2025-01-31

Aplinkosaugininkai siūlo ūkio subjektams atsakingai rinktis finansines garantijas teikiančias įmones

Aplinkos apsauga (asociatyvi nuotrauka)

Aplinkos apsaugos departamentas atkreipia ūkio subjektų dėmesį į pastaruoju metu išryškėjusias rizikas dėl prievolių įvykdymą užtikrinančių dokumentų. Rekomenduojama atidžiai susipažinti su Lietuvos banko pateikta informacija bei gairėmis, kurios gali būti naudingos renkantis prievolių įvykdymą užtikrinantį dokumentą išduodantį subjektą. Informacija ypač aktuali tiems ūkio subjektams, kurie planuoja rinktis užsienyje registruotas finansines įstaigas, teikiančias finansines garantijas kaip alternatyvą kitiems prievolių įvykdymo užtikrinimo būdams – banko garantijoms, draudimo sutartims ir pan. 

Finansinių garantijų teikimo veikla nėra reguliuojama Europos Sąjungos (ES) lygmeniu, todėl kiekviena bendrijos valstybė savarankiškai sprendžia dėl šių paslaugų reguliavimo. Rizika dėl paslaugos patikimumo kyla, nes  nėra bendrų reikalavimų dėl leidimo verstis tokia veikla, nėra specialių reikalavimų dėl tokios veiklos vykdymo, šios paslaugos teikėjų finansinio patikimumo, rizikų valdymo, paslaugos sąlygų, valstybinės priežiūros ir pan.  

Lietuvoje finansinių garantijų teikimo veikla neturi atskiro teisinio reguliavimo ir nėra prižiūrima. Lietuvos bankas, kaip finansų rinkos priežiūros institucija, negauna informacijos iš kitų ES šalių priežiūros institucijų apie ūkio subjektus, kurie verčiasi tik finansinių garantijų teikimo veikla. 

Lietuvos bankas pažymi, kad dėl šių priežasčių įmonė, ketinanti savo interesus užtikrinti finansine garantija, gali susidurti su sunkumais ieškodama informacijos apie paslaugą ir jos teikėją (ypač kai veikla vykdoma iš kitos ES ar trečiosios valstybės) ar tuo atveju, jei paslaugos teikėjas nevykdys savo įsipareigojimų pagal suteiktą finansinę garantiją. 

Pasitaiko sukčiavimo atvejų, kai subjektai, tariamai siūlantys finansines garantijas, neteisėtai naudojasi žinomų ir prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vardais, prekiniais ženklais, todėl tokias „garantijas“ gavę asmenys gali būti apgauti ir neturėti jokio realaus prievolės įvykdymo užtikrinimo.  

Svarbu 

Aplinkos apsaugos departamentas, kaip prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentų naudos gavėjas, gali paprašyti papildomos informacijos, siekdamas įsitikinti, ar subjektas, išduodantis prievolių įvykdymą užtikrinantį dokumentą, yra patikimas. Prireikus pasiteirauti papildomos informacijos, išauga prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentų vertinimo terminas. Ūkio subjektai, teikiantys prievolių įvykdymą užtikrinančius dokumentus išduotus ne Lietuvos Respublikoje registruotų subjektų, turėtų įsivertinti, kad dėl poreikio pateikti papildomą informaciją gali pailgėti dokumentų vertinimo terminas.  

Daugiau informacijos – Prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentas (PĮUD)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu [email protected].