalstybiniams atliekų vežimams taikomi 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1013/2006 dėl atliekų vežimo (OL 2006 L 190, p. 1) ir Atliekų vežimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. D1-207 „Dėl Atliekų tarpvalstybinių vežimų tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimai. 

    Vežamų pavojingųjų atliekų pakuočių, konteinerių dangčiai ir kamščiai turi būti tvirti ir sandarūs, sukonstruoti ir pagaminti taip, kad juos būtų galima saugiai atidaryti ir uždaryti, kad jie laikymo, perkėlimo ar vežimo metu nesutrūktų, neatsilaisvintų, neatsidarytų ir juose esančios medžiagos nepatektų į aplinką.

    Nepavojingųjų atliekų vežėjai dokumentus, susijusius su nepavojingųjų atliekų laikinuoju laikymu, laikymu, surinkimu, vežimu ar apdorojimu turi saugoti ne trumpiau kaip 3 metus.

    Pavojingųjų atliekų vežėjai dokumentus, susijusius su pavojingųjų atliekų laikinuoju laikymu, surinkimu, vežimu ar apdorojimu turi saugoti ne trumpiau kaip 5 metus.

    Pavojingąsias ir (ar) padangų atliekas vežti gali tik įmonės, apdraudusios savo civilinę atsakomybę už žalą, kuri vykdant šią veiklą gali būti padaryta tretiesiems asmenims ir (ar) jų turtui bei aplinkai.

    Pavojingas atliekas ketinančios vežti įmonės turi gauti pavojingų atliekų tvarkymo licenciją. Pavojingų atliekų tvarkymo licencijoje turi būti nurodytos pavojingų atliekų, kurias licencijos turėtojas gali tvarkyti, rūšys ir šių atliekų tvarkymo būdai.

    Atliekas vežanti įmonė vežamas atliekas turi pristatyti į atitinkamus atliekų apdorojimo įrenginius:

    1. žmonių sveikatos priežiūros ir (arba) su ja susijusių mokslinių tyrimų atliekas (atliekų sąrašo kodai 18 01 03*, 18 01 02) – ne vėliau kaip per 24 val. nuo šių atliekų paėmimo iš šių atliekų turėtojo;
    2. gyvūnų sveikatos priežiūros ir (arba) su ja susijusių mokslinių tyrimų atliekas (atliekų sąrašo kodas 18 02 02*) – ne vėliau kaip per 24 val. nuo šių atliekų paėmimo iš šių atliekų turėtojo;
    3. žmonių ar gyvūnų sveikatos priežiūros ir (arba) su ja susijusių mokslinių tyrimų atliekas (atliekų sąrašo kodai 18 01 01, 18 01 04, 18 02 01, 18 02 03) – ne vėliau kaip per 48 val. nuo šių atliekų paėmimo iš šių atliekų turėtojo;
    4. pavojingąsias atliekas (išskyrus 1) ir 2) punktuose nurodytas atliekas) – ne vėliau kaip per 48 val. nuo šių atliekų paėmimo iš šių atliekų turėtojo;
    5. kitas 1) – 4) punktuose nenurodytas atliekas – ne vėliau kaip per 3 dienas nuo šių atliekų paėmimo iš šių atliekų turėtojo.

    Komunalinių atliekų surinkimo paslaugą teikiantys atliekų tvarkytojai ir (ar) komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriai, atsižvelgdami į atitinkamos rūšies atliekų apdorojimo technologijas, periodiškai (bet ne rečiau kaip kartą per metus) informuoja atliekų turėtojus apie atliekų, kurios turi būti surenkamos atskirai, rūšis ir pobūdį, siekiant palengvinti specialų tos rūšies ir pobūdžio atliekų apdorojimą, pateikia atliekų rūšiavimo instrukcijas (sutartyje, interneto tinklalapyje, lankstinukuose ar pan.).

    Komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių rūšiuojamąjį surinkimą vykdanti įmonė privalo sverti surinktas atliekas savivaldybių nurodytoje vietoje, prieš pristatant atliekas į atliekų apdorojimo įrenginius. Savivaldybių nurodytose vietose svarstyklės turi būti metrologiškai patikrintos.

    Fiziniai asmenys, vežantys savo buityje susidarančias atliekas, Lydraščio pildyti neprivalo.

    Baterijų ir akumuliatorių atliekų rūšiavimui, laikinajam laikymui, surinkimui ir vežimui ir apdorojimui taikomi papildomi reikalavimai nustatyti Baterijų ir akumuliatorių bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 625 „Dėl Baterijų ir akumuliatorių bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

    Elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimui, vežimui ir apdorojimui taikomi papildomi reikalavimai nustatyti Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. D1-481 „Dėl Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

    Statybinių atliekų (įskaitant asbesto turinčių statybinių atliekų) rūšiavimui, surinkimui, vežimui ir apdorojimui taikomi papildomi reikalavimai nustatyti Statybinių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-637 „Dėl Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

    Atliekų turėtojas, pats arba per vežėją perdavęs atliekas atitinkamas atliekas apdorojančiai įmonei prekiautojui atliekomis, tarpininkui, privalo turėti atliekų perdavimą patvirtinantį dokumentą (pvz., sąskaitą faktūrą; atliekų perdavimo–priėmimo aktą; atliekų vežimo lydraštį, kuriame turi būti nurodyti perduotų atliekų pavadinimas, atliekų kodas pagal atliekų sąrašą ir svoris, atliekų perdavimo data. Atliekas apdorojanti įmonė, priėmusi atliekas iš atliekų turėtojo, vieną iš šių dokumentų atliekų turėtojui privalo išduoti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu atliekų turėtojas, vadovaudamasis Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. D1-367 „Dėl Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklių patvirtinimo“, vykdo atliekų susidarymo ir (ar) tvarkymo apskaitą naudodamasis Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema (toliau – GPAIS).

    Reikia nurodyti savivaldybę pagal surinkėjo/vežėjo atliekų tvarkymo vietos adresą.

    Taip, kadangi į atliekų tvarkytojų sąvoką įeina atliekų vežėjai, pavojingas atliekas ketinančios vežti įmonės turi gauti pavojingų atliekų tvarkymo licenciją. Pavojingų atliekų tvarkymo licencijoje turi būti nurodytos pavojingų atliekų, kurias licencijos turėtojas gali tvarkyti, rūšys ir šių atliekų tvarkymo būdai.

    Patikrinkite, ar jūsų pasirinktas atliekų vežėjas ir atliekų tvarkytojai yra užregistruoti čia.

    Tarpvalstybiniai atliekų pervežimai Europos Bendrijos viduje, į ją ir iš jos vykdomi vadovaujantis Lietuvos Respublikoje tiesiogiai taikomo 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1013/2006 dėl atliekų vežimo (toliau – Reglamentas) reikalavimais. Šis Reglamentas nustato atliekų vežimo procedūrų ir kontrolės režimą, priklausantį nuo atliekų kilmės, paskirties vietos ir vežimo maršruto, vežamų atliekų tipo ir jų tvarkymo būdo paskirties vietoje.

    Reglamento III ar IIIA, ar IIIB prieduose klasifikuojamos atliekos skirtos naudoti vežimui vadovaujantis šio reglamento 18 straipsnio reikalavimais, t. y., atliekų vežimą organizuojantis asmuo privalo apie kiekvieną atliekų siuntą parengti informacinį dokumentą, nurodytą Reglamento VII priede, turėti tarp atliekų siuntėjo ir atliekų gavėjo pasirašytą sutartį, kurioje nurodyti Reglamente numatyti abiejų šalių įsipareigojimai. Atliekų vežėjas kiekvienos atliekų siuntos vežimo metu turi turėti atliekų siuntėjo parengtą ir pasirašytą informacinį dokumentą.

    Kitais atliekų vežimo atvejais taikoma išankstinio rašytinio pranešimo ir leidimo procedūra pranešėjui (toliau – atliekų siuntėjas) teikiant pranešimą išsiuntimo kompetentingai institucijai. Minėtą pranešimą sudaro užpildyti pranešimo ir judėjimo dokumentai, sutartis tarp atliekų siuntėjo ir gavėjo, atitinkanti Reglamento reikalavimus, finansinė garantija arba lygiavertis draudimas, atliekų vežimo maršrutas ir kita Reglamente nurodyta informacija. Vienu pranešimu apimamas tik vienas atliekų identifikavimo kodas, išskyrus Reglamente numatytus atvejus. Paskirties ir išsiuntimo kompetentingos institucijos per 30 dienų nuo paskirties kompetentingos institucijos patvirtinimo apie pranešimo gavimą raštu priima sprendimą dėl pranešto vežimo – leisti, leisti nustatant sąlygas, prieštarauti.

    Atkreipiame dėmesį, kad vežant Reglamento III arba IIIA klasifikuojamas atliekas, skirtas naudoti iš Europos Bendrijos į Trečiąsias šalis, be aukščiau pateiktų procedūrinių reikalavimų variantų gali būti taikomas draudimas vežti tokias atliekas arba paskirties šalyje pagal taikytinus nacionalinius teisės aktus bus laikomasi kitų kontrolės procedūrų. Minėtų atliekų, skirtų naudoti eksporto į tračiąsias šalis, procedūriniai reikalavimai nustatyti 2007 m. lapkričio 29 d. Komisijos Reglamento (EB) Nr. 1418/2007 dėl tam tikrų reglamento (EB) Nr. 1013/2006 III arba IIIA priede išvardintų naudojimui skirtų atliekų eksporto į tam tikras šalis, kurioms netaikomas EBPO sprendimas dėl atliekų tarpvalstybinio vežimo kontrolės.

