2023-01-12

Ruošiamasi Lietuvos vandens telkinius praturtinti Vištyčio ežero sykais

Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos departamento Žuvų išteklių atkūrimo skyriaus ir Pietų regiono žuvivaisos skyriaus Simne (Alytaus raj.) specialistai baigė Vištyčio ežero sykų dirbtinio veisimo darbus – iš žuvų veislyno tvenkiniuose užaugintų iš neršti pasiruošusių žuvų reproduktorių buvo paimta ir apvaisinta 650 tūkst. vnt. ikrų. Vasarą planuojama Lietuvos vandens telkinius praturtinti paaugintais Vištyčio ežero sykų jaunikliais.

Vištyčio ežero sykų ikrų paėmimo ir dirbtinio apvaisinimo procesas yra ganėtinai sudėtingas, reikalaujantis ypač didelio atidumo ir kruopštumo. Dirbtiniu būdu apvaisinti ikrai patalpinami į Veiso inkubavimo aparatus. Ikrų inkubavimo laikotarpiu vykdoma nuolatinė priežiūra: kas 1–3 val. stebimas aparatų darbas, matuojama vandens temperatūra ir deguonies kiekis juose. Planuojama, kad iš inkubavimui paimtų ikrų išsiris 90 proc. lervučių.

Sykai Lietuvoje veisiami nuo 2000 metų, tačiau jų populiacija dar labai trapi. Norint pagerinti esamą situaciją, būtina vandens telkinius papildyti paaugintais šių žuvų jaunikliais. Šiemet į mokslininkų rekomenduojamus ežerus planuojama išleisti virš 400 tūkst. vnt. paaugintų sykų jauniklių.

Pernai pagal patvirtintą „Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2022 metų planą“ į Lietuvos ežerus išleista 418,5 tūkst. vnt. paaugintų sykų jauniklių.

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos informacija