Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos aplinkosaugininkams nuveikus didelį darbą, teismas pripažino hidroelektrinės savininkę UAB „Gamtos energija“ pažeidus Lietuvos Respublikos vandens įstatymą.
„Hidroelektrinės ir šiaip yra ekosistemai potencialiai pavojingi objektai, tad ne be reikalo kiekvienai hidroelektrinei, įrengtai prie tvenkinio ar patvenkto ežero, nustatomos Tvenkinių naudojimo ir priežiūros tipinės taisyklės. Šių taisyklių būtina laikytis, kad nebūtų pakenkta upelio ar ežero ekosistemai“, – pabrėžia Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Renata Stankuvienė.
Jos teigimu, tą dieną, kai buvo tikrinama teritorija, kai kurie pareigūnai vandenyje rinkdami žuvis praleido 8 valandas, visi darbai truko daugiau nei 14 valandų, buvo surinkta 360 kg nugaišusių žuvų.
Prieš kelerius metus Pranešimų priėmimo tarnybai gavus pranešimą dėl nugaišusių žuvų Ventos upėje Mažeikių rajone, nuvykę į vietą aplinkosaugos pareigūnai vandenyje ir pakrantėje aptiko daug nugaišusių žuvų. Ventos upės vandens lygis buvo labai žemas, kai kuriose vietose siekė vos 20 cm.
Paaiškėjo, kad tokio nusekusio vandens priežastis – Kuodžių hidroelektrinė. Per apžiūrą nustatyta, kad Kuodžių HE turbinos nedirbo, minimalus gamtosauginis debitas (minimalus nustatytas vandens kiekis) per turbinas nebuvo praleidžiamas.
Staiga nukritus vandens lygiui ir vyraujant aukštai 30 C° temperatūrai, upėje sumažėjo deguonies kiekis. Ties žuvų gaišimo vieta pamatuotas deguonies kiekis Ventos upėje siekė 1,9 mg/l O2 (minimali koncentracija 4 mg/l O2, optimali – nuo 7 mg/l O2 ), vandens temperatūra siekė 27 C°.
Telšių aplinkosaugos pareigūnai Ventos upėje surinko 229 kg ešerių, raudžių ir kuojų, 14 karšių, 193 žiobrius ir 112 šapalų. Remiantis įsakymu „Dėl vidaus vandenyse padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ apskaičiuota padaryta žala žuvų ištekliams siekia 21 201 eurų.
UAB „Gamtos energija“, eksploatuodama Kuodžių hidroelektrinę, neužtikrino, kad ji būtų prižiūrima pagal Tvenkinio ir patvenkto ežero taisykles, nevykdė pareigos stebėti vandens lygį ir pažeidė darbo režimą visiškai nepraleisdama vandens į žemutinį bjefą, taip paveikdama vandens lygį, aplinką ir upės ekosistemą. UAB „Gamtos energija“ pažeidė Vandens įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje įtvirtintas hidrotechnikos statinių naudotojų pareigas ir už tai Aplinkos apsaugos įstatymo 125 straipsnio 1 ir 3 dalyje yra numatyta sankcija nuo 600–1200 eurų, paskirta suma – 1000 eurų.
Aplinkos apsaugos departamentas teiks teismui civilinį ieškinį su aplinkai apskaičiuota žala, kurią įmonė privalės atlyginti.
Atnaujinimo data: 2022-08-23
Prasideda tauriųjų elnių ir briedžių ruja: aplinkosaugininkų dėmesys šių žvėrių apsaugai
Trakuose sutvarkyta daugiau nei 16 tonų naudotų padangų
Nuo šiol per „Tvarkau Lietuvą“ galima pranešti apie kirtimų pažeidimus
Aplinkai saugus žaliųjų atliekų tvarkymas: svarbiausi žingsniai, kuriuos reikia žinoti