BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


KLAUSIMAS

       Kas yra genetiškai modifikuoti mikroorganizmai (toliau – GMM)? Kokie teisės aktai reglamentuoja GMM Lietuvoje ir kokia tvarka? (2021-03-21)

ATSAKYMAS (2021-03-21)

           Genetiškai modifikuotas mikroorganizmas (toliau – GMM) – tai mikroorganizmas, kuriame genetinė medžiaga yra pakeista tokiu būdu, kuris natūraliai nepasitaiko nei poruojantis, nei natūralios rekombinacijos būdu.

Teisės aktai, reglamentuojantys GMM:

 1. 1990 m. balandžio 23 d. Tarybos direktyva 90/219/EEB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo;
 2. 2001 m. kovo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką ir panaikinanti Tarybos direktyvą 90/220/EEB;
 3. 2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/412, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2001/18/EB nuostatos dėl valstybių narių galimybės savo teritorijoje riboti ar drausti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą;
 4. Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymas;
 5. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugpjūčio 4 d.  įsakymas Nr. 413 ,,Dėl genetiškai modifikuotų mikroorganizmų riboto naudojimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarka).

Lietuvos Respublikoje verstis veikla, kurios metu ribotai naudojami genetiškai modifikuoti mikroorganizmai, gali fiziniai ir juridiniai asmenys, gavę leidimą ribotai naudoti genetiškai modifikuotus mikroorganizmus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka, kuri taip pat nustato riboto naudojimo veikloje naudojamas specialias ribojimo priemones. Kai vykdoma veikla su 1 riboto naudojimo klase, Aplinkos ministerijos leidimo nereikia. Apie minėtą veiklą fizinis ar juridinis asmuo turi informuoti Aplinkos ministeriją, pateikdamas tik nustatytos formos pranešimą.

Veiklos su GMM skirstymas:

 1. 1 klasė – nekenksminga ar nedidelę riziką kelianti veikla, t. y., veikla, kuriai pakanka 1 lygio izoliavimo, kad būtų apsaugota žmogaus sveikata ir aplinka;
 2. 2 klasė – nedidelę riziką kelianti veikla, t. y., veikla, kuriai pakanka 2 lygio izoliavimo, kad būtų apsaugota žmogaus sveikata ir aplinka;
 3. 3 klasė – vidutinio rizikingumo veikla, t. y., veikla, kuriai pakanka 3 lygio izoliavimo, kad būtų apsaugota žmogaus sveikata ir aplinka;
 4. 4 klasė – labai rizikinga veikla, t. y., veikla, kuriai reikalingas 4 lygio izoliavimas, kad būtų apsaugota žmogaus sveikata ir aplinka.

Kai abejojama, prie kurios klasės priskirti ribotą naudojimą, ir nėra pakankamai įrodymų, kuriems pritartų Aplinkos ministerija, taikomos griežtesnės apsaugos priemonės.

Riziką ir apribojimus bei kitas taikomas apsaugos priemones veiklai su GMM kontroliuoja  Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos:

 1. Riboto naudojimo 1 klasės veiklą – ne rečiau kaip vieną kartą kas trejus metus;
 2. Riboto naudojimo 2 klasės veiklą – ne rečiau kaip vieną kartą kas dvejus metus;
 3. Riboto naudojimo 3 ir 4 klasės veiklas – ne rečiau kaip kasmet.

Reikalavimai laboratorijoms nurodyti Tvarkos I lentelėje.

Informacija apie GMM bei genetiškai modifikuotus organizmus, taip pat išduotus leidimus, ribotai veiklai su GMM, pateikiama adresu www.gmo.am.lt.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-07-12