BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Mažeikių rajono įmonėje atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmai dėl galimo nevalytų nuotekų išleidimo į aplinką

Data

2021 04 01

Įvertinimas
1
931_ab5780c550347d566275c30404ea5861.png

Kovo 31 d. Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos aplinkosaugininkai ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atliko kratą vienoje Mažeikių rajono uždarojoje akcinėje bendrovėje, kurios veikla – pagrindinio ekologiškai švarių degalų komponento – iš rapsų išgautų riebalinių rūgščių metilo esterio, gamyba.   

Preliminariais duomenimis įmonė per 2018 ir 2019 m. į aplinką galimai išleido beveik 19 000 kubinių metrų (bendrai tai būtų apie 300 traukinio cisternų) nevalytų gamybinių/buitinių nuotekų.

„Aplinkos apsaugos departamento specialistų pastabumas ir puikiai atliktas darbas leido surinkti pakankamai įrodymų dėl galimos aplinkos taršos. Tikimės, kad bendradarbiaujant su teisėsauga bus išaiškinta kokia galima įmonės padaryta žala aplinkai“, – sako Aplinkos apsaugos departamento direktorė Olga Vėbrienė.

Aplinkos apsaugos departamentas praėjusių metų rugsėjį atliko neplaninį teminį patikrinimą dėl vandens naudojimo ir nuotekų tvarkymo reikalavimų vykdymo.

Jo metu paaiškėjo, kad ženkliai svyruoja nuotekų kiekis, palyginus su išgaunamo požeminio vandens kiekiu. Šį faktą įmonė paaiškino, kad susidariusių nuotekų kiekį lemia biodyzelino gamybos pajėgumai, taip pat panaudotų žaliavų kokybiniai rodikliai, o vanduo naudojamas ne gamyboje. Dėl to susidariusių nuotekų kiekio svyravimai nesutampa su išgaunamo požeminio vandens kiekiu. 

Aplinkosaugininkai toliau tęsė tyrimus ir analizavo duomenis, kuriais remiantis darytina prielaida, kad įmonė, galimai 2018 ir 2019 metais, neveikiant gamybinių/buitinių nuotekų valymo įrenginiams, per Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime nurodytą išleistuvą, nesilaikydama leidime nustatytų sąlygų, išleido gamybines ir buitines nuotekas.

Taip įmonė galimai pažeidė Aplinkos apsaugos įstatymą ir į aplinką galimai išleido atitinkamai 12 195 m3 ir 6 608 m3 nevalytų gamybinių/buitinių nuotekų bei preliminariai nesumokėjo mokesčių per 2018 metus – 51 583 Eur., per 2019 metus – 28 828 Eur.

Surinkus šiuos duomenis ir įvertinus visas aplinkybes, Aplinkos apsaugos departamentas, dar praėjusiais metais kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo. Įžvelgus nusikalstamos veikos požymius, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 270 str. 2 d.

Kratos metu įmonės veiklavieteje buvo įvertinta nuotekų tvarkymo sistema bei įranga, paimti nuotekų mėginiai bei dokumentai, turintys reikšmės nusikalstamos veikos tyrimui.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūra, o tyrimą atlieka Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos tyrėjai.

Bendrovei gali būti numatoma ne tik baudžiamoji atsakomybė, bet ir didžiulės mokestinės prievolės – didesnio tarifo mokesčiai ir aplinkai padarytos žalos atlyginimas.