BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


header image

Poilsiauk atsakingai

Iliustracija Konsultuojame
Iliustracija Dažniausiai užduodami klausimai
Pastebėjus aplinkosauginį pažeidimą, prašome pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112

Daug žmonių poilsiui renkasi miškus, ežerus, upes ar pajūrį. Tačiau pramogas ir poilsį reikia planuoti atsakingai, nepamirštant pagrindinių elgesio gamtoje taisyklių ir reikalavimų, kurie skirti apsaugoti laukinius gyvūnus, augalus ir išsaugoti tvarkingą aplinką būsimiems apsilankymams.  

Iliustracija Šiukšlinant teršiamos gyvūnų ir augalų buveinės, mažėja patrauklių vietų poilsiui
Iliustracija Neužgesintų degtukų, nuorūkų mėtymas ir laužų kūrenimas tam neskirtose vietose gali sukelti gaisrą
Iliustracija Palapinių statymas tam neskirtose vietose pažeidžia arba suniokoja natūralią miško paklotę
Iliustracija Triukšmaujant trikdomi laukiniai gyvūnai ir trukdoma kitų asmenų poilsiui
Iliustracija Važiuojant automobiliais, keturračiais ar kitomis motorinėmis transporto priemonėmis ne miško keliais ar statant juos neleistinose vietose, žalojama ir naikinama žolinė danga, natūrali miško paklotė, teršiami šalia esantys vandens telkiniai
Iliustracija Plaukiojant vandens plaukiojimo priemonėmis nesilaikant reikalavimų, gąsdinami paukščiai, keliamas stresas žuvims ir kitiems vandens gyvūnams. Į vandenį patenka kuro, tepalų, korpuso dažų, degimo ar kiti aplinkai kenkiantys produktai
Iliustracija Prie vandens telkinių naudojant cheminius ploviklius ir kitas priemones (pavyzdžiui, šampūną, dantų pastą ir pan.) teršiamas vanduo, dirvožemis, kenkiama augalams, gyvūnams ir daroma neigiama įtaka žmonių sveikatai

Šioje skiltyje pateikiama svarbiausia informacija apie šiuo metu galiojančias taisykles ir reikalavimus, kurių būtina laikytis poilsiaujant ir leidžiant laiką gamtoje. 


Poilsiavietės ir stovyklavietės

Apsistoti poilsiui miškuose (pvz., statant palapines, kemperius ir kt.) galima tik įrengtuose viešojo naudojimo poilsio objektuose (poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose, kituose rekreacinės paskirties inžineriniuose statiniuose).

  Draudžiama

 • Lietuvos pajūrio paplūdimiuose nakvoti kopose ar priekopėse ir rengti stovyklavietes.
 • Paplūdimyje draudžiama skinti ar naikinti saugomų rūšių augalus, lankytis su gyvūnais tam neskirtose paplūdimio vietose.
 • Kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį (taip pat – vienkartines kepsnines, nešiojamus grilius ir šašlykines), išskyrus viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes, mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus, galinčius sukelti gaisrą.
 • Teršti ir šiukšlinti.
 • Kirsti ar kitaip žaloti medžius, krūmus, kitus augalus ir grybus, ardyti miško paklotę. Pasiruošti kurą laužavietėms galima tik pasirenkant šakų ir žabų.
 • Gaudyti, naikinti laukinius gyvūnus, juos gabenti, rinkti kiaušinius, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus, inkilus ir kt.).
 • Triukšmauti ar kitaip trikdyti laukinius gyvūnus, trukdyti kitų asmenų poilsį.
 • Paleisti miške šunį be antsnukio. Antsnukis nebūtinas, kai šuo vedamas už pavadėlio.
 • Gadinti želdinių apsaugos priemones, poilsiaviečių ir kitą rekreacinę įrangą, informacinius (įspėjamuosius) ženklus, kvartalinių linijų stulpus, geodezinius ženklus, riboženklius ar kitus įrenginius.

  Privaloma

 • Susirinkti šiukšles.
 • Žvejams prieš pradedant žvejybą ir žvejybos metu reikia surinkti šiukšles, esančias 5 metrų spinduliu aplink žvejybos vietą ir išvežti jas į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.
 • Nuolat prižiūrėti užkurtą laužą, baigus kūrenti, jį užpilti žemėmis ar vandeniu, kol visiškai nustos rusenti.
 • Pastebėjus gaisrą, būtina nedelsiant pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Grybavimas ir uogavimas

Grybauti, uogauti, rinkti vaisius, vaistažoles ir kitas gėrybes galima visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatus, saugomas teritorijas, apibrėžtas Saugomų teritorijų įstatymo, saugomų teritorijų nuostatų ar kitų teisės aktų. Draudimas galioja ir kitose vietose, kuriose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais (pavyzdžiui, dėl didelio miško gaisrų pavojaus, kirtimų, būtinumo išsaugoti miško išteklius ir kt.).

  Draudžiama

 • Renkant uogas naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones (įskaitant ir savadarbes šukas).
 • Renkant medžių, krūmų uogas ir vaisius (įskaitant sėklas), pjaustyti, kapoti, laužyti ar kitaip žaloti šių medžių ar krūmų šakas ir kamienus.
 • Lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės.

Transporto priemonės

 • Įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį motorinėmis transporto priemonėmis, kinkomuoju transportu galima tik keliais.
 • Statyti transporto priemones galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinus galimybę keliu pravažiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

  Draudžiama

 • Važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ir jas statyti arčiau kaip 25 metrai nuo vandens telkinio kranto.
 • Plauti transporto priemones miške.

Vandens pramogos

Plaukioti vandens motociklais galima 7 vandens telkiniuose ir vidaus vandenų keliais laikantis nustatytų sąlygų. Kaip saugiai aplinkai ir atsakingai plaukioti vandens motociklais, kitomis plaukiojimo priemonėmis turinčiomis ir neturinčiomis variklio įvairiuose vandens telkiniuose, informacijos rasite čia.


Baltijos jūros pakrantėse, kur baigiasi oficialūs paplūdimiai, galioja Kuršių nerijos nacionalinio parko ir Pajūrio regioninio parko lankymo taisyklės.


Daugiau informacijos

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-09-20