    Pažymime, kad nuo 2024 m. liepos 1 d., vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 27 d. įsakymo Nr. D1-207 „Dėl atliekų tarpvalstybinių vežimų tvarkos aprašo patvirtinimo“ 2.1 punktu, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos paskirtas Lietuvos kompetentinga institucija, vykdančia Lietuvos Respublikos siunčiančiosios kompetentingos institucijos, paskirties kompetentingos institucijos, tranzito kompetentingos institucijos ir korespondento funkcijas. Plačiau

    Kiekvienoje savivaldybėje leistinas nemokamai priduoti atliekų kiekis yra skirtingas, todėl rekomenduotina, prieš vežant atliekas, pasidomėti kokį kiekį tam tikrų atliekų galite atvežti nemokamai. Stambiagabaričių atliekų aikštelių sąrašą rasite čia.

    Sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kompostavimas gali sąlygoti augalų kenkėjų plitimą) ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan. Plačiau skaitykite čia.

    Statybines atliekas reikia perduoti tvarkyti turintiems teisę tai daryti atliekų tvarkytojams. Taip pat galite pristatyti į specialias savivaldybių įrengtas atliekų priėmimo ir laikinojo saugojimo aikšteles. Visi, turintys teisę tvarkyti tam tikras atliekas, yra registruojami viešame atliekų tvarkytojų valstybės registre, kuriame galite pažiūrėti ar įmonė turi teisę tvarkyti atliekas.

    Kai nėra nustatytas kaltas (užteršęs sklypą) asmuo, žemės sklypo savininkas turi prievolę jo sklype esančias atliekas išrūšiuoti ir perduoti atliekų tvarkytojui.

    Atliekų turėtojas – atliekų darytojas arba asmuo, turintis atliekų, t.y. užteršto žemės sklypo savininkas, kai nėra nustatytas kaltas asmuo, užteršęs sklypą, atitinka atliekų turėtojo sąvoką, todėl turi prievolę nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype esančias atliekas išrūšiuoti ir perduoti atliekų tvarkytojui.

    Savivaldybės organizuoja komunalinių atliekų tvarkymo sistemas, būtinas jų teritorijose susidarančioms komunalinėms atliekoms tvarkyti, užtikrina tų sistemų funkcionavimą, organizuoja atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris neegzistuoja, tvarkymą ir administruoja komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimą. Tačiau žemės savininkas turi pareigą įgyvendinti teisės aktų nustatytas žemės, miško ir vandenų apsaugos nuo užteršimo, dirvožemio apsaugos nuo erozijos ir nualinimo, aplinkos apsaugos priemones, kad neblogėtų aplinkos ekologinė būklė. Žemės sklypo savininkas privalo tinkamai vykdyti savo pareigas, siekdamas žemės sklypo apsaugos nuo užteršimo atliekomis.

    Jei turite elektros ir elektroninės įrangos atliekų, Jūs galite:

    – kreiptis į VšĮ “Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija”;

    – nuvežti jas į šių atliekų surinkimo aikšteles;

    – platintojai privalo, nereikalaudami papildomai sumokėti, priimti vartotojo atiduodamas elektros ir elektroninės įrangos atliekas tuo atveju, jeigu jos yra tos pačios paskirties kaip platintojo parduodama elektros ir elektroninė įranga;

    – išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos tvarkytojus, kad jie patys išsivežtų nebenaudojamą įrangą.

    Elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis: gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu.

    Didelių gabaritų (DG) atliekų surinkimo aikštelės – tai vietos, kur gyventojai gali atvežti ir nemokamai palikti buityje susidariusias didelių gabaritų, statybos ir griovimo, elektros ir elektroninės įrangos, naudotų padangų, buities pavojingąsias (baterijas, akumuliatorius, transporto priemonių pavojingas atliekas, buitinės chemijos atliekas), biologiškai skaidžias atliekas ir antrines žaliavas. Stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių adresus galite rasti čia.

    Veiklos vykdytojas techninės priežiūros ir remonto veikloje susidariusias atliekas:

    1. turi tvarkyti taip, kad jos nepatektų į aplinką;
    2. privalo rūšiuoti jų susidarymo vietoje;
    3. turi perduoti atliekų tvarkytojams ir turėti atliekų atidavimą pagrindžiančius dokumentus;
    4. tvarkydamas komunalines atliekas privalo naudotis savivaldybių organizuojamomis atliekų tvarkymo sistemomis ir rūšiuoti atliekas savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka.

    Veiklos vykdytojas privalo rūšiuoti, laikinai laikyti, supakuoti vežimui pavojingąsias atliekas taip, kad jos nekeltų pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai:

    1. pavojingosios atliekos turi būti rūšiuojamos pagal atskiras rūšis ir laikinai laikomos sandariuose, atspariuose laikomoms medžiagoms konteineriuose ar pakuotėse;
    2. visi laikinai laikomų, supakuotų vežimui pavojingųjų atliekų konteineriai ar pakuotės turi būti paženklinti;
    3. pavojingųjų atliekų ženklinimo etiketė turi būti parengta pagal Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus, joje pateikta informacija turi būti aiškiai matoma ir atspari aplinkos poveikiui;
    4. pakuotės, konteineriai turi būti sukonstruoti ir pagaminti taip, kad juose esančios pavojingosios atliekos negalėtų išsipilti, išsibarstyti, išgaruoti ar kitaip patekti į aplinką;
    5. pakuočių, konteinerių medžiagos turi būti atsparios juose supakuotų pavojingųjų atliekų ir atskirų jų komponentų poveikiui ir nereaguoti su šiomis atliekomis ar jų komponentais;
    6. pakuočių, konteinerių dangčiai ir kamščiai turi būti tvirti ir sandarūs, sukonstruoti ir pagaminti taip, kad juos būtų galima saugiai atidaryti ir uždaryti, laikymo, perkėlimo ar vežimo metu nesutrūktų, neatsilaisvintų ir neatsidarytų ir juose esančios medžiagos nepatektų į aplinką;
    7. perduodant pavojingąsias atliekas vežėjui, būtina Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka pildyti pavojingųjų atliekų lydraštį.

    Plačiau galite skaityti čia.

    Gyventojams pavojingas atliekas patogiausia priduoti į regioninių atliekų tvarkymo centrų didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles (tam tikras kiekis priimamas nemokamai, už viršijantį gali tekti susimokėti). Taip pat, pavojingas atliekas galima perduoti pavojingų atliekų tvarkytojams, kuriuos galite rasti šiame sąraše.

             Vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo (toliau – Įstatymas)  4 straipsnio 1 dalies nuostatomis, atliekų turėtojas šio Įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka turi atliekas perduoti atliekų tvarkytojams arba gali tvarkyti atliekas pats. Atliekos tvarkomos aplinkos ministro patvirtintose Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka. Komunalinės atliekos tvarkomos savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka. Atliekų turėtojas pagal sudarytą rašytinės formos sutartį dėl atliekų naudojimo ir (ar) šalinimo atliekas perduoda atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti atliekas, išskyrus komunalinių atliekų perdavimą vadovaujantis šio Įstatymo 301 straipsniu. Atliekų turėtojas, kuris perdavė atliekas atliekų tvarkytojui (tvarkytojams), privalo turėti galutinį atliekų sutvarkymą patvirtinantį dokumentą, išskyrus komunalinių atliekų perdavimą vadovaujantis šio Įstatymo 301 straipsniu.

    Pažymėtina, kad, vadovaujantis Atliekų tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“. Šių taisyklių 18 punkte nustatyta, kad pavojingąsias atliekas šių atliekų susidarymo vietoje iki jų surinkimo galima laikinai laikyti ne ilgiau kaip šešis mėnesius, o nepavojingąsias atliekas – ne ilgiau kaip vienerius metus.

            Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Įstatymo 4 straipsnio 13 dalį neturintis teisės pats apdoroti atliekas asmuo, kuris apdorojo atliekas arba kuris perdavė atliekas šio straipsnio 9 dalyje nurodytiems subjektams neturėdamas teisėtą atliekų perdavimą patvirtinančio dokumento, laikomas apdorojusiu atliekas neturint tam teisės.

    Statybinių atliekų susidarymo ir tvarkymo planavimo, apskaitos ir tvarkymo statybvietėje, statybinių atliekų smulkinimo mobilia įranga statybvietėje, neapdorotų statybinių atliekų sunaudojimo, statybinių atliekų vežimo, naudojimo ir šalinimo, asbesto turinčių statybinių atliekų tvarkymo reikalavimus nustato Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1 -637„Dėl statybinių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės) (Suvestinė redakcija nuo 2018-07-01). 

    Vadovaujantis Taisyklių IV ir V skyrių reikalavimais, statybvietėje susidarančios nepavojingos inertinės statybinės atliekos gali būti smulkinamos mobilia įranga, kai smulkinamos toje statybvietėje susidariusios nepavojingos inertinės statybinės atliekos ir kai jų smulkinimas numatytas statinio statybos ar griovimo projekte. Neapdorotos nepavojingos statybinės atliekos gali būti sunaudojamos statybvietėje, kurioje šios atliekos susidaro, tuo atveju, kai jų sunaudojimas numatytas statinio projekte kaip užpildas ar konstrukcinė medžiaga – inertinių atliekų (betonas, plytos, čerpės, keramika ir kt.) frakcija, kurios dalelių dydis ne didesnis kaip 150 mm ir mechaninis atsparumas tenkina konstrukcijai (užpildui) nustatytus reikalavimus, laikiniems keliams statybvietėje tiesti, gruntas.

