atmintines_tm.png  Visos atmintinės

Iliustracija  Dažniausiai užduodami klausimai
 

Piktograma

Radę laukinį gyvūną (pavyzdžiui, paukštį), pirmiausia įsitikinkite, ar jam reikalinga pagalba.

Norint įsitikinti, ar gyvūnas tikrai sužeistas, sergantis, rekomenduojame pasikonsultuoti su LSMU Laukinių gyvūnų globos centru tel. +370 605 72837 arba el. paštu [email protected]. Pagalba teikiama 24 val. per parą.

Jeigu esate visiškai tikri, kad pagalba būtina – prašome skambinti skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.

Piktograma

Lietuvos pajūrio zonoje ir Kuršių mariose pastebėjus sužeistą, sergantį ar nusilpusį jūrinį gyvūną (ruonį, paukštį), prašome pranešti skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.

Informacija bus perduota Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui (Lietuvos Jūrų muziejus) ir VšĮ „Būk mano draugas“, kurie pasirūpins gyvūno atgabenimu į centrą. Plačiau

Iliustracija

Jeigu norime padėti gamtai, nedaryti jai žalos ir nepakenkti ekosistemai, turime gelbėti tik nuo žmogaus veiklos ar aplinkos pokyčių nukentėjusius laukinius gyvūnus. Laukiniai gyvūnai turi būti laisvėje, todėl bet koks kišimasis turėtų būti minimalus ir pagrįstas būtinybe.

Laukinių gyvūnų nereikia gelbėti dėl kelių priežasčių:

Natūralus procesas

Gamtoje veikia natūralios atrankos principai, kurie užtikrina stipriausių ir prisitaikiusių individų išlikimą. Pavyzdžiui, jei padedama išgyventi silpnesniems individams, tai gali turėti neigiamą poveikį visai populiacijai.

Iliustracija

Stresas

Kai žmonės bando padėti laukiniams gyvūnams, šie patiria didelį stresą, kuris gali turėti neigiamų pasekmių jų sveikatai ir net pabloginti būklę. Jeigu sužalojimas yra nedidelis, gyvūnas turi galimybę pasveikti ir be žmogaus pagalbos.

Iliustracija

Netinkama pagalba

Kartais skubama gelbėti laukinius gyvūnus, kurie iš tikrųjų nėra pavojuje, kartais nežinoma, kaip tinkamai su jais elgtis, todėl tokia pagalba gali pabloginti situaciją – sukelti priklausomybę nuo žmogaus, pakenkti gyvūnams ar kt.

Pavyzdžiui, lesinami laukiniai paukščiai, atėjus laikui migruoti, neišskrenda ir be žmonių pagalbos nebegali patys apsirūpinti maistu arba būna atvejų, kai gelbėjami saugioje vietoje palikti laukinių gyvūnų jaunikliai, kurių tėvai trumpam atsitraukę ieško maisto (plačiau žr. skiltyje Pagrindinės taisyklės, kurių reikia laikytis, norint padėti laukiniam gyvūnui).

Iliustracija

Gelbėjant laukinius gyvūnus svarbu žinoti, kaip teisingai elgtis, kad jiems nepakenktumėme.

Piktograma

Įvertinkite situaciją

Jei radote laukinio gyvūno jauniklį, pirmiausia stebėkite jį iš tolo. Jei jauniklis yra saugioje vietoje ir atrodo sveikas, nelieskite jo. Tėvai dažnai stebi savo jauniklius iš netoliese esančių vietų ir grįžta juos maitinti, kai grėsmės nebėra. Pavyzdžiui, paukščių jaunikliai dažnai būna ant žemės, kai mokosi skraidyti, ir tai yra normalus procesas.

Piktograma

Apsaugokite

Jei jauniklis atsidūrė pavojingoje vietoje, pavyzdžiui, ant kelio arba jį gali užpulti šunys, katės ar kiti jam grėsmę keliantys gyvūnai, galite jį su pirštinėmis ar audeklu švelniai perkelti į netoliese esančią saugesnę vietą, kad tėvai galėtų rasti. Jeigu ant žemės radote paukščio jauniklį, kuris dar nėra gerai padengtas plunksnomis (matomos plikos odos vietos, kūnas padengtas pūkais), nestovi ant kojų, ieškokite jo lizdo. Jei randate lizdą – įkelkite paukštį, jei šis sunaikintas – galite padaryti dirbtinį lizdą.

Perkėlę gyvūną į saugią vietą atsitraukite nuo jo. Jeigu pastebite, kad gyvūnas per ilgai yra toje pačioje vietoje arba nepasirodo jo tėvai, kreipkitės pagalbos į specialistus.

Piktograma

Netrukdykite

Jeigu laukinį gyvūną pastebėjote urbanizuotoje teritorijoje ir jis atrodo sveikas, negąsdinkite ir nebaidykite jo: gyvūnas pats ras kelią atgal į gamtą. Jeigu pastebėjote ant jūros kranto gulintį sveiką ruonį, nevarykite jo atgal į vandenį, tegul jis ramiai ilsisi.

Piktograma

Nešerkite

Maitinant laukinius gyvūnus jiems netinkamu maistu, pavyzdžiui, duodant pieno ežiams, duonos ar perdirbtų produktų paukščiams, galima pakenkti jų virškinimo sistemai ar sukelti ligas.

Piktograma

Kreipkitės pagalbos

Jeigu matote, kad laukinis gyvūnas akivaizdžiai sergantis ar sužeistas (žr. skiltį Iš ko galima suprasti, kad laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba?), kreipkitės į specialistus, kurie pakonsultuos, kaip teisingai gyvūną paimti, gabenti ir suteiks reikiamą pagalbą.

Piktograma

Gelbėdami laukinį gyvūną, pirmiausia pasirūpinkite savo ir aplinkinių saugumu

Sužeisti, sergantys gyvūnai gali būti išsigandę ir elgtis neprognozuojamai, kartais net pavojingai. Jie gali apkandžioti, įdrėksti, įkirsti ar kitaip sužaloti. Nežinant, kaip tinkamai elgtis su laukiniu gyvūnu, prašome kreiptis į specialistus.

PiktogramaGyvūnas yra įstrigęs, pavyzdžiui, įsipainiojęs į tinklą, vielą ar kitą kliūtį ir negali pats išsilaisvinti.
PiktogramaMatomi sužeidimai, pavyzdžiui, kraujavimas, patinimas, žaizdos, lūžę kaulai ar pan.
PiktogramaAnt gyvūno kūno matomi akivaizdūs ligos požymiai (nuplikimas, kailio slinkimas ar kt.).
PiktogramaNeįprasta kūno padėtis, šlubavimas, negalėjimas vaikščioti ar skristi.
PiktogramaLabai sulysęs, matoma kaulų struktūra.
PiktogramaAplink gyvūną matosi daug musių, ant kūno matomos lervos, daugybė erkių ar kitų parazitų.
PiktogramaPadažnėjęs arba labai lėtas kvėpavimas. Girdimas švokštimas ar kitas nenormalus kvėpavimo garsas. Gyvūnas gali skleisti neįprastus garsus, jei jaučia skausmą ar diskomfortą.
PiktogramaElgiasi nenatūraliai, yra vangus, nejuda arba juda neįprastai, nebėga nuo žmogaus, nors įprastai turėtų tai daryti.
PiktogramaGyvūnas randamas jam nebūdingoje aplinkoje, pavyzdžiui, naktinis gyvūnas pastebimas dieną, vandens gyvūnas – sausumoje ar kt.

Atnaujinimo data: 2024-10-04