BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Šiaulių valdybos pareigūnai nustatė stambaus masto automobilių ardytojus

Data

2022 05 18

Įvertinimas
0
Ekrano kopija (44).png

Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos pareigūnai išanalizavo visą turimą medžiagą apie asmenis, nuo 2017 iki 2021 m. baustus už neteisėtą automobilių ardymą, ir nustatė tris asmenų grupes, vykdančias šią veiklą neteisėtai nuolat ir stambiu mastu. Surinkta informacija perduota tirti prokuratūrai.

„Lietuvoje vis dar dažnai įsigyjami apie 15 metų prastos techninės būklės automobiliai, kurie vos po kelerių metų naudojimo dažniausiai būna išardomi. Neretai tokius automobilius ardo neteisėtai veikiantys  transporto priemonių ardytojai, vengiantys sutvarkyti visas ardymo metu susidarančias bevertes atliekas – dėvėtas padangas, gumas, sėdynes, plastiko, salono apdailos detales“, – sako Šiaulių valdybos viršininkas Almantas Gajauskas.

Dažnu atveju automobilių ardymo atliekos paprasčiausiai išmetamos į aplinką, nes už jų pridavimą atliekų tvarkytojams reikia sumokėti.

Pasak aplinkosaugininko, automobilių ardymo atliekos išvežamos į apleistas sodybas ir ūkinės paskirties pastatus, miškus, melioracijos griovius, dalis atliekų kaupiamos ardymo vietose ar išmetamos į buitinių atliekų konteinerius.

„Pasitaiko ir tokių atvejų, kad automobiliniai skysčiai (pvz., alyvos, rūgštys, degalų likučiai) tiesiog išpilami ant grunto ar  užkasami, o plastiko ir gumos atliekos sudeginamos“, – teigia A. Gajauskas.

Aplinkosaugos pareigūnams susisteminus turimą medžiagą dėl asmenų grupių, neturint leidimų ardančių eksploatuoti netinkamas transporto priemones, buvo nustatyta, kad pažeidėjų veikla jau užtraukia ne administracinę, o galimai baudžiamąją atsakomybę. 

„Šie asmenys ne kartą buvo patraukti administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 235 straipsnio 4 ar 5 dalį (ūkinės ar kitokios veiklos objektų statyba ir naudojimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus), bet nuobaudos jų neatgrasė, todėl apie šias asmenų grupes surinktą informaciją įvertinome ir perdavėme prokuratūrai“, –  pažymi Šiaulių valdybos viršininkas.

Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūra pradėjo tris ikiteisminius tyrimus dėl vertimosi komercine veikla versliškai ir stambiu mastu neturint leidimo pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 202 straipsnio 1 dalį.

„Norime atkreipti dėmesį į tai, kad neteisėtai transporto priemones ardantys asmenys ne tik ypač žaloja aplinką, degindami ar atsikratydami atliekomis gamtoje, bet ir kenkia atsakingam bei sąžiningai mokančiam mokesčius verslui. Todėl tikimės, kad baudžiamoji atsakomybė galiausiai atgrasys pažeidėjus tęsti neteisėtą veiką“, – sako aplinkosaugininkas.

SVARBU

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių (toliau – ENTP) tvarkymu (surinkimu ir apdorojimu) užsiimantis asmuo privalo turėti nustatyta tvarka išduotą leidimą (TIPK arba taršos leidimą), kuriame apibrėžtos eksploatuoti netinkamų transporto priemonių surinkimo ir apdorojimo sąlygos, atliekų ir ENTP laikymo bei demontavimo vietos.

ENTP veiklą vykdantys asmenys, susidariusias pavojingąsias ir nepavojingąsias  atliekas turi perduodi tokias atliekas tvarkyti teisę turintiems atliekų tvarkytojams ir turėti tai patvirtinančius dokumentus.

ENTP veikla gali būti vykdoma tik tam skirtose, negyvenamosiose patalpose. Tais atvejais, kai dirbama lauke, svarbu užtikrinti, kad teršalai nesusigertų į žemės paviršių.

Taip pat svarbu užtikrinti, kad patalpos, kuriose ardomi automobiliai, turėtų nutekėjusių skysčių surinkimo ir tvarkymo sistemas.

BAUDOS

Užsiimant ENTP ardymo veikla neturint leidimo arba nesilaikant šiame leidime nustatytų sąlygų, fiziniams asmenims užtraukia baudą nuo 300 iki 560 Eur, juridinių asmenų vadovams – nuo 300 iki 1700 Eur ir kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 1150 Eur.

Juridiniams asmenims vykdant ENTP ardymo veiklą neturint leidimo numatyta bauda nuo 10.000 iki 30.000 Eur. Vykdant ENTP ardymo veiklą pažeidžiant leidimo sąlygas,  juridiniams asmenims gresia bauda nuo 1000–2000 Eur.