     

    Asbesto turinčios atliekos (pavyzdžiui, šiferis) yra laikomos pavojingomis, tad gyventojai, turintys tokių atliekų, jas turi perduoti atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas. Vienas iš variantų - nuvežti šias atliekas į savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Šiuo metu Lietuvoje veikia 98 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

    Kitas variantas: pagal Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. D1-857 „Dėl Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų patvirtinimo“ (toliau – Minimalūs reikalavimai), 35 punktą atiduoti jas atliekų tvarkytojams, jiems surenkant atliekas apvažiuojant atliekų turėtojus. Vadovaujantis Minimalių reikalavimų 36.2 papunkčiu savivaldybės turi užtikrinti didelių gabaritų atliekų, įskaitant pavojingąsias atliekas (t. y. šiuo atveju – asbesto turinčių gaminių atliekas), surinkimą apvažiuojant ne mažiau, kaip 2 kartus per metus neimant papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą. Pagal šių reikalavimų 36.1 papunktį atliekų tvarkytojas ir (ar) savivaldybė, ir (ar) komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius reguliariai turi informuoti atliekų turėtoją (ar jo atstovą) apie datą, laiką ir vietą, kai bus surenkamos buityje susidariusios didelių gabaritų komunalinės atliekos, įskaitant pavojingąsias atliekas. Vadovaujantis Minimalių reikalavimų 36.3 papunkčio nuostatomis atliekų turėtojui kreipusis (žodžiu, raštu) dėl buityje susidariusių didelių gabaritų komunalinių atliekų surinkimo papildomos paslaugos, atliekų tvarkytojas privalo tokią paslaugą suteikti už papildomą mokestį ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kreipimosi dienos, apie tai iš anksto informuodamas besikreipiantį atliekų turėtoją.

    Tvarką skaitykite paspaudę čia.

    Aplinkosauginius reikalavimus transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui reglamentuoja Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro 2007-07-13 įsakymu Nr. D1-405 patvirtintas Aplinkos apsaugos reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui aprašas. Šio įsakymo 5 punktu nustatyta, kad asmenys, kurie atlieka savo transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą ir neteikia transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų kitiems asmenims privalo:

    1. Neteršti aplinkos ir vadovautis Atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Atliekų tvarkymo taisyklės), nurodytais reikalavimais;
    2. Transporto priemonių eksploatacijai netinkamus naudoti skysčius (išskyrus vandenį) tvarkyti kaip pavojingąsias atliekas. Šiuos skysčius draudžiama išpilti į aplinką ar nuotakyną;
    3. Turėti dokumentą, patvirtinantį transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto atliekų perdavimą atliekas apdorojančiai įmonei (pvz., sąskaitą faktūrą, atliekų perdavimo – priėmimo aktą, kuriuose nurodyti perduotų atliekų rūšis, atliekų kodas ir svoris, atliekų perdavimo data) ir saugoti nepavojingųjų atliekų perdavimo dokumentus – ne trumpiau kaip trejus metus, o pavojingųjų atliekų perdavimo dokumentus – ne trumpiau kaip penkerius metus.

    Vertėtų paminėti, jog svarbiausia, kad asmenys, atliekantys savo transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą nepažeistų kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų.

    Šia padangas reikia priduoti licencijuotiems tokių atliekų tvarkytojams prieš tai patikrinus ar tvarkytojas gali tvarkyti atliekas. Tai padaryti galite šiame registre suvedus atliekų tvarkytojo duomenis.

    Pasibaigusio galiojimo vaistus galima priduoti bet kurioje vaistinėje. Senus vaistus draudžiama išmesti į bendrų atliekų konteinerius.

    Panaudoti ryškalai ir fiksažas yra pavojingos atliekos, tad išpilti jas į kanalizaciją ar išmesti į buitinių atliekų konteinerį draudžiama. Šiuo skysčius reikia priduoti pas licencijuotą tokių atliekų tvarkytoją arba stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Aikštelių sąrašas čia.

    Naudotas padangas nemokamai iš gyventojų iki 5 vnt. (priklausomai nuo savivaldybės) priima regioninių atliekų tvarkymo centrų didžiųjų atliekų surinkimo aiktelės. Nemokamai privalo priimti autoservisai, jeigu juose keičiate padangas.

    Atliekų tvarkytojų sąrašą galtie rasti čia.

    Įrodančius dokumentus turi teisę išrašyti tie gaminių ir (ar) pakuočių atliekų naudotojai (perdirbėjai), gaminių ir (ar) pakuočių atliekų eksportuotojai, gaminių ir (ar) pakuočių atliekų surinkėjai ir (ar) atliekų tvarkytojai, apdorojantys surinktas mišrias komunalines atliekas, atskiriant gaminių ir (ar) pakuotės atliekas su tikslu jas perdirbti ir (arba) kitaip panaudoti, kurie vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. 184 „Dėl turinčių teisę išrašyti gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus atliekų tvarkytojų sąrašo sudarymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ yra įrašyti į Gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus turinčių teisę išrašyti atliekų tvarkytojų sąrašą (toliau – Atliekų tvarkytojų sąrašas).
    Sąrašą rasite čia.

    Darbo vietoje privaloma turėti absorbentų komplektus ar kitas priemones, leidžiančias absorbuoti, neutralizuoti ne mažiau kaip 0,01 m³ bet kuriai transporto priemonei eksploatuoti naudojamo skysčio (išskyrus neužterštą vandenį) ir ne mažiau kaip 0,1 m³ naftos produktų. 

    Kiti aplinkosaugos reikalavimai, susiję su transporto priemonių remontu atmintinėje.

    Pavojingųjų atliekų ženklinimo etiketės formą galite atsisiųsti čia.

    Gyventojų ir ūkio subjektų naudojimui sukurtas elektroninis įrankis, kuriuo naudojantis galima lengvai ir greitai surasti informaciją apie teisingą pavojingų atliekų rūšiavimą ir tolimesnį tinkamą tokių atliekų tvarkymą.

    Fotoaparatų juosteles draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Jas reikia priduoti licencijuotam tokių atliekų tvarkytojui arba stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Aikštelių sąrašą rasite čia.

    Atliekas naudojančių ar šalinančių įmonių, kurios privalo turėti leidimą pagal šio Įstatymo 6 straipsnyje nustatytus reikalavimus, išskyrus nuotekų dumblo apdorojimą vykdančias savivaldybės valdomas įmones, šio straipsnio 1 dalyje nustatytų prievolių įvykdymas užtikrinamas galiojančia laidavimo draudimo sutartimi ir (arba) banko garantija, ir (arba) maksimaliąja hipoteka.

    Straipsnio 1 dalis: atliekas naudojanti ar šalinanti įmonė privalo nutraukti atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą taip, kad jos nutraukimo metu ir vėliau neatsirastų neigiamas poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai. Jeigu įmonė nori ar privalo nutraukti atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą, įmonė privalo sutvarkyti atliekas, uždaryti ir sutvarkyti atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginius, prižiūrėti juos po jų uždarymo, išvalyti užterštą gruntą ir dirvožemį, įgyvendinti kitas šio Įstatymo 10 straipsnyje nurodytame atliekų naudojimo ar šalinimo techniniame reglamente išdėstytame atliekų naudojimo ar šalinimo veiklos nutraukimo plane nurodytas priemones, užtikrinančias aplinkos apsaugą ir visuomenės sveikatos saugą.

    Skaitykite: atliekas naudojančių ar šalinančių įmonių prievolių įvykdymo užtikrinimo tvarkos aprašas.

     

    Projektuojant buitinių nuotekų valymo įrenginius, turi būti užtikrinamas faktinę/prognozinę situaciją atitinkantis nuotekų valymo įrenginio projektinis našumas, bet ne mažesnis kaip: vienbučiam namui – paros apkrovimas teršalais 4 GE, valandinis nuotekų debitas – 180 l/h, paros nuotekų debitas – 0,8 m3/d; dviejų ar daugiau butų namui ar gyvenamųjų namų kvartalui iki 100 GE – paros apkrovimas teršalais – 3,0 GE kiekvienam butui, valandinis nuotekų debitas po 100 l/h kiekvienam butui, paros nuotekų debitas po 0,5 m3/d kiekvienam butui.

    Asmuo, norintis naudoti apdorotą dumblą žemės ūkyje, energiniams augalams, žaliavinėms medžių ir krūmų plantacijoms, plantaciniams miško želdiniams ar žėliniams, auginamiems buvusiose žemės ūkio naudmenose, tręšti, turi pateikti tręšimo planą Aplinkos apsaugos agentūrai raštu ar elektroniniu paštu derinti. Tręšimo plano rengėjas, atsižvelgdamas į planuojamo naudoti apdoroto dumblo ir dirvožemio tyrimų rezultatus, vietovės specifiką bei į planuojamą panaudoti apdoroto dumblo kiekį ir periodiškumą, nustato tręšimo plano galiojimo terminą. Aplinkos apsaugos agentūra, atsižvelgdama į numatomą poveikį aplinkai, turi teisę pakeisti tręšimo plano galiojimo terminą. Tręšimo plano galiojimo terminas gali būti ne ilgesnis kaip 10 metų. Tręšimo plane turi būti ši informacija:

