Siekiant apsaugoti spygliuočių medynus nuo žievėgraužio tipografo plitimo, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai tęsia tikslines išvykas Lietuvos miškuose. Birželio – liepos mėnesiais atliktos 184 išvykos, kurių metu apžiūrėta apie 50 procentų Lietuvos eglynų. Ypatingą dėmesį pareigūnai skiria Kazlų Rūdos, Vilniaus rajono ir Šalčininkų rajono teritorijoms, kuriose dėl gausaus šio vabzdžio paplitimo paskelbta stichinė nelaimė. Primename, kad gyventojai žemėlapyje tvarkaulietuva.lt gali žymėti aptiktas žievėgraužio tipografo veisimosi vietas ir taip prisidėti prie šio vabzdžio plitimo mažinimo.
Per išvykas Miškų kontrolės departamento specialistai tikrina privačių ir valstybinių miškų sanitarinę būklę, lauke sandėliuojamą spygliuočių medieną (sandėlius). Miškai išžvalgomi ir sraigtasparniu, bendradarbiaujant su Lietuvos kariuomenės Karinėmis oro pajėgomis, taip pat teritorijos stebimos pasitelkiant dronus.
Per patikrinimus pareigūnai aptikę šio vabalo veisimo židinius, skubiai informuoja valstybinių ar privačių miškų savininkus apie būtinybę sutvarkyti kenkėjų apniktus medžius ar medieną, kad užkratas neplistų.
Liepos 24 d. kartu su Valstybinių miškų urėdijos atstovais Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose patikrinta daugiau kaip 60 sklypų, užfiksuoti žievėgraužio tipografo pažeistų medynų židiniai. Nustatyti atvejai, kai miško sanitariniai kirtimai neatlikti laiku ar per nustatytą laiką neišvežta nupjauta mediena. Dėl šių miško sanitarinės apsaugos pažeidimų miško sklypų savininkams, valdytojams surašyta 12 privalomųjų nurodymų.
„Mūsų dėmesio centre – nukirstos medienos sandėliai lauke, nes laiku neišvežta mediena pritraukia daugiau kenkėjų, kurie gali persikelti į sveikus medynus. Pavyzdžiui, jei žievėgraužio tipografo apnikta mediena laikoma prie neužkrėstų eglių, kyla didelis pavojus išplisti šio vabalo židiniams, todėl spygliuočių mediena turi būti tvarkoma laikantis Miško sanitarinės apsaugos reikalavimų“, – sako Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeuš Ablačinskij.
T. Ablačinskij pataria atkreipti dėmesį į po audros nuverstas egles, kad ir jos netaptų šių vabzdžių veisimosi vieta ir žievėgraužis tipografas neišplistų į sveikas egles.
Per du mėnesius pareigūnai patikrino 128 spygliuočių medienos sandėlius kirtavietėse (medienos sandėliavimui lauke), 326 privačius ir 173 valstybinius miškų sklypus. Apžiūrėti miškai Vilniaus, Kauno, Šakių, Kazlų Rūdos, Šalčininkų, Marijampolės, Alytaus, Prienų, Kaišiadorių, Jonavos, Kėdainių, Klaipėdos, Šiaulių, Telšių, Kretingos, Mažeikių, Panevėžio, Utenos, Rokiškio, Molėtų rajonų savivaldybių ir kitų rajonų teritorijose.
Kaip atpažinti žievėgraužio tipografo pažeistas egles?
Visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį į bendrą miško vaizdą. Jei pastebite vėjo nuverstų eglių arba nudžiūvusias eglių viršūnes, tai jau pirmas požymis, kad šiame miške gali būti kinivarpų židinys. Priėjus arčiau prie žievėgraužio tipografo apnikto medžio, iš pirmo žvilgsnio jis gali pasirodyti gyvybingas ir žalias, tačiau pažeistos eglių medienos žievėje galima pastebėti mažas skylutes, aplink kurias tarsi paberta smulkių rusvos spalvos pjuvenų. Pjuvenas galite pastebėti net ir ant žemės aplink eglės kamieną. Šalia medžio taip pat galite rasti prikritusių žalių spyglių. O jei eglė yra užpulta ilgesnį laiką, nuo jos kamieno gali pradėti luptis žievė, kurios vidinėje pusėje rasite įmantrios formos takus, kuriuos išgraužia šie vabalai ar jų lervos.
Kur kreiptis pastebėjus žievėgraužio tipografo užpultus medžius?
Pranešti ir pažymėti žievėgraužio tipografo veisimosi vietas galite naudodamiesi interaktyviu žemėlapiu tvarkaulietuva.lt.
Birželio – liepos mėnesiais per tvarkaulietuva.lt gauti 49 pranešimai dėl žievėgraužio tipografo pažeistų miško plotų privačiuose sklypuose – Vilniaus, Klaipėdos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Anykščių, Šalčininkų, Švenčionių rajonuose. Dėl šių atvejų atliekami tyrimai.
Gyventojų perduotą informaciją tiria kelios atsakingos institucijos, duomenys sutikrinami su Valstybinės miškų tarnybos turima informacija.
Jei „Tvarkau Lietuvą“ pasiekia iki šiol nežinomi atvejai, valstybiniuose miškuose į pranešimus dėl žievėgraužio tipografo apniktų eglynų reaguoja ir kenkėjų pažeistus medžius sutvarko Valstybinių miškų urėdijos specialistai.
Privačiuose miškuose kenkėjų pažeistus medžius įpareigojami sutvarkyti jų savininkai. Jei nesilaikoma įteikto privalomojo nurodymo sąlygų, jiems taikoma administracinė atsakomybė.
Daugiau informacijos apie miško sanitarinę apsaugą rasite departamento specialistų parengtoje atmintinėje.
Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02022 arba el. paštu [email protected].
Atnaujinimo data: 2024-07-30
Šį medžioklės sezoną, kaip ir praeitą, bus galima sumedžioti 341 vilką
Akcija „Saugom Lašišą“: nuo spalio 16 d. įsigalioja draudimas lašišų ir šlakių žvejybai
Miškų apsauga: priemonės prieš žievėgraužio tipografo plitimą
Įsigaliojo nauji „amžinųjų“ cheminių medžiagų ribojimai, planuojami dar griežtesni