    1. dokumento, suteikiančio teisę naudoti žemės sklypą, kopija (nuosavybės dokumentas, žemės valdymą patikėjimo teise patvirtinantis dokumentas, nuomos sutartis ar pan.);
    2. žemės sklypo planas ir sklypo vietą aprašantys duomenys (adresas, plotas, kadastrinis numeris ir kita) su pažymėtomis teritorijomis, kurioms taikomi papildomi aplinkosauginiai reikalavimai ir (ar) apribojimai (apsauginės zonos ir juostos (pvz., sanitarinės apsaugos zonos (toliau – SAZ), požeminio vandens vandenviečių apsaugos zonos, vandenviečių apsaugos zonų juostos, paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos ar kt.) bei bendras situacijos planas su pažymėtomis gyvenamosiomis teritorijomis, gyvenamųjų valdų ribomis, registruotais gręžiniais, skirtais individualiam apsirūpinimui geriamuoju vandeniu, ir kitais registruotais vandens ėmimo įrenginiais, vandens telkiniais, keliais, socialine infrastruktūra, saugomomis teritorijomis, ar kitais objektais, kuriems apdoroto dumblo naudojimas gali turėti neigiamą poveikį. Situacijos plano ribos turi apimti ne mažiau kaip 500 metrų nuo dumblo naudojimo vietos ribos;
    3. sklypo dirvožemio tyrimų duomenys (pagal Reikalavimų VIII skyriaus nuostatas);
    4. informacija apie paskutinį apdoroto dumblo naudojimą sklype (data, panaudoto apdoroto dumblo kiekis, apdoroto dumblo kokybė, dumblo turėtojas);
    5. apskaičiuotos leistinos biogeninių medžiagų ir sunkiųjų metalų įterpimo normos (vienkartinės, metinės ir visam tręšimo plano galiojimo periodui, atsižvelgiant į tręšimui naudojamo apdoroto dumblo įsigijimo ir naudojimo periodiškumą);
    6. pdoroto dumblo laikymo numatomame tręšti lauke vietos (pažymėtos sklypo plane), nurodant apdoroto dumblo laikymo lauko kaupuose periodus;
    7. sklypo naudojimo paskirtis, numatomi auginti augalai, energiniai augalai, žaliavinės medžių ir krūmų plantacijos, plantaciniai miško želdiniai ar žėliniai, auginami buvusiose žemės ūkio naudmenose, jų rūšinė sudėtis;
    8. dirvožemio tyrimo periodiškumas (jei vadovaujantis Reikalavimų VIII skyriaus nuostatomis reikalingi pakartotiniai dirvožemio tyrimai).

    Energinių augalų, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijų, plantacinių miško želdinių ar žėlinių, auginamų buvusiose žemės ūkio naudmenose, tręšimo plane turi būti šie papildomi duomenys:

    1. bendrą sklypo geologinę situaciją atspindintis geologinis pjūvis su aprašytomis hidrogeologinėmis sąlygomis;
    2. planuojamo panaudoti apdoroto dumblo kiekis, kokybė, apdoroto dumblo transportavimo, panaudojimo (skleidimo, įterpimo) būdas, periodiškumas;
    3. įveisimo aprašymas (rūšinė sudėtis, tankumas), auginimo laikas, biomasės gamybos ir panaudojimo aprašymas;
    4. apdoroto dumblo skleidimo tolygumo, apdoroto dumblo ir biomasės kokybės kontrolės sistema;
    5. drenažinio vandens ir dirvožemio monitoringo programa. Drenažiniam monitoringui parenkamos melioracijos sistemos, kurių visas drenažinio vandens surinkimo plotas patenka į vieno dumblo naudotojo naudojamą tręšiamą lauką. Jei tręšiamas laukas šios sąlygos neatitinka, turi būti vykdomas poveikio požeminiam vandeniui monitoringas. Drenažinio vandens ir dirvožemio monitoringo programoje turi būti nurodyti stebimi rodikliai: sunkieji metalai, azotas (N ir NH4), bendras fosforas;
    6. jei veisiami plantaciniai miško želdiniai ar žėliniai, – valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos patvirtintas miško želdinimo ir žėlimo projektas, atitinkantis Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus.

    Dumblo naudotojas ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki numatomo tręšimo privalo apie tai raštu arba elektroniniu paštu informuoti Aplinkos apsaugos departamentą ir savivaldybę, kurios teritorijoje bus tręšiama. Teikiamoje informacijoje turi būti nurodyta: tręšimo vieta, laikas, dumblo turėtojas, dumblo kiekis.

         Pagrindinius aplinkosaugos reikalavimus nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos nustato Nuotekų tvarkymo reglamentas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Reglamentas). Nors konkretaus reikalavimo įpareigojančio įsirengti riebalų gaudyklę Reglamente nėra, tačiau išleidžiant nuotekas į nuotakyną privaloma laikytis Reglamente nustatytų bendrųjų reikalavimų nuotekų tvarkymui.

    Pagal Reglamento 14 punktą vandens naudotojai ar abonentai į gamtinę aplinką ar į nuotakyną išleidžiantys nuotekas, kuriose yra pavojingų medžiagų, privalo laikytis šio Reglamento 1 ir/ar 2 prieduose bei kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų šioms medžiagoms išleisti (atitinkamai DLK į aplinką arba DLK į nuotakyną) nepriklausomai nuo išleidžiamų nuotekų kiekio, išskyrus šiame Reglamente numatytas išimtis. Reglamento 16 punkte nustatyta, kad leidime nuotekoms išleisti ar nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo sutartyje normatyvai (LT, LK) konkrečios pavojingos medžiagos išleidimui nustatomi (medžiagos išleidimas reglamentuojamas), jeigu 2 priede nurodytos pavojingos medžiagos koncentracija (didžiausia momentinė arba paros mėginio koncentracija) nuotekose didesnė už šio Reglamento 2 priede nustatytą ribinę koncentraciją (atitinkamai išleidimui į gamtinę aplinką arba į nuotakyną). 2 priede nenurodytų pavojingų medžiagų bei pavojingų medžiagų, kurioms nenustatytos ribinės koncentracijos, išleidimas turi būti reglamentuojamas, jeigu jų koncentracija nuotekose viršija taikomo laboratorinės kontrolės metodo aptikimo ribą. 

    Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, kad planuojant maisto pramonės nuotekas išleisti į miesto nuotekų surinkimo sistemą (toliau – nuotakynas), būtina kreiptis į šios sistemos valdytoją ir sudaryti nuotekų tvarkymo sutartį, kurioje nuotekų sistemos valdytojas turi teisę nustatyti reikalavimus į nuotakyną priimamoms nuotekoms.

    Papildomai pažymime, kad vadovaujantis Statybos techninio reglamento STR 2.02.05:2004 „Nuotekų valyklos. Pagrindinės nuostatos“, patvirtinto Lietuvos Respublikos  aplinkos ministro 2004 m. liepos 8 d. įsakymu Nr. D1 – 376 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.02.05:2004 „Nuotekų valyklos. Pagrindinės nuostatos“ patvirtinimo“ 34 punkto reikalavimais. iš visuomeninio maitinimo ir panašių įmonių išleidžiamose nuotekose esantys riebalai turi būti išskiriami tose įmonėse riebalų (alyvos) skirtuvuose. Reglamentas privalomas visiems statybos dalyviams, viešojo administravimo subjektams, inžinerinių tinklų bei susisiekimo komunikacijų savininkams (ar naudotojams), kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, susijusiems su šia veikla.

    Atsižvelgiant į tai, kad paviršinių nuotekų iš sklypo nuvedimo reikalavimai nustatyti statybą reglamentuojančiuose teisės aktuose, dėl pažeidimų ir kontrolės  siūlome kreiptis į vietos savivaldybės administraciją arba Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos.

    Papildomai pažymime, kad pagal statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ IV skyriaus nuostatas, jei sklypas yra teritorijoje, kurioje yra komunalinis ar vietinis lietaus nuotakynas, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į šį nuotakyną nuotekų išleistuvu (-ais). Sklypo viduje paviršinės nuotekos nuvedamos į išleistuvą sklypo lietaus nuotakynu ar sklypo reljefo paviršiumi, latakais ir pan. Kai nėra komunalinio ar vietinio lietaus nuotakyno, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į griovius, kanalus arba reljefo paviršiumi į atvirus vandens telkinius ir pan. Draudžiama nuvesti paviršines nuotekas reljefo paviršiumi į gretimus sklypus.

    Atkreipiame dėmesį, kad aplinkosaugos reikalavimus paviršinių nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui, siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos nustato Paviršinių nuotekų reglamentas (toliau - Reglamentas), patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“. Reglamento 19 punktas nustato, kad paviršinės nuotekos, atskiromis surinkimo sistemomis surenkamos nuo teritorijų, kuriose nėra taršos pavojingosiomismedžiagomis šaltinių (pvz., parkai, pėsčiųjų zonos, žaidimų aikštelės, pastatų stogai ir pan.), gali būti išleidžiamos į aplinką be valymo, apskaitos ir kokybės kontrolės. Į dirbtinius nepratekamus vandens telkinius šias nuotekas galima išleisti, jeigu užtikrinama, kad nuotekų priimtuvas nepersipildys ir nebus užtvindytos gretimos teritorijos.

    Nuotekų tvarkymo informacinė sistema (NTIS) – Aplinkos ministerijos sukurtas įrankis, kuris skirtas užtikrinti individualių nuotekų tvarkymo sistemų (toliau – INTS) apskaitą ir jų naudojimo kontrolę, optimizuoti Europos Komisijai reikalingų duomenų apie individualiai tvarkomas nuotekas surinkimą ir pateikimą. Plačiau

    Visus nuotekų įrenginių montuotojams (įrengėjams) aktualius klausimus ir atsakymus rasite čia.

    Informuojame, kad 2006 m. gegužės 17 d. Lietuvos respublikos aplinkos ministro įsakymas Nr. D1-236 „Dėl nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“ nustato pagrindinius aplinkosaugos reikalavimus nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos. Šio Reglamento nuostatos taikomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, planuojantiems išleisti arba išleidžiantiems nuotekas į gamtinę aplinką arba į kitiems asmenims priklausančias nuotekų tvarkymo sistemas, taip pat institucijoms, išduodančioms sąlygas objektų, susijusių su nuotekų išleidimu, projektavimui, išduodančioms leidimus nuotekų išleidimui, vertinančioms planuojamų išleisti arba išleidžiamų nuotekų poveikį aplinkai ir kitaip reguliuojančioms nuotekų išleidimą.

          Į gamtinę aplinką išleidžiamos nuotekos turi atitikti 1 lentelėje nurodytas sąlygas

     

    1 lentelė. Bendrieji reikalavimai į gamtinę aplinką išleidžiamoms nuotekoms

     

    Parametras

    Matavimo vienetas

    Ribinė vertė3

    Maksimali temperatūra

    °C

    ne didesnė kaip 301

    pH2

    -

    6,5–8,5

    Mineralizacija

    g/l

    ne didesnė kaip 2

    Nuotekos negali būti toksiškos 4

     

    Pastabos:

    Jeigu dėl išleidžiamų nuotekų temperatūros bus pažeidžiami kitų teisės aktų reikalavimai ir/arba nuotekose yra lakiųjų medžiagų, gali būti reikalaujama išleisti žemesnės temperatūros nuotekas.

    Turėtų būti stebima ilgesnį laiką pvz., 14 dienų. Momentinės pH vertės 4÷6,4 ir 8,4÷10 leistinos, jei jų trukmė per vieną valandą neviršija 6 min. (10 % laiko).

    Vertės, kurių reikia laikytis, jeigu kituose teisės aktuose nenustatyti griežtesni reikalavimai.

    Nuotekos laikomos toksiškomis, kai po 48 valandų sąveikos pasiekiamas 50 % Daphnia magna atsako lygis, atliekant tyrimą pagal standartą LST EN ISO 6341 (Vandens kokybė. Daphnia magna Straus (Cladocera, Crustacea) judrumo slopinimo nustatymas. Ūminio toksiškumo tyrimas).

    Punkto pakeitimai:

    Nr. D1-734, 2020-12-03, paskelbta TAR 2020-12-03, i. k. 2020-26008

     

        Kokios medžiagos turi būti tiriamos nuotekų mėginyje nurodome lentelėje, priklausomai kada įrengti iki 5 m3/d individualūs nuotekų valymo įrenginiai:

     

    Nuotekose tiriamos šios medžiagos:

     

    Biologinio valymo įrenginiams iki 5 m3/d

    Išvalytose nuotekose tiriamas parametras

    Iki 2019 m. lapkričio 1 d. įrengti individualūs nuotekų valymo įrenginiai

    Po 2019 m. lapkričio 1 d. įrengti individualūs nuotekų valymo įrenginiai

    Nuo 2030 m. tiriami parametrai visuose įrenginiuose

    Biocheminio deguonies suvartojimo (BDS7)

    Ѵ

    Ѵ

    Ѵ

    Skendinčių medžiagų koncentracijos normos

     

     

      Ѵ*

     

    Ѵ

    Bendrojo azoto  (N) koncentracija

     

    Ѵ

    Ѵ

    Bendrojo fosforo (P) koncentracija

     

    Ѵ

    Ѵ

     

    Čia aktualus Reglamento pakeitimas

     https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/53324cd0c2d811e8bf37fd1541d65f38,  ( iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos įrengtiems valymo įrenginiams, valantiems iki 5 m3/d nuotekų, šio įsakymo nuostatos taikomos nuo 2030 m. sausio 1 d.

        Į gamtinę aplinką išleidžiamų buitinių, komunalinių ir gamybinių nuotekų užterštumo normos:

     

    Parametrai

    Aglomeracijos (išleidžiamų nuotekų kiekis/taršos šaltinio) dydis

    Matavimo vienetas

    Vidutinio paros mėginio1 DLK (didžiausias išvalymo laipsnis)9

    Momentinė DLK (didžiausias išvalymo laipsnis)9

    Vidutinė metinė DLK (didžiausias išvalymo laipsnis)9

    Minimalus išvalymo efektyvumas, procentais2

    Biocheminis deguonies suvartojimas BDS5/BDS73

    < 5 m3/d

    mg/l O2

    -

    35/40

    25/29

    -

    > 5  m3/d

    <2000 GE

    mg/l O2

    -

    30/34(15/17)

    20/23(10/12)

    -

    2000–10000 GE

    mg/l O2

    25/29(10/12)

    -

    nustatoma individualiai6

    90

    > 10 000 GE

    mg/l O2

    15/17 (8/10)

    -

    nustatoma individualiai6

    90

    ChDS

    daugiau kaip 2000 GE

    mg/l O2

    125

    -

    -

    75

    Skendinčios medžiagos

    < 5 m3/d

    mg/l

    -

    50

    -

    -

    > 5  m3/d

    <2000 GE

    mg/l

    -

    40

    30

    -

    >2000 GE

    mg/l

    25

    30

    25

    90

     

    < 5 m3/d

    mgP/l

    -

    5

    -

    -

    Bendras fosforas

    > 5 m3/d

    < 10 000 GE

    mgP/l

    -

    *

    7

    80

    10 000–100 000 GE

    mgP/l

    -

    *

    2 (1)

    >100 000 GE

    mgP/l

    -

    *

    1 (0,5)

     

    < 5 m3/d

    mgN/l

    -

    25

    -

    -

    Bendras azotas 4,5

    > 5 m3/d

    < 10 000 GE

    mgN/l

    -

    *

    20 8

    80

    10 000–100 000 GE

    mgN/l

    -

    *

    15 (10)

    > 100 000 GE

    mgN/1

    -

    *

    10 (10)

             

     

    Pastabos:

    Teršalo koncentracija vidutiniame paros (proporcingame srautui arba laikui) mėginyje.

    Nuotekų valymo efektyvumas = ((atitekančių teršalų kiekis – išleidžiamų teršalų kiekis) / atitekančių teršalų kiekis) * 100.

    Į leidimą, projektavimo sąlygas ar pan. turi būti įrašomas normatyvas pagal BDS7. Perskaičiuojant BDS5 į BDS7, taikoma formulė: BDS7 = 1,15 x BDS5.

    Bendras azotas – Kjeldalio azotas (organinis ir amoniakinis azotas), prie kurio pridedamas nitritų ir nitratų azotas.

    Bendrąjį azotą taip pat galima kontroliuoti pagal dienos vidurkį. Šiuo atveju dienos vidurkis negali būti didesnis kaip 20 mg/l, kai nuotekų temperatūra yra 12 °C arba aukštesnė (taikoma tik vertinant valymo įrenginių atitiktį ES reikalavimams (teikiant ataskaitas ES).

    Vidutinė metinė koncentracija nustatoma pagal objekto faktines galimybes, bet negali būti didesnė už vidutinio paros mėginio DLK.

    7  Kai pagal 11 punkto nuostatas turi būti atliekamas poveikio priimtuvui vertinimas ir apskaičiuota leistina nuotekų užterštumo bendruoju fosforu vidutinė metinė koncentracija, kuriai esant nebūtų viršijamas leistinas poveikis paviršiniam vandens telkiniui, yra mažesnė arba lygi 2 mg/l, – LK nustatoma lygi 2 mg/l; kai apskaičiuota koncentracija nuo 2 iki 4 mg/l, – LK nustatoma pagal skaičiavimo rezultatus; kai apskaičiuota koncentracija didesnė už 4 mg/l, – LK nustatoma lygi 4 mg/l. Kai pagal 11 punkto nuostatas poveikio priimtuvui vertinimas neatliekamas, – LK nustatoma lygi 4 mg/l.

    8  Kai pagal 11 punkto nuostatas turi būti atliekamas poveikio priimtuvui vertinimas ir apskaičiuota leistina nuotekų užterštumo bendruoju azotu vidutinė metinė koncentracija, kuriai esant nebūtų viršijamas leistinas poveikis paviršiniam vandens telkiniui, yra mažesnė arba lygi 20 mg/l, – LK nustatoma lygi 20 mg/l; kai apskaičiuota koncentracija nuo 20 iki 25 mg/l, – LK nustatoma pagal skaičiavimo rezultatus; kai apskaičiuota koncentracija didesnė už 25 mg/l, – LK nustatoma lygi 25 mg/l. Kai pagal 11 punkto nuostatas poveikio priimtuvui vertinimas neatliekamas, – LK nustatoma lygi 25 mg/l.

    9 Mažiausia galima LK vertė, t. y. LK buitinių, komunalinių ir gamybinių nuotekų išleidimui negali būti griežtesnė už skliausteliuose nurodytą vertę.

    * Maksimali momentinė koncentracija gali būti nustatoma 4 kartus didesnė už vidutinę metinę DLK.

    Punkto pakeitimai:

    Nr. D1-847, 2018-09-25, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15266

    TAR pastaba. įrenginiams, kurių eksploatavimui iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos išduoti Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimai arba Taršos leidimai, 29 punkto nuostatos taikomos nuo 2027 m. gruodžio 31 d.

    Nr. D1-734, 2020-12-03, paskelbta TAR 2020-12-03, i. k. 2020-26008

    Dėl reikalavimų  nuotekų valymo ir (arba) kaupimo įrenginių, tokių kaip nuotekų kaupimo rezervuarų, septikų, biologinio nuotekų valymo įrenginių įrengimo, eksploatavimo, kontrolės ir informacijos teikimo nustato Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašas (toliau – Aprašas), patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. D1-18 „Dėl Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“. Aprašu privalo vadovautis asmenys, išduodantys statybą leidžiančius dokumentus, vykdantys valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę, ir nuotekų valymo ir (arba) kaupimo įrenginius įrengiantys ir (arba) prižiūrintys, eksploatuojantys asmenys. Pagal aprašo 4 punktą nuotekų kaupimo rezervuarai, septikai, biologinio nuotekų valymo įrenginiai, kaip atskirosios ar grupinės nuotekų tvarkymo sistemos, turi būti planuojami ir įrengiami vadovaujantis Nuotekų tvarkymo reglamente nustatytais principais ir atsižvelgiant į savivaldybių tarybų patvirtintuose geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros planuose nustatytus sprendinius, aglomeracijų ribas.

                Atkreipiame dėmesį į Aprašo 6 punktą, kuriame nurodyta, kad turi būti įrengiami tik sandarūs, uždari gamykliniai nuotėkų kaupimo rezervuarai ir tik tais atvejais, kai nėra galimybės įrengti biologinio nuotėkų valymo įrenginio ir kai yra galimybės šiuos rezervuarus tinkamai eksploatuoti, užtikrinti sukauptų nuotėkų transportavimą ir sutvarkymą. Naujai įrengiamų nuotekų kaupimo rezervuarų minimalus tūris turi būti toks, kad sutalpintų per 7 kalendorines dienas objekte susidarančias nuotekas. Aprašo 16 punktas nurodo, kad nuotekos iš nuotekų kaupimo rezervuarų negali patekti į gamtinę aplinką.

               Papildomai pažymime, kad pagrindinius aplinkosaugos reikalavimus nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos nustato Nuotekų tvarkymo reglamentas (toliau – Reglamentas), patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“. Reglamento nuostatos taikomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, planuojantiems išleisti arba išleidžiantiems nuotekas į gamtinę aplinką arba į kitiems asmenims priklausančias nuotekų tvarkymo sistemas. Vadovaujantis Reglamento 6 p., prieš išleidžiant į gamtinę aplinką, nuotekos turi būti tvarkomos reikalavimus atitinkančiose centralizuotose, atskirosiose arba grupinėse nuotekų tvarkymo sistemose. Reglamento 10 punkte nustatyta, kad nuotekų išleidimo į aplinką vietos turi būti parenkamos taip, kad jų neigiamas poveikis aplinkai būtų kiek įmanoma mažesnis (pvz., užtikrinant mažiausią geriamojo vandens šaltinių teršimo pavojų, pasirenkant mažiausiai jautrų poveikiui nuotekų priimtuvą (prioriteto tvarka: upės, kanalai, infiltracija į gruntą, tvenkiniai, dirbtiniai nepratekami vandens telkiniai), nuotekų išleidimą numatant kiek įmanoma toliau nuo kitų vandens išteklių naudotojų, rekreacijai skirtų bei kitų žmonių buvimo vietų).

              Atkreiptinas dėmesys, kadpagal Reglamento 29 punkto reikalavimus, į gamtinę aplinką išleidžiamų buitinių, komunalinių ir gamybinių nuotekų užterštumas negali viršyti Reglamento 2 lentelėje nurodytų didžiausių leistinų koncentracijų. Taip pat išleidžiamos komunalinės ir buitinės nuotekos turi atitikti kitus Reglamento III skyriuje nurodytus bendruosius reikalavimus.

              Įvertinant tai kas yra išdėstyta aukščiau,  teikiame nuomonę, kad buitines nuotekas kaupti ibc konteineryje, lauke namų valdoje (vasaros sezonui), kurios po to būtų išvežamos yra draudžiama, privalo būti įrengti gamykliniai nuotekų kaupimo rezervuarai.

    Atsakymus apie Nuotekų tvarkymo informacinę sistemą (NTIS) rasite parengtuose mokymuose. Mokymų įrašus apie NTIS galite peržiūrėti Aplinkos ministerijos sukurtame kanale.

    Informuojame, kad pagrindinius aplinkosaugos reikalavimus nuotekų surinkimui, valymui ir išleidimui, siekiant apsaugoti aplinką nuo taršos, nustato Nuotekų tvarkymo reglamentas (toliau – Reglamentas), patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“ (Suvestinė redakcija nuo 2021-04-01).Reglamento nuostatos taikomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, planuojantiems išleisti arba išleidžiantiems nuotekas į gamtinę aplinką arba į kitiems asmenims priklausančias nuotekų tvarkymo sistemas. Vadovaujantis Reglamento 6 p., prieš išleidžiant į gamtinę aplinką, nuotekos turi būti tvarkomos reikalavimus atitinkančiose centralizuotose, atskirosiose arba grupinėse nuotekų tvarkymo sistemose.

              Informuojame, kad Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo  6 straipsnio 1 dalies 28, 36 punktuose numatyta, kad viena iš savarankiškosios savivaldybių funkcijų –  aplinkos kokybės gerinimas ir apsauga, sanitarijos ir higienos taisyklių tvirtinimas ir jų laikymosi kontrolės organizavimas, švaros ir tvarkos viešose vietose užtikrinimas.

            Lauko tualetas legalus, jei talpa, į kurią patenka nuotekos, yra sandari ir turinys nepatenka į aplinką. Nuotekos turi būti specialiai išsiurbiamos ir išvežamos. Priešingu atveju traktuojama, kad statinys nelegalus. Reikalavimų, kurie būtų skirti konkrečiai lauko tualetams, nėra. Yra reikalavimai, kokia turi būti apsaugos zona nuo geriamųjų vandens šaltinių – t. y. šulinių, gręžinių (25 metrai), kokie yra statybiniai atstumai nuo kitos infrastruktūros iki kaimyninio sklypo, gyvenamojo namo (nuo namo iki lauko tualeto - 15 metrų). Lauko tualetai yra laikini statiniai ir jie nereglamentuojami kaip nuotekų sukaupimo rezervuarai, nors iš esmės savo paskirtimi tai būtų tas pats – sukaupti nuotekas ir vėliau jas išvežti, atiduoti sutvarkyti tuo užsiimančioms įmonėms.

           Taip pat paaiškiname, kad lauko tualetai turi būti švarūs, tvarkingi ir dezinfekuojami. Duobių atitvaroms turi būti naudojami vandeniui nepralaidūs produktai, o duobės uždengtos hermetiškais dangčiais.  Pareikalavus pareigūnui, savininkai privalo pateikti dokumentą, įrodantį nuotekų, fekalijų išvežimą už 3 metus. Lauko tualetai turi būti įrengti, kad visais metų laikais iki jų turi būti galima privažiuoti asenizaciniam transportui. Lauko tualetų vietos, esančios arčiau nei 1,5 m iki kito gyvenamojo namo sklypo, turi būti suderintos su gretimų valdų savininkais. Vadovaujantis LR Statybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2010, Nr. 84-4401) 23 straipsnio 25 dalimi, rašytiniai sutikimai neprivalomi, jeigu per vienus metus nuo statybos pradžios statytojui arba statinio savininkui nebuvo pateikią pretenzijų. Todėl, jeigu nuo pastatyto statinio statybos pradžios dar nepraėjo vieneri metai, norėdamas apginti savo teises, galite kreiptis į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos teritorinį padalinį pagal statinio buvimo vietą arba kreiptis į teismą, jei nuo statybos pradžios praėjo daugiau kaip vieneri metai.

    Apie aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidimus (jeigu nuotekos neišvežamos, bėga į aplinką ar panašiai).  galite pranešti el. paštu [email protected]  arba  paskambinę skubiosios pagalbos tel. 112. Dėl sklindančių nemalonių kvapų, triukšmo dėl to sukeliamų sveikatos problemų, reikia kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atitinkamą departamentą ( Konsultacijos telefonu teikiamos bendruoju telefono numeriu   (8 5) 264 96 76,  Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius, Lietuva. Tel. (8 5) 212 40 98, faksas (8 5) 261 27 07El. p. [email protected]).

    Visus nuotekų vežėjams aktualius klausimus ir atsakymus rasite čia.

    Išleidžiamų nuotekų tyrimus atliekančių labaratorijų sąrašas pateikiamas Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

    Visus nuotekų įrenginių savininkams aktualius klausimus ir atsakymus rasite čia.

    Įsirengusieji nuotekų kaupimo rezervuarus neprivalės atlikti išleidžiamų nuotekų tyrimo, nes rezervuarai neišleidžia vandens į aplinką.

    Visų pirma, įsitikinkite ar nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos ar įsirengti biologinio nuotekų valymo įrenginio, daugiau informacijos, kaip tai padaryti, rasite čia. 

    Prieš įsirengdami šį įrenginį, pasitikrinkite, ar nėra reikalingas statybos leidimas. Sužinoti, ar reikalingas leidimas, galite naudodamiesi Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos sukurtu įrankiu arba pasikonsultavę su inspekcijos konsultantais

    Reikalavimai nuotekų kaupimo rezervuarui: 

    • Rezervuaras negali būti savadarbis, šis įrenginys privalo būti gamyklinis (sertifikuotas).  

    • Jis privalo būti uždaras (kad kuo mažiau sklistų kvapas) ir hermetiškas (t. y. sandarus).  

    • Naujai įrengiamų nuotekų kaupimo rezervuarų minimalus tūris turi būti toks, kad sutalpintų per 7 kalendorines dienas susidarančias nuotekas. 

    • Rekomenduojame įrenginiui pasirinkti tokią vietą, kad būtų užtikrintas patogus privažiavimas asenizacinėms (vakuuminėms) mašinoms išsiurbti ir išvežti rezervuaruose sukauptą turinį. 

    Daugiau informacijos apie rezervuaro įrengimą, priežiūrą ir eksploatavimą rasite atmintinėje – https://aad.lrv.lt/lt/konsultacijos/atmintines/nuotekos/nuoteku-kaupimo-rezervuarai/.

    Gyventojai individualiai kaupiantys buitines nuotekas nuotekų kaupimo rezervuaruose privalo turėti vieną iš žemiau paminėtų dokumentų:  

    • viešąją sutartį (dėl nuotekų transportavimo) su geriamojo vandens tiekėju ar garantiniu vandens tiekėju;  
    • buitinių nuotekų išvežimo paslaugų sutartį (su įmone, turinčia teisę teikti nuotekų transportavimo paslaugas, tokią įmonę galima rasti Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS));  
    • sukauptų nuotekų transportavimą* patvirtinančius dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitas-faktūras, čekius, bankinio pavedimo išrašus ir pan.).  

    Dokumentai turi būti saugomi ne trumpiau kaip 3 metus nuo jų išrašymo datos ir teikiami prižiūrinčiai institucijai paprašius. 

    Daugiau informacijos atmintinėje.

    * Į geriamojo vandens tiekėjo, garantinio vandens tiekėjo valdomus nuotekų valymo įrenginius.

    Miškas tvarkomas, naudojamas ir atkuriamas pagal miškotvarkos projektus. Vidinės miškotvarkos projektai sudaromi visoms privačioms miško valdoms arba ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esančiai miško žemei. Projektai paprastai rengiami miško valdai 10 metų laikotarpiui Jei per 10 metų laikotarpį savininkas neįvykdė visų suprojektuotų ūkinių priemonių, savininko prašymu, projektas gali būti pratęstas dar 5 metams.

    Jeigu miškotvarkos projekto nėra, pagrindiniai kirtimai privačiose valdose arba ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esančioje miško žemėje draudžiami, išskyrus:

    1) III–IV A miškų grupių miškuose inventorizuotų grynųjų baltalksnynų, drebulynų, gluosnynų ir blindynų ar mišriuose medynuose, kuriuose baltalksniai, drebulės, gluosniai ir (ar) blindės sudaro 76 procentus ir daugiau pirmojo ardo medynų tūrio, visų rūšių pagrindinius kirtimus;

    2) III–IV A miškų grupių miškų mišriuose medynuose baltalksnių, drebulių, gluosnių ir blindžių iškirtimą atrankiniais ir atvejiniais pagrindiniais kirtimais;

    3) pagrindinius kirtimus žemės sklypuose, kuriuose miško žemė užima iki 3 hektarų ploto;

    4) kirtimus IV B grupės miškuose.

    Privačių miškų savininkai II B, III ir IV A miškų grupių miškuose gali įrengti rekreacinius ir pažintinius takus, poilsio aikšteles su miško baldais, pavėsinėmis, lauko tualetais, laužavietėmis ir įgyvendinti kitas priemones, numatytas miškotvarkos projektuose. Miškotvarkos projekte numatyti statiniai turi būti įrengiami Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir kitų įstatymų bei įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

    Daugiau konsultacijų teikia Valstybinė miškų tarnyba (VMT).

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

    Leidimus kirsti mišką privačių miškų savininkams aplinkos ministro nustatyta tvarka išduoda Valstybinė miškų tarnyba arba čia.

    Leidimai kirsti mišką privalomi visiems kirtimams, išskyrus:

    1. jaunuolynų ugdymo kirtimus (iki 20 metų medynuose);
    2. atrankinius sanitarinius kirtimus, kai iškertami sausuoliai ar vėjavartos;
    3. atrankinius sanitarinius kirtimus;
    4. baltalksnių, drebulių, gluosnių ir blindžių kirtimą neplynais kirtimais III–IV miškų grupių miškuose, nesvarbu, koks medyno amžius
    5. neplynus kirtimus vyresniuose kaip 20 metų III–IV miškų grupių medynuose, kai miško savininkas savo reikmėms per metus iš vieno hektaro išsikerta iki 3 kietmetrių likvidinės medienos, bet ne daugiau kaip 15 kietmetrių iš viso savo miško žemės sklypo;
    6. kirtimus, skirtus ribinėms linijoms prakirsti (iki 1,5 metro į savo miško valdos pusę).
    7. plynuosius sanitarinius kirtimus – stichinių nelaimių miškuose atvejais.
    8. retinimo ir einamuosius kirtimus.

    Daugiau konsultacijų teikia Valstybinė miškų tarnyba (VMT).

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

     

    Laužą kūrenti galima tik stovyklavietėse.

    Pranešimą apie ketinimą kirsti mišką reikia pateikti šiems kirtimams:

    1. Neplyniems kirtimams vyresniuose kaip 20 metų III–IV miškų grupių medynuose, kai miško savininkas savo reikmėms per metus iš vieno hektaro išsikerta iki 3 kietmetrių medienos, bet ne daugiau kaip 15 kietmetrių iš viso savo miško žemės sklypo;
    2. Atrankiniams sanitariniams kirtimams;
    3. Baltalksnių, drebulių, gluosnių ir blindžių neplyniems kirtimams III–IV miškų grupių miškuose;
    4. Retinimo ir einamiesiems kirtimams;
    5. Plyniems sanitariniams kirtimams – stichinių nelaimių miškuose atvejais.

    Taip pat pranešimą reikia pateikti kai planuojama vykdyti šiuos kirtimus ir kai iškirstą medieną planuojama patiekti rinkai pagal 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 995/2010, kuriuo nustatomos veiklos vykdytojų, pateikiančių rinkai medieną ir medienos produktus, pareigos su pakeitimais, padarytais 2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2019/1010:

    1. jaunuolynų ugdymo kirtimus (iki 20 metų medynuose);
    2. atrankinius sanitarinius kirtimus, kai iškertami sausuoliai ar vėjavartos;
    3. kirtimus, skirtus ribinėms linijoms prakirsti (iki 1,5 metro į savo miško valdos pusę).

    Sprendimas dėl pranešimo suderinimo priimamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo ir kitų reikalingų dokumentų pateikimo elektroniniu būdu per ALIS.

    Daugiau konsultacijų teikia Valstybinė miškų tarnyba (VMT).

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

    Renkant uogas, draudžiama rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus, naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones.

    Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinus galimybę keliu pravažiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

    Fizinis asmuo, gabendamas apvaliąją medieną, pagamintą jam nuosavybės teise priklausančiame miške, privalo turėti:

    1. kai miško kirtimui buvo reikalingas leidimas: medienos gabenimo lapą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir leidimą kirsti mišką (arba jo kopiją);
    2. kai miško kirtimui leidimas nebuvo privalomas: medienos gabenimo lapą, nuosavybės teisės į miško valdą dokumentą (arba jo kopiją) ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

    Fiziniai asmenys, gabendami įsigytą apvaliąją medieną, privalo turėti medienos gabenimo lapus, o tais atvejais, kai tai nustato teisės aktai, - ir medienos įsigijimo dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitą-fakturą, pirkimo-pardavimo sutartį).

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

    Privataus miško savininkas privalo užtikrinti riboženklių priežiūrą, ribinių linijų prakirtimą ir atnaujinimą.

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

    Fiziniams asmenims draudžiama kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį, išskyrus viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes, mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus, galinčius sukelti gaisrą.

    Biržė – miško kirtimui atrėžtas arba kertamas medynų plotas.

    Saugomose teritorijose statyti palapinę galima tik tose vietose, kurios oficialiai nurodytos saugomų teritorijų planavimo dokumentuose, todėl patariama pirmiausia paskambinti į parko, kurio teritorijoje jos yra, direkciją, kuri suteiks informaciją apie stovyklavietes ir kempingus. Lankymosi miške taisyklės taip pat reglamentuojama, kad apsistoti poilsiui su palapinėmis miškuose galima tik oficialiose stovyklavietėse, kempinguose.

    Lietuvos pajūrio paplūdimiuose taip pat draudžiama nakvoti kopose ar priekopėse bei rengti stovyklavietes. O Kuršių nerijos nacionalinio parko lankymo taisyklės draudžia statyti palapines ir kurti laužus tam tikslui nenustatytose ir neįrengtose vietose visoje Kuršių nerijos teritorijoje, išskyrus Nidos kempingo teritorijoje. Palapinių ne tam skirtose vietose taip pat negalima statyti ir gamtos paveldo objektų teritorijose ir jų buferinės apsaugos zonose.

    Lietuvos nacionalinius parkus rasite čia.

    Medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius ne mažesnis kaip 20 metų, apaugusi ne miško žemė inventorizuojama ir įtraukiama į apskaitą kaip miškas Aplinkos ministerijos ir Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka.

    Jeigu savaime apaugantis miškas, mažiau negu 20 metų, galite tokį plotą įteisinti kaip mišką t.y. įrašyti į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą. Prašymą reikia pateikti Valstybinei miškų tarnybai. Keičiant žemės naudojimo paskirtį (iš žemės ūkio į miškų ūkio) arba norint įregistruoti mišką nekilnojamojo turto kadastre ir registre, reikės atlikti sklypo kadastrinius matavimus.

    Fiziniai ir juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, kertantys privatų mišką, privalo turėti darbo vietoje leidimą kirsti mišką (kopiją), jeigu tiems kirtimams vykdyti tokie leidimai privalomi.

    Daugiau informacijos rasite Miško kirtimų atmintinėje, kurią rasite čia.

     

    Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, želdynų projektais, kai tokius projektus privaloma parengti, aplinkos ministro tvirtinamomis medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisyklėmis.

    Išsikasant krūmų ir medžių sodinukus reikalingas žemės savininko ar valdytojo sutikimas.  Kasant augalus, privaloma palikti ne mažiau kaip 1/2 nepažeistų augalų sąžalyno. Antrasis reikalavimas netaikomas kasant augalus dirbamoje žemėje, soduose, žemėje, naudojamoje žemės ūkio augalams auginti.

    Šakeles leidžiama pjauti nuo augančių medžių ar krūmų ten, kur tai neturės neigiamos įtakos medynui, arba nuo tų medžių ar krūmų, kurie jau numatyti iškirsti. Nuo medžių ar krūmų, kurių nenumatyta iškirsti, šakeles leidžiama pjauti ne aukščiau kaip iki 1/3 medelio nuo lajos apačios ar krūmo aukščio. Nuo medelių šakeles leidžiama pjauti, jeigu jie ne žemesni kaip 2 metrai.

    Saugomose teritorijose naudoti laukinės augalijos išteklius leidžiama, jeigu tai neprieštarauja tų teritorijų apsaugos ar kitiems jų paskirtį bei veiklą jose nustatantiems įstatymams ar kitiems teisės aktams arba tai laikinai neuždrausta savivaldos institucijų sprendimais.

    Valstybinėje žemėje laukinės augalijos išteklius naudoti galima suderinus su žemės, miško savininku, valdytoju ar naudotoju, o privačioje žemėje laukinės augalijos išteklius naudoja žemės savininkas arba suteikia teisę kitiems naudotojams.

    SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KRITERIJAI

    Augimo vieta

    Medžių gentys ir (ar) rūšys, krūmai;
    kamieno skersmens (1,3 m aukštyje) ir aukščio parametrai

    1. Kurortuose ar kurortinėse teritorijose:

    1.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje

    12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m

    1.2. privačioje žemėje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    2. Pakrantės apsaugos juostoje 

    ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos – 12 cm ir didesnio skersmens

    pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, juodalksniai, liepos, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės – 20 cm ir didesnio skersmens

    beržai, gluosniai – 30 cm ir didesnio skersmens

    paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m

    3. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje:

    3.1. mieste

    12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    3.2. ne mieste

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    4. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje:

    4.1. mieste

    ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – 20 cm ir didesnio skersmens

    4.2. ne mieste

    ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – 30 cm ir didesnio skersmens

    5. Kitos paskirties žemėje visuomeninės paskirties, rekreacinėse, bendrojo naudojimo, atskirųjų želdynų teritorijose

    12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m

    6. Kitos paskirties žemėje pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties objektų teritorijose

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    7. Žemės ūkio paskirties žemėje kituose žemės ūkio paskirties žemės sklypuose ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose:

    7.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    7.2. privačioje žemėje

    ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – 30 cm ir didesnio skersmens

    8. Žemės ūkio paskirties žemėje sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemėje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    9. Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    10. Kultūros paveldo objektų ar kultūros paveldo vietovių vertingąja savybe pripažintų želdynų ir želdinių teritorijose

    bet kokių matmenų visų rūšių medžiai ir krūmai

    11. Miestų, miestelių gatvėse

    12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    12. Kaimų gatvėse

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    13. Geležinkelio želdinių apsaugos zonoje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    14. Valstybinės ir vietinės reikšmės kelio juostoje:

    14.1. valstybinės reikšmės krašto ir rajoninio kelio juostoje

    30 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, bukai, pušys, eglės, maumedžiai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai

    14.2. vietinės reikšmės kelio juostoje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    15. Kelio apsaugos zonoje už kelio juostos ribų

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    16. Gamybinių objektų sanitarinėje apsaugos zonoje ir komunalinių objektų sanitarinėje apsaugos zonoje

    20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės

    17. Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams priskirtų medžių grupių ir pavienių medžių sąraše nurodytose vietose

    Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams priskirtų medžių grupių ir pavienių medžių sąraše nurodytos rūšys – bet kokio skersmens medžiai

    18. Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše nurodytų medžių ir krūmų rūšių augimo vietose

    Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše nurodytų medžių ir krūmų rūšys – bet kokio skersmens medžiai ar bet kokio aukščio krūmai

    Želdinių priežiūros, tvarkymo ir apsaugos atmintinė

     

    Saugotinus želdinius, kai jie auga elektros tinklų apsaugos zonose, kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be savivaldybės vykdomosios institucijos išduoto leidimo galima tik tuo atveju, kai šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu informavę žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys.

    Medžiai ir krūmai, neatitinkantys saugotiniems nustatytų kriterijų, saugotinais nelaikomi ir jų kirtimui nuosavame žemės sklype leidimas nereikalingas.

     

    Išilgai elektros tinklų oro linijos esanti žemės juosta, kurios ribos nustatomos matuojant horizontalų atstumą į abi puses nuo kraštinių oro linijos laidų yra elektros tinklų oro linijos apsaugos zona. Oro linijos apsaugos zonos ribos nustatomos atsižvelgus į šių linijų įtampą, pavyzdžiui, 110 kV įtampos oro linijoms – po 20 metrų, 330 ir 400 kV įtampos oro linijoms – po 30 metrų. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be savivaldybės vykdomosios institucijos leidimo galima, kai jie auga elektros tinklų apsaugos zonose ir šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu informavę žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys.

    Želdinių priežiūros, tvarkymo ir apsaugos atmintinė

    Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – leidimas) ar vadovaujantis galiojančiu savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimu dėl saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo (toliau – sprendimas) ir sumokėjus savivaldybės vykdomosios institucijos pagal aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją.

    Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be leidimo ar sprendimo galima, kai:

    1. jie auga elektros tinklų, šilumos perdavimo tinklų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių (produktotiekių) apsaugos zonose ir šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu informavę žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus, šilumos tinklus, magistralinius dujotiekius ir naftotiekius (produktotiekius) eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys;
    2. šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant – dėl gamtinio, eismo ar kito įvykio pakitus saugotinų želdinių būklei, kai dėl to jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui. Šiuo atveju darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.

    Želdinių priežiūros, tvarkymo ir apsaugos atmintinė

    Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 „Dėl Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių patvirtinimo“ patvirtintos Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklės (toliau – Taisyklės), kurios nustatė medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo reikalavimus visuose miestų ir miestelių želdynuose, išskyrus privačioje žemėje ir privačiose namų valdose veisiamus medžius ir krūmus.

    Vėlesnėje, 2016 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. D1-565 patvirtintoje, Taisyklių redakcijoje nustatyta, jog privačioje žemėje veisiant medžius ir krūmus privaloma laikytis minimalių želdinių sodinimo atstumų nuo kaimyninio sklypo ribos, nesant kaimyninio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu.

    Svarbu tai, kad Taisyklės nustatė minimalius atstumus nuo kaimyninio sklypo ribos medžių ar krūmų veisimui (sodinimui), bet ne jų augimui. Želdiniams, užveistiems iki 2016 m. rugpjūčio 25 d., Taisyklių reikalavimai dėl mažiausių leistinų atstumų netaikomi. Dėl teisės normos galiojimo laiko atžvilgiu, paaiškiname, kad teisinio reguliavimo srityje galioja taisyklė – teisės aktas neturi atgalinio veikimo galios, todėl teisės aktai paprastai netaikomi tiems įvykusiems teisiniams faktams ir teisiniams padariniams, kurie atsirado iki naujai priimto teisės akto įsigaliojimo, t. y. reikalavimas pašalinti iki 2016 m. rugpjūčio 25 dienos pasodintą medį ar krūmą, augantį mažesniu nei leistinas atstumas, neturėtų teisinio pagrindo.

    Jei žemės sklypas yra ne miškų ūkio paskirties (medžiai auga ne miško žemėje) ir jie nėra priskiriami saugotiniems želdiniams juos galima iškirsti. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą leidimą. 2008 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 206 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. gruodžio 22 d. nutarimo Nr. 1101 redakcija) patvirtinti kriterijai, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams.

    Želdinių priežiūros, tvarkymo ir apsaugos atmintinė

    Informacijos apie transporto priemonių į aplinką išmetamų teršalų kontrolę ir kaip vyksta patikrinimai rasite Aplinkos apsaugos departamento parengtoje atmintinėje.

    Informaciją apie techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančius paslaugų teikėjus, deklaravusius savo veiklą, galite rasti čia.

    Ne, kondicionavimo sistemą pildyti freonu ar kitomis fluorintomis dujomis draudžiama, jei sistemoje pastebėtas dujų nuotėkis

    Kaskart, prieš pildant transporto priemonės kondicionavimo sistemą fluorintomis dujomis, būtina įsitikinti, kad sistema sandari – nėra dujų nuotėkio. Pastebėjus gedimus, prieš pildant kondicionierių, būtina atlikti įrangos pažeidimų remontą. Taip pat draudžiama į atmosferą išleisti fluorintas dujas, jei tai nėra techniškai būtina jas naudojant pagal paskirtį. 

    Kiti aplinkosaugos reikalavimai, susiję su kondicionierių pildymu, atmintinėje

    Perdažant transporto priemonę ar jos dalis privaloma naudoti dažymo kamerą, kuriai dažymo kamerų gamintojas ar jo įgaliotas atstovas yra išdavęs dokumentus. Kitus reikalavimus, norintiems užsiimti transporto priemonių ar jų dalių dažymo veikla, rasite čia

    • Grindys turi būti nelaidžios skysčiams ir atsparios jų ardančiam poveikiui. 
    • Darbo vietoje privaloma turėti absorbentų komplektus ar kitas priemones, leidžiančias absorbuoti, neutralizuoti ne mažiau kaip 0,01 m³ bet kuriai transporto priemonei eksploatuoti naudojamo skysčio (išskyrus neužterštą vandenį) ir ne mažiau kaip 0,1 m³ naftos produktų. 
    • Jei įrengsite skysčių surinkimo sistemą, ji negali būti sujungta su jokiu nuotakynu (kanalizacija). 
    • Patalpose, kuriose laikomos pavojingos atliekos, turi būti įrengta vėdinimo sistema. 

    Daugiau informacijos apie reikalavimus darbų vietai galite rasti atmintinėje

    Visą informaciją rasite paspaudę čia.

    Atnaujinimo data: 2025-